Kan uyuşmazlığı

minikprensim soruyor: 10

Merhabalar ,

 

Eşimle kan uyuşmazlığımız var..İlk bebeğimizde bu konu ile alakalı bir sorun yaşamadık ama duydugum kadarıyla ikinci bebek de sorun çıkıyormuş..İkinci bebek için henüz erken oldugundan bir doktora gitmedim..Bu konuda bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim..

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ozlemdevrim

Sizin ve bebeğinizin rh ını söylerseniz yardımcı olabilirim..Pozitif-negatif anlamında...


seres_esra

siz negatif eşiniz pozitifmi?

benim kayınvalidemle kayınpederiminde kan uyuşmazlığı varmış ilk çocukları ölü doğmuş ondan sonra eşim olmuş o da babasının kanını taşıdığı için yani pozitif olduğu için bi sorun yaşanmamış bildiğim kadarıyla çocukta negatifse kanı değişiyor.


CokBilmis

Eğer eşinizle aranızda kan uyuşmazlığı varsa ve bir hastanede doğum yapmışsanız muhtemelen size bir iğne vurmuşlardır.

Doktorunuza danışın, eğer o iğneyi vurulduysanız ikincide de sorun yaşamazsınız.


revve

Bizde de kan uyuşmazlığı var..Doğumdan sonra iğne olmadım çünkü Rh uyuşmazlığımız yoktu..Yani tüm kan uyuşmazlıklarına iğne yapılmıyor..Sizde de böyle bir durum olabilir..Eğer bebeğinizin Rh larını yazarsanız yardımcı olabiliriz..


minikprensim

Cevap yazan herkesen cok tesekkurler..Kusura bakmayın gec yanıt yazabiliyorum giremedim bir sure ınternete..Benim A RH  negatif bebegim de benim kan gurubumu tasıyor eşim ise A RH pozitif..

İgne olayına gelince acıkcası dogum doktorum bu konudan bana hiç bahsetmedi..Hatta kan uyusmazlıgımız oldugunu ben kendisine söylememe ragmen ilk cocukda bir sıkıntı olmaz demişti.. Acaba geç mi kaldım bu konuda :(revve

Evet sizde de Rh uyuşmazlığı olmadığı için iğne yapılmamış..Endişe etmenize gerek yok.. kesinlikle böyle bir durumu atlamazlardı..


minikprensim

tesekkurler revve endişelenmeye baslamıstım:((

 

 


ozgeoyku

Bizde de vardi kan uyusmazligi ben negatifim esim pozitif kizim pzitif dogdugu icin bana dogumdan hemen sonra igne yapildi ikinci bebegi korumak amaciyla eger kizim negatif dogsaydi o igneye bile gerek kalmayacakti...ayrica bebegi kani degisiyor gibi birsey hic duymadim ben ! Sizin icin onemli olan bebeginizin kan grubu ve sonrasinda igne olup olmadiginiz?revve

Yanıt yazarken diğer cevapları okumamıştım..şimdi özgeöykünün yanıtını görünce baktım..Kan değişiminden bahsetmiş bir arkadaş..
Kafa karışmaması için ekleme yapıcam..
Kan uyuşmazlıklarında bebeklerin büyük bir bölümünde kandaki biliuribin oranı yükselir ve yenidoğan sarılığı görülür..fototerapi tedavisi görülür..Fototerapinin yeterli olmadığı daha ağır sarılık durumunda kan değişimine gidilerek bilirubin vucuttan atılır..
Yani kan değişimi  çok ileri bir boyuttur..Yoksa kan uyuşmazlıklarında kan değişimi yapılır gibi bir durum söz konusu değildir 


oykm_08

cevaplara ilaveten;

eğer rh uyuşmazlığı varsa sadece doğumda değil amniyosentez, düşük ve küretaj gibi kanama riski olan durumlardan sonra 72 saat içerisinde de iğne (rhogam) yapılması gerekir.Cevaplamak için Üye ol