Evden çıkarken kaç dakikada hazırlanıp çıkabiliyorsunuz?

senayc soruyor: 9

Özellikle sabahları evden çıkarken sinir stres içine giriyorum.
Kreşe gidiyoruz,ben bırakıyorum, ayakkabılarını kendisini giyiyor-botları ben giydiriyorum,montunu bazen ben,bazen kendisi. Tam çıkarken oyuncak seçmeye gidiyor. (ayakkabılarla)
Montunu giydirmeye çalışırken yerlere yatıyor ve çok bunlaıyorum.  Eli kolu sürekli oynayan bir kediye birşeyler giydirmeye çalışmak gibi....

Ne yapılabilir?
(Tam çıkarken gelen çiş ve kaka olayına girmiyorum zaten)

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


senayc

Çokk bunalıyorum,her sabah evden çıkmak kabus.
Kreşe nazlanarak gidiyor,giyebildiği halde ayakkabsını,montunu benim giydirmemi bekliyor,ama ben artık rahat bir şekilde eğilip giydiremiyorum. Oyunla filan da giydirmek 1)=bana göre değil 2)her gün yapılacak birşeyi oyuna çevirmemeli diye düşünüyorum.

ben nasıl hazırlanmayı öğreteceğim bu çocuğa??
hadi hadi hadi demekten nefret ediyorum ve hiç demezsem 15 kere demiş oluyorum.
bir çözümü olmalı??????
 


Damla

Şimdi senin için düşünürken aklıma geldi. 10 dk oynama zamanı koysak, giyindikten sonra, havalarda güzelleşti, bizim evin önü park orada bile oynanabilir, ne kadar çabuk giyinse o kadar zaman kalsa güzel şeyi yapmaya. Çünkü o giyinme oyalanması bizimle oynadıkları son oyun ve onu ellerinden geldiğince uzatmaya çalışıyorlar.


senayc

Oynama zamanı koymak:hiç aklıma gelmemişti, deneyeceğim yarın. Malesef bizim evin önü ana cadde:( garajdan gidiyoruz zaten,belki garajda oyalanma,arabaları inceleme zamanı sözü onu cezbedebilir.

Gerçekten sıtkım sıyrıldı,oyalandığı her dakika içimde büyüyen öfkeyi kontrol edemiyorum,öfkelendiğim için de suçlu hissediyorum. Hamileliğim ilerliyor,ve hep ben götüreceğim kreşe, araba kullanabildiğim sürece.    Gerçi arabayı kullanmasam da ben hazırlayıp indireceğim. Bunu bir şekilde çözmeliyim. Kendi başına belli bir sürede hazırlanabilmeli.

(Antrede yerde yatıyor, küçük olsa kucağıma alıp bindireceğim arabaya,ama taşıyamıyorum...zaten pijamalarını değiştirmek filan mümkün olmuyor ,pijamalarıyla gidiyor....)


asligunuc

Başak, yazdıkların kulağımıza küpe olsun, denicem bende... Şenay seni çok iyi anlıyorum bide hamile olduğunu düşününce zorluk 2 kat artıo kolay gelsin:( Ben henüz daha ufak olmasına rağmen kucaklayıp indiriyorum bana bile ağır gelmeye başladı ki yiğit daha büyük ve Güneş hanım da var kucak imkansız başka yollar türetmeli, bulmalı...
Efe yi sabah uyandırmaya çalışırken, daha gözünü açmadan pazarlığa başlıyor, servise binmicem!! Eskiden kreşe gitmicem diyordu ve bunun sonuçsuz kaldığını gördü ama çoğunlukla ben bıraktığım için servis ona kullanabildiği bir koz gibi geliyor bunu farkettim. Yani servise binmicem dediğinde binmediğini sanıyor bende bu konuda gerekli kısa açıklamaları yapmam gerekliliği fark ettim. O istediği için olmadığını anlamalı ama zor çok zor... O sinirlilik hali en yoğun ank. trafiğinde çok daha olumsuz oluyor dikkatim dağılmış bi şekilde araba kullanmak üstüne bi kat daha ekliyor işe geldiğimde pek iyi durumda olmuyorum:)Damla

Ilgaz'ın da pijamayla gitmişliği var :) Hatta sabah kalkıp bir pijamayı çıkartıp, başka bir pijamayı giyip onunla okula gitmişliği de var :) Toparlayıp indirmişliğimiz de çok. Ama o sırada çok ağlamışlığı da mevcut. İşe yaramıştı ama o dönem hatırlıyorum. 


