Çocuklarınızın fotoğraflarını ve videolarını nereye yüklüyorsunuz?

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


khan

Fotoğraflar için biz Flickr kullanıyoruz. Her açıdan süper, senelik 24$ veriyoruz. Video desteği yok gibi bir şey, sadece 90 saniye, o yüzden video için değerlendirmeye bile alınmaz.

Video için şöyle bir deyiş var: "If you want to tell the world, use YouTube. If you want to show the world, use Vimeo" :) Vimeo kesinlikle kalite açısından daha iyi ama eğer yeteneklerinin tamamını istiyorsan 60$/senelik ucuz denemez sanırım. Ücretsiz olarak, haftada 500MB yükleyebiliyorsun (basakcelik, eskiler silinmiyor, sadece haftalık yeni yukleme kısıtı var) ve 1 tane HD video ekleyebiliyorsun. Vimeo üzerinde bir çok profesyonel var, kaliteli görüntü isteyenler için ideal. Biz de video için paralı bir yer bakmaya başladık ufaktan, Vimeo olacak sanırım.

Hepsini bir arada veren en güzel site http://www.smugmug.com aslında. Tek kötülüğü HD videoları da kapsayan paketi çok pahalı. Ama benim eskiden beri sevdiğim bir servistir, teknik olarak da çok yenilikçi işler yaparlar.

Bu arada, Facebook da HD video destekliyor diye biliyorum ama iyi bir FB kullanıcısı olmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Fotoğraflar için, FB orijinalini saklamıyor sanırım ama. Bizim Nurturia'da yaptığımız gibi belli bir boyuta küçültüyor, orijinali saklamayan serviste daimi olarak fotoğraf saklanmaz bence, ileride büyük halini istersen ulaşamazsın.

Her iki tarafında da en iyisini tek bir yerde bulmak biraz zor bence.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben tüm fotolarımızı facebooka ekliyorum. Herhalde fotolar 1000'i geçti, bir de videolar var tabi. Şimdilik memnunum...


asna

Hilal,

harici disktekileride biryerde yedeklemenizi tavisye ederim, gecenlerde esimin 500 gb'ligi arizalandi mesela... 


oncu

vimeo.com

buraya hd video yuklemek mumkun. haftalik belli bir kotasi var.


khan

Evren,

Olduğu haliyle atabilirsin, uygun çevrimler Vimeo'nun işi.

Nasıl bir problem yaşıyorlarmış? Flash player'ları olması lazım, versiyonu da uygun olmalı. Ama Vimeo yine yönlendirir zaten eksik olsa.

Bant genişliği problemi olabilir mi? İnternet bağlantıları yavaş kalıyor desem, tamamen yüklenmesini bekler yine seyrederler aslında.oncu

benim ailem cok rahatlikla turkiyeden seyrediyor. muhtemelen bilgisayarlari yavas kaliyor olabilir.


esraozlem

Ben de gayet rahat seyrediyorum YavruSu'yu İstanbul'dan :) Bağlantı hızı yavaş ise henüz yüklenmeden seyretmeye çalışıyor olmaları yüksek olasılık. O zaman kesik kesik oluyor çünkü. Kimi zaman düşük hızlı wireless bağlantılarda yaşıyorum aynı durumu. Sakin olup tamamen yüklenmesini beklemek gerek video'nun :)


boraunal

Biz de vimeo'ya yüklüyoruz. Aşağıda yüklenmiş bir örnek de var. Her hafta HD kalitesinde 500 MB'a kadar dosya yükleyebiliyorsunuz ücretsiz üyelikte.

Bu arada yeni vimeo yükleme uygulaması ile başında beklemeden kuyruğa da atabiliyorsunuz.

http://vimeo.com/14071406
khan

Hatırladığım kadarıyla Evren Mac kullanıcısı, büyük ihtimalle Final Cut yazılımıyla yapmıştır.

Windows'da ücretsiz Movie Maker var ama bunun gibi efektleri var mı bilmiyorum. Ücretli olarak Sony Vegas, Adobe Premiere ya da Adobe After Effects olabilir ama bunlar bayağı profesyonel ve paralı yazılımlar.

Yine ücretli ama daha ucuz ve ev kullanımı için uygun olan Pinnacle Studio da olabilir:
http://pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/Cevaplamak için Üye ol