bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır, maliyeti nedir

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


_Sezin_

Bildigim kadarıyla sigortalayabilmek için vergi levhası olan bir şirket olmanız gerekiyor. Bireysel olarak sigortalamak mümkün değil. Onun yerine ya bildiginiz bir şirkette çalışıyor gösterip oraya primleri yatırıyorsunuz ya da isteğe bağlı sigortalılık diye bir durum var çalışana maaşının yanında ek para veriyorsunuz o kendisi gidip yatırıyor.


Marlasinger

Muhtemelen isteğe bağlı sigorta yaptıracak kendisi sizde onun parasını vereceksiniz asgari ücretten yaparsanız aylık 300 tl.


elfim

Evinizde çocuk bakıcısı çalıştırmanız durumunda SGK'ya bildirim yapıp, istediği evrakları tamamlayıp, her ay tahakkuk edecek primi ödüyorsunuz. Bunun için vergi levhanız veya işyeriniz olması gerekmiyor. Ben çalıştırıyorum.


burcaksahin

Elfim'in dediği gibi eviniz için dosya açtırıyorsunuz. ve SGK bildirimleriniz başlıyor.

eğer novo vida'nın dediği gibi, iş yerinden göstermek gibi birşey yaparsanız hem sigorta hem de gelir vergisi kesintisi yaparak devlete ödemek zorundasınız. ancak evinize dosya açtırısanız çalışan kişi evde çalışan kategorisinde olacağından gelir vergisi kesintisi yok sadece sigorta ödersiniz. Haliyle baya bi maliyet farkı çıkıyor ortaya.

Bu durum genelde bilinmez veya kimsenin işine gelmez.

Aslında işlemler çok kolay. Bildirimler her ay internet üzerinden veriliyor ve primler de internetten ödenebiliyor.

Bir de iş yerinden sigortalı gösterirseniz işten ayrılma halinde muhtelif haklar konusunda kişi size dava açabilir. Ve genelde işçiler kazanır. İş yerinde çalışan olarak gösterildiğinden iş kanununa tabi olur. Ancak evde çalışan gösterilirse iş kanuna tabi değil ve tazminat dahil, bir çok hakkı olmadığı için dava açamaz.

Olumsuz yönleri kafanızı karıştırmak için yazmadım. Bir tanıdığımız çalışanını iş yerinde gösterdiği için başına gelen şeyi yazdım.

Eğer sigorta yaptıracaksanız, evinize dosya açtırın derim.


_Sezin_

Ben de bunları bilmiyordum teşekkürler .


cenkbah

Merhaba,

Evimiz için dosya açtırma durumunda tahminen ne kadar maliyeti oluyor. Örneğin bakıcıya net 800 lira veriyorsak tahminen ne kadar ek maliyeti olur?

Bu işlemlerin anlatıldığı prim vs. ücretlerinin yazdığı bir web sayfası var mı?

Çok teşekkürler



teknikanne

aynı soruyu ben de tekrarlamak istiyorum, 800 TL net mmaş ödenen bakıcıya sigorta yaptırırsak ortalama ne kadar masraf yaparız aylık olarark?



Cevaplamak için Üye ol