yeni başlanılmış fakat tam oturtulamamış tuvalet alışkanlığı konusu..

_yasemen_ soruyor: 4

başlığa yeni başladığımı yazdım fakat 2ay oluyor başlayalı..lazımlığına alıştı wc yi de biliyor fakat bizim problemimiz tam yemek sırasında kakasını yapıyor olması ztn çişte değilim henüz bir kakayı oturtayım çişi yaza hallederiz diye düşünüyorum dediğim gibi tam yemek sırasında kakasını yaptığı için yemek mi kaka mı arasında kalıyorum hep sonrasında kakasını bezine yapıyor.birde kakasını yemek dışında yapıyor diyelim lazımlığa oturtana kdr kakası gidiyor yapmıyor..tüm bunlara rağmen kakasını lazımlığa yapan bir çocuk aslında.lazımlığa kakasını yapması gerektiğini sonrasında da wc ye gidip sifonu çekip kakaya bay bay yapmayıda biliyoruz.bnm sorum kakasını yemek sırasında yaparken yemeği bırakıp kakasını mı yaptırayım(kaçan iştahı göz önüne alarak)??ve kakasını yaparken yakaladığımda ise lazımlığa yapmamasını da nasıl alıştırabilirim.?(üstünü soyup oturtana kdr kaçıyor çünkü)..üstüne çok düşmüyorum kaka konusunda anlaşıldığı üzere belki ondan oluyordur bilemiyorum..yorumlarınızı tecrübelerinizi bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


_yasemen_

kakası geldiğinde henüz söylemiyor olmasını da eklemek istiyorum..hatta benden uzaklaşıyor kakasını yaparken köşelere gidiyor:)


jildando

Kızıma ilk tuvalet alışkanlığı kazandırırken bizim doktorumuz alışması için giyinik olarak, lazımlığa veya adaptöre oturtup yaptırın demişti, tabi eğer kaçmıyorsa:)
Kakasının gelmesi ile yapması arasındaki süre şu an çok kısa, o geldiğini anlayana kadar yapıyordur zaten, o yüzden yetiştirmekte zorlanabilirsiniz. Lazımlığa yapsın istiyorsanız, ve giyinikken yetiştiremeyecekseniz o zaman beziyle otursun.
yemekte yapma konusunda da, ben olsam yemeğe öncelik verirdim. Zaten onu yemekten kaldırıp, lazımlığa yetiştirmeye çalıştığınız sürede gene bezine yapmış olacaktır.
ben oğluma henüz başlamadım, şu an için böyle bir talebi yok, eğlencesine lazımlığa oturuyor ama sadece komiğine gittiği için.
Kızımsa 2 yaşından önce kakasını beze yapmayı bırakmıştı, lazımlık değil klozet adaptörü kullandık . Ama kızım kendi talep etmişti, biraz erken konuşmaya başlamış bir çocuktu, o zamananda 2,5- 3 yaş çocuk kıvamında konuşabiliyordu o yüzden bu konuyu daha çok karşılıklı konuşarak çözebilmiştik.
Bu durum , hemen hemen her şey gibi, tabiki çocuktan çocuğa değişiklik gösteren bir konu. Olacak gibi değilse de dert etmeyin, erteleyin bir süre daha.
Bir de aklıma gelmişken, gene doktorumuzun önerisidir, özellikle kaka yaptıktan sonra bir süre kuru kalacağı için onu bezsiz dolaştırabilirsiniz, o zaman bezsiz olmaktan mutlu olup , aradaki esas farkı anlayıp daha kolay tamamlayabilir bu süreci. Beraber gidip hoşuna gidecek iç çamaşırı alabilirsiniz, lazımlığı kullandığı zamanlar için tuvalete bir pano yapıp her yapış için bir çıkarma yapıştırtabilirsiniz.
kolaylıklar dilerim


asyaperi

yasemen bencede henuz hazır degıl demekkı bnmde arastırdıgım kadarıyla cocuklar 3 yasına kdr kakayı vucudunun bır parcası olarak goruyorlar yanı elı kolu ayakları nasıl vucudunun bır parcasıysa oda kedı vucudundan cıkan bır parca ve sıfonu cekıpp kakası gıttınde vucudundan bır organ kaybetmıs hııssıne kapılıyormus onun ıcın ılk onerım lazımlık bence o hazır oldugunda bezını sıze kendı vercektır tuvalet alıstırmaları sırasında cocugun sureklı poposu kontrol edılmemelı veya koklanmamalı bu onu rahatsız edecek bır davranıs kakayı lazımlıga yaparsa cıcı kaka bak burda duruyor kakamız hadı el sallayalım bay bay yapıp onu orda bırakıp cıkmayı dene boylece kakasının sıfonla bırlıkte kaybolup gıttıgını dusunmıcektır bence yazı bekle daha uzun lazımlıkta vakıt gecırebılırsın hemde yaza kadar konusması ılerleyecegı ıcın daha rahat kakasının geldıgını soyleyebılcektır


oko

bence çocuğunuza biraz daha zaman tanıyın, erken olabilir onun için henüz.
Cevaplamak için Üye ol