Bebeğine Çiğ Süt Veren Var Mı?

ozguranne soruyor: 7

Emzirme sayısı azalırken, bizim yavaş yavaş inek  geçmemiz gerekiyor. UHT yerine pastörize günlük süt tercihinde bulunduk başlangıç olarak. Yoğurdunu açık sütten kaynatarak yapıyorduk bugüne kadar. Ancak doğrudan içmeye gelince çekincelerim var. Bildiğim kadarıyla şöyle bir durum söz konusu.


UHT sütler sütün aniden 135 dereceye ısıtılıp 1-2sn kalmasına,
Pastörize sütler, sütün 72 derecede 15 sn durmasına dayanıyor.

Eğer çiğ süt alırsak, faydalı olması açısından kaynatmamamız lazım diye düşünüyorum. Çünkü kaynatmak demek, pastörizasyonu biz evde yapıyoruz anlamına geliyor, yaklaşık 100 derecede bir taşım kaynatmak gerekiyor. 

Sorum şu: Doğrudan sütçüden süt alıp kaynatmadan çocuğuna içiren var mı? (Çok güvenilir bir sütçü, mesela Aysun the sütçüden alıp da doğrudan içiren)


Bu soruyu cevapla


7 Cevap


yerdenizbuyucusu

Çiğ inek sütünü içirmek çok tehlikeli, uygulayan olduğunu sanmıyorum


hande

bencede nekadar güvenilir olursa olsun bakteri yükü çok fazla. her daim bir taşım kaynatmak en iyisi.

bende bahçeye birtane keçi almayı planlıyorum:) baktım güvenilir süt yok:))


zeynep

ben çiğ süt veriyorum(aysundan alıyorum) ve çok memnunum, kendisi ile irtibata geçerseniz sütü nasıl kullanmanız gerektiğini size anlatıyor. biz1 taşım kaynatarak kullanıyoruz.
sevgiler


BaharK

Biz de çiğ sütü Aysun Hanım'dan alıyoruz, bir taşım kaynatarak veriyoruz, severek de içiyor, kutu sütlerden çok daha faydalı olduğunu düşünüyorum, tabi aldığınız yerin de bir o kadar güvenilir olması gerekiyor.


Ozgeerdogan

İnsanlara çiğ süt ya da iyi pişmemiş süt ürünlerinden bulaşan burusella diye bir hastalık var, yaygın kas ve eklem ağrıları ve yüksek ateş bu hastalığın belirtilerinden bazıları...böyle bir riski almaya değmez bence.


Tutaste

İstanbul için Aysun the sütçü sık sık öneriliyor peki İzmir'de var mı bunun bir muadili? Çiğ süt alınabilecek bir yer?


Tutaste

Komşumuz veteriner, çok temiz olduğunu söylediği bir mandıradan kendine haftada 5 lt. alıyor bir kere bize de getirmişti ancak o teklif etmeden biz de "e hani devamı" diyemiyoruz zaten zahmet vermek de istemiyoruz (mandıra baya uzaktaymış bu arada yerini bile tam bilmiyorum) Ben zaten süt sevmem çocukluğumdan beri ama yoğurt çok severim, kefir ve yoğurt mayalamak için süt almak istiyorum, bunları pastorize sütle yapmanın pek manası olmadığına dair çalışmalar var. Ev yoğurduyla büyüdüm, düzgün süt satan bir yer bulduğumda çocuğumu da ev yoğurduyla büyütmek isterim.Cevaplamak için Üye ol