hamilelik ve kilo

staras5 soruyor: 7

Hamilelik donemi yaklasik 22 kilo aldim, dogum sonrasi bunun 14,5 kilosunu verdim. Meme veren annelerin daha hizli kilo kaybettigini okumama ragmen, kalan 10 kiloyu vermekte zorlaniyorum. Kacinci aydan sonra vucut eski haline donuyor?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Nilay

Ben bir yılın sonunda hamile kalmadan önceki kiloma ulaştım. Bunun için tek yaptığım şey bol sıvı almak, sadece besin değeri olan şeyleri tüketmek (emzirdiğim için zaten diyet yapamıyordum) ve tatlı yemeyi minimumda tutmaktı. Emzirme gerçekten de kilo vermeme yardımcı oldu. Bence senin için daha çok erken. Özellikle tatlı ve hamur işinden uzak durabilirsen bence çok rahat eski haline dönebilirsin.


BlogcuAnne

Ben geçen hamileliğimde yaklaşık 17 kilo almış ve hepsini dokuzuncu ayın sonunda vermiştim. İngilizcede hamileliğin 9 ayında alınan kilonun 9 ayda verildiğini anlatan "9 months up, 9 monts down" terimi bana cuk oturmuştu.

Benim en çok zorlandığım ise doğumdan önce aldığım 8 kiloyu vermek olmuştu.

Ben kendimi yeterince disipline edemedim ve diyetisyen yardımı aldım.

Bence de bunun yolu yeme alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor. Nilay'ın dediği gibi tatlı, hamur işi, gereksiz karbohidratın hayatından çıkması, yerine bol sebze-salata gelmesi gerekiyor.

Ben bu disiplini ancak diyetisyen yardımıyla oturtabildim, ancak bu benim prensipsizliğimden bence...

Sadece faydalı şeyleri yemeli, gereksiz her şeyden uzak durmalı.

Bunu yapabildiği ölçüde kilo veriyor insan diye düşünüyorum.


Kaymacina

ben 17 kilo almıştım hamileliğimde 6 ayın sonunda bir gram fazlam kalmadı... emzirme süresince dengeli beslenmeye ve bol bol süt içmeye gayret ettim.. birde fırsat oldukça yürüyüş...
Bunları da pek kafana takma sanırım bu işin püf noktası, strese girip kafaya taktıkça kilolqr oturuyor, biraz dikkat ile en geç 1 senede eski kilona dönersin.


kelebek

Merhaba ben 18 kg aldım. Şu an bebeğim 5 aylık eski kiloma 3 kg kaldı. Neler yaptığımı söyleyeyim: akşam saat 19 dan sonra kesinlikle su dışında bir şey almıyorum. Marketlerdeki abur cubur reyonlarına asla girmiyorum ve kesinlikle sütlü, şerbetli vs asla tatlı yemiyorum. Şöyle bir bilgi vereyim. Emziren anne eğer dengeli besleniyorsa haftada 500-600 gr vermelidir. Ayda 2 kg yi geçen kilo verimi sütün kalitesini bozuyor. Bir bilgi daha: 1ml süt üretimi= 1 kal yakıyor. hamilelik döneminde kalça ve sırtta toplanan yağlar, emzirme dönemimizde bebeğimizn sütüne katılan yağlarmış.YAni önce depoluyoruz, sonra sütümüze karışarak gidiyorlar:)) yaşasın:))


ABIDE

ben 11 kg aldım.Doğumdan sonra eve geldiğimde 2 -3 kg fazlam vardı.Onlarda 1 ay  içinde gitti ve doğum öncesi kiloma geldim.Fakat vücutta ödem vardı yüzüğüm parmağıma olmuyordu.Emzirmeyi bıraktıktan sonra ödem geçti şuanda yüzüğüm parmağıma oluyor.


angelique

ilk 7 ayda 6kg aldim. son iki ayda 4 :) hem istah acilmasi hem de bir miktar odem oldu sanirim son 2 ay. toplamda 10 kg ile tamamladim, 40. gun kontrole giderken hamilelik oncesi kiloma donmustum. ama karnim eski haline donmedi tabi, gevsek ve sezaryen oncesine gore sekilsiz. bakalim eski haline donecek mi.


diyetkolik

Hamilelik boyunca iştahında bir takım değişimler gözlemleyebilirsin:

-  İlk aylarda bulantı ve kusma gibi belirtilerle birlikte, iştahında önemli ölçüde bir azalma olabilir. Bu komplikasyonları en aza indirebilmek için, diyetinde bulantıyı artırabilecek yağlı ve yoğun kokulu gıdalar tüketmekten kaçınmalısın.

-  Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde ve sonrasında iştahında normale göre hafif bir artış olabilir.

-  Hamileliğin son aylarına doğru, iştahın muhtemelen daha da artacaktır. Bu dönemde aşırı besin tüketmek mide problemleri yaşamana yol açabilir. Bu nedenle sık aralıklarla az miktarda besin tüketmek gebeliğin son aylarını daha rahat geçirmende yardımcı olacaktır.   

Hamilelik boyunca dikkat etmen gereken başka bir nokta ise şudur; beslenme ve sağlığın ile ilgili özel bir durum var ise, bir beslenme uzmanından yardım alman gerekir.Cevaplamak için Üye ol