Bana bu "oyunu oynama" konusunu Psikoloji İstanbul uzayan akşam yatırmaları için önermişti. Günlük planlarda giyinme, vs. gibi rutin şeyleri birlikte oynanan oyunlar olmaktan çıkartıp, sonrasındaki birlikte oynanacak oyuna önkoşul olacak zamanlara yerleştirilirse o zaman karşılıklı bir irade savaşına girilmemiş oluyor, iyi oluyor.


peyibal

Tam ümitsizliğe kapılmıştım ki ,bu soruyu ve cevapları görünce sevindim bile diyebilirim :)))

Bildiğiniz gibi Efe kreşe başlayalı 2 hafta bile olmadı ama sabah evden çıkamama durumu tavan yapmış durumda.Pijamalarını çıkarmak istemiyor, yüzünü yıkarken suyla oynamak istiyor, oyuncaklarıyla oynamaya başlıyor, montunu ve ayakkabısını giymemek için her yolu deniyor, hava nerdeyse 20 derece ama eldiven giyicem diye tutturuyor, sonra çişi geliyor, olmadı oyuncak alıcam yanıma diye odasına girip geri çıkmıyor :((( Liste uzuyor da uzuyor, aldığım her önleme karşı yeni bir icat çıkarıyor.

2 gündür önce ben, mont ve ayakkabımı giyip kapıya çıkıyorum, bakıyor ki işin şakası yok o da tıpış tıpış gelip ayakkabı ve mont giymeye razı oluyor.Başka türlü bir çözüm bulamadım, şimdilik işimizi yarı yarıya hafifletti.


Bona

biz istisnayız sanırım..
çantasını geceden hazırlıyorum , sabah da hadi annecim atta diyorum kendi fırlayıp bekliyor giydirmemi :) giyinince de kapıya koşup oturup ayakkabılarını giydirmemi bekliyor..
hatta arada bana gaz veriyor hadi anne hadiii diye..
pek bi gezme meraklısı sanırım benim maymun :)


senayc

Başak,pijamayla gittiği zamanlar çoğalmaya başladı,hiççç rahatsız değil. Seninle aynı anda yazmışız,o yüzden benim yazım üste çıkmış.

Hilal hanımın söyledikleri çok mantıklı geldi, mutfak saati edineceğim hemen,zil çalana kadar hazır olmazsa öylece götüreceğim, CİDDEN ÇOK BUNALDIM, 

Damla,ben de inat bir insanım zaten,bizimki irade savaşına dönmesine ramak kaldı. O yüzden çok hzurusuzum,hemen çözmeliyim bu mevzuyu, bir karar alıp uygulamalıyım. Yoksa sürünecek gidecek.

Aslı,sorma,o sinir stresle nasıl araba kullanıyorum,anlamıyorum bile,bir de vican azabı var ki, tüm gün geçmiyor. Giderayak çocuğa kızdım diye.

Peyibal, baştan kararlı olmak gerekiyor sanırım,umarım hep böyle gidersiniz.

Bona-dea, gezmeye giderken biz de çok sorun yaşamıyoruz, daha kolay çıkıyor. En fazla çıkmadan evvel oyuncak götürmek için yanında,oyuncak seçmeye gidiyor. Hafta içi süre kısıtlı ve o kısıtlı süre de sinir harbi yaşıyorum.

Bu arada,kreşe gitmek istemiyorum nidaları çok azaldı,arada sırada sessiz sessiz söylüyor,uzatmıyor. Benim tavrım yanlışmış.


annevebebis

çocuksuzsa ve sadece kendim hazırlanıyorsam 5 dakikada, çocukla çıkıyorsak (psikolojik hazırlıkla birlikte) yarım saat civarında :SCevaplamak için Üye ol