Ataşehir'de oturuyorum.Yemek konusunda sorunumuz var.

naz_kal soruyor: 3

Ataşehirde oturuyorum. Oğlumun yemek konusunda problemleri var. oyun ya da televizyon olmadan yemek yediremiyoruz. Yese bile hep bilinen çocukların sevdiği köfte, patates, makarna gibi şeyler yiyor. Sebze yemek istemiyor. Bu durum çok canımı sıkıyor.ne yapmalıyım? Bu konuda önerileriniz bekliyorum. Anaokuluna başlatsam faydası olur mu?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


psymine

merhaba,

Öncelikle çocuğunuzun yaşını öğrenmek isterim?çocuklarda yemek sorunu ne yazıkki çok sık görülen bir durumdur. Ve eğer bu konu üzerinde çok fazla durulursa daha büyük sorunlarada yol açabilmektedir. Bu sebeple çocuklara yemek yeme davranışının olağan üstü bir durum değil de, hayatın normal rutinlerinden biri olduğunu gösterebilmemiz çok önemlidir.  Çocuklar özellikle okul öncesi çağlarında en yakınlarını model alarak pek çok şeyi öğrenirler. Bu sebeple çocuklaramıza iyi birer model olabilmemiz gerekmektedir. Onlarla birlikte yemek masasına oturabilmek, onlarla aynı anda yemeğe başlamak ve bu durumu sürekli hale getirebilmek dikkat etmemiz gereken noktalardan biridir. Ayrıca yemek menülerini onlar için sevimli hale çevirebilmek de onların ilgisini yemeğe çekecektir.

Anaokulu konusunda da çocuğunuzun yaşına göre yorum yapmayı tercih ederim. Fakat anaokulu, yemek konusunda olduğu kadar çocuklar için pek çok alanda olumlu gelişme göstermeye yarayan ortamı sunmaktadır.

Ben de Ataşehir'de bulunan Yeni Dünyalar Anaokulu'na psikolog olarak dışardan destek sağlamaktayım. Pek çok alanda olduğu gibi yemek konusunda da çok özen göstermektedirler. Gidip, görüşmenizi tavsiye ederim.


nurerbay91

BENİMDE 6 AYLIK OĞLUM VAR BİR HYAFTA SONRA İŞE BAŞLICAM EK GIDAYA BAŞLADIK AMA YEMEK İSTEMİYO DİLİYLE İTİYOR HER NE VERSEM NE YAPMALIYIM YEMEYE NASIL ALIŞTIRCAM BİLMİYORUM İŞTE SORUN OLSUN İSTEMİYORUM


seberari

Merhabalar;

benzer bir sorunumuz vardı. Bakıcım kızımyemeğini yesin diye sürekli püre haline getiriyor, televizyon karşısında yediriyordu. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine anaokuluna verdim. Zamanla mutlaka diğer çocuklara da özenip yemek yiyeceğini söylediler. İnanmak gelmedi içimden. aylardır bir tek lokma çiğnemişti. Tabi sonradan anaokulundan öğrendiğim kadarıyla çiğneme olmadan dil gelişimi tamamlanmazmş. konuşmada da gerilik vardı. her gün okulda yemekte ne yaptığına dair bilgi verdiler. bir ay olmadan kızım çiğnemeye ve sebze yemeye başladı. Ağladım sevincimden. Bir yıl oldu. Şu anda  kızım sebze dahil her yemekten kendi başına yiyor. Yeme konusundaki destekleri için ne kadar teşekkür etsem azdır Yeni dünyalar anaokuluna. o sessiz çekingen çocuk yok artık. gerçekten çok doğru bir karar oldu anaokulu özellikle Yeni dünyalar anaokulu. Sınıf öğretmenine ve her konudaki destekleri ve güler yüzleri için kurucusundan psikoloğuna herkese çok teşekkür ediyorum. Konuşmada sıkıntı yaşarken şimdi susturmak ne mümkün :)  İyi ki varsınız.Cevaplamak için Üye ol