Kan uyuşmazlığı

minikprensim soruyor: 9

Merhabalar ,

 

Eşimle kan uyuşmazlığımız var..İlk bebeğimizde bu konu ile alakalı bir sorun yaşamadık ama duydugum kadarıyla ikinci bebek de sorun çıkıyormuş..İkinci bebek için henüz erken oldugundan bir doktora gitmedim..Bu konuda bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim..

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


minikprensim

Günaydın..

 

Sizleri istemeden yanlış bilgilendirdim sorumla alakalı:(

Eşimin kan grubu aklımda yanlış kalmış..O RH pozitif onun kan grubu...Bu durum nasıl bir sonuc doğurur


CokBilmis

Yahu sorun doktorunuza işte, kan uyuşmazlığımız var ve iğne olmam gerekiyor mu, diye. Bakalım ne diyor?

Zaten artık bunu da yanlış bilen bir doktor varsa, insanları örgütleyip tıp eğitimine karşı yürüyüş filan yapmayı planlıyorum.

O kadar da cahillik olmaz artık yani.


tulay_defne

Sizin negatif eşinizin pozitif olması durumunda rh uyuşmazlığı ortaya çıkıyor. Ancak ilk bebeğiniz de negatif olduğu için sorun olmamıştır. Bizde de durum aynı doktorum her ihtimale karşı hamileyken her ay indirect coombs diye bir test yaptırdı. (eğer bebek pozitifse ve benim kanımda ona karşı antikor oluşmuş mu diye) bu test hamileyken pozitif çıksaydı  iğneyi hamileyken yapacaktı. Doğumdan sonra bebeğin kan grubu da negatif çıkınca sorun kalmadı.


revve

@Minikprensim, şimdi son duruma göre :)

benim anladığım sizin ve bebeğinizin kan grubu ARh(-) Eşinizinki 0Rh(+)

Eğer durumunuz bu şekilde ise Evet sizin eşinizle kan uyuşmazlığınız var fakat çocuğınuzla Rh uyuşmazlığınız yok..Bir önceki sayfada yazdıklarım aynen geçerli..

 

 ozlemdevrim

Sonuç olarak eşiniz rh +, siz rh - olduğunuz için kan uyuşmazlığı riskiniz varmış..Fakat bebeğiniz rh - olduğu için bu risk gerçekleşmemiş..(rh + doğsaydı risk gerçekleşmiş olacaktı , 2. bebeğinizde sorun olmaması için sizi bir iğne yapılması gerekirdi) Aynen bende olduğu gibi..Bu nedenle iğneye gerek kalmamış, 2. bebeğinizi de isterseniz rahatlıkla doğurursunuz..Bir problem yok yani..Aynen benim doğurduğum gibi :))


minikprensim

alemsin cokbilmis :=))  evet sormasına sorucam ama daha vakti zamanı var hamileliğin diye tecrubeli annelere danısayım ıstedim. cok tesekkurler ılgın ıcın.


minikprensim

@tulaydefne , @revve , @ozlemdevrim coook cok tesekkur ediyorum cevaplarınız ıcın..birebir yasayan annelerden bunları duymak beni cok rahatlattı..sevgiler..


asyasena

kan uyuşmazlığı kadın negatif erkek pozitif kan grubuna sahip olduğunda olur ve eğer bebek negatif grupta ise sorun yok demektir, eğer bebekte pozitif kan grubundan ise ozaman uyuşmazlık iğnesi yapılıyor bizimde kan uyuşmazlığımız vardı iki kez düşük yaptım ama uyuşmazlıkla ilgisi yok her iki düşükten sonra rogam (uyuşmazlık aşısı) yapıldı üçüncü hamileliğimde de sanırım 10. haftamda kanamam oldu ve yine rogam aşısı yapıldı iki doz yapılacağını söylemişti doktorum fakat kızımın kan grubu negatif olunca iğneye gerek kalmadı. hamileliğiniz esnasında herhengi bir kanama veya düşük riski olmadığı sürece iğnye de gerek duyulmuyor. ama tabi ilk bebeğinizde sorun yaşamamanız ikincsinde de sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez hamileliklerde ufak tefek lekelenmeler normal kabul edilir fakat kan uyuşmazlığınız varsa ciddiye almalısınız. dilerim sorunsuz bir gebelik geçirirsiniz


minikprensim

Çok teşekkür ederim asyasına gecmis olsun sana da zor süreçler yasamış sinCevaplamak için Üye ol