odasında yatmak istemeyen oğlum...

lale_krm soruyor: 6

2 yaşındaki oğlumun odasında yatmak yerine bizim yanımızda uyumayı tercih ediyor. hernekadar bu çok hoşuma gitsede çokta rahat olmayan bi durum. onu yanında uzanarak uyutmaya alıştırdım. uyuyunca odasına götürüyordum. önceleri bi sorun yoktu ama şimdi uyanıp sürekli yanımıza geliyor. artık ben odasında yatsın orda uyusun istiyorum. ne yapmalıyım bilmiyorum.. yardımcı olursanız sevinirim. ayrıca başka bi sorun daha var gece uyurken dişlerini gıcırdatıyor. dişlerinden okdar ses geliyorki. uyanıyorum sese. ltf birileri bana bi fikir versin aklıma gelen herşeyi denedim ama olmuyor yada en iyisi bizim yatağı ona verelim biz onun odasında yatalım:))))

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


CokBilmis

Benim kızım da yanımda yatıyor ama Anadolu pedagojisi denince karışmadan duramadım. Eğer Adem Güneş'ten bahsediyorsanız; Adem Bey çocuğun ilk 2 sene anne yatağında, 2-4 yaş arasında da annenin odasında ama kendi yatağında uyumasını öneriyor.


Hayats03

Evet çünkü çocuğun kendini güvende hissetmeye ihtiyacı var. Çocuğunuz sizi istiyor, sizinle beslenmek istiyor buda onun en doğal hakkı.

 


CokBilmis

Soru sahibinin çocuğu iki yaşını geçmiş. DOlayısıyl Adem Bey'in görüşüne göre artık kendi yatağında yatma zamanı gelmiş. Ama ben kendi kızımı başka bir yatakta yatması için zorlamaya kıyamıyorum :)


sinemis

denizkkaylaya katiliyorum. benim oglumda 4 yasina gelecek nerdeyse, ilk uykuyu yanimda yatiyor, uyuyunca yerine aliyorum. Ayni odada farkli yataklarda yatiyoruz. Bir iki denedim ama ayri odada yatmiyor. Oglumu uzmeye degmez diye dusunuyorum, biraz daha boyle devam edicem, nisanda 4 yasina giricek, akli ermeye basladi simdi itfaiye yatak istiyor, en yakin zamanda alip odasina koyucam ve o sekilde alistirmaya calisicam. Bu gunleri aramaktan korkuyorum:))) yarin birgun iyice buyuyunce yanimda yatmak degil opmeme bile izin vermeyecek. Bu arada kayrada dislerini gece boyu gicirdatiyor. Hem cok ses oluyor hemde disleri kiralacak saniyorum:) Stres kaynakliymis ve irsi oldugunu dusunuyorum, cunku bende ve ailemdede var bu.


lale_krm

septik bende senin gibi yapmıştım. 6. ayda odasını ayırmıştım herşey sorunsuzdu . şimdide yanımızda uyuyor .uykuya dalınca odasına götürüyorum. ama gece uyanıp yine geliyor. bu arada yanlış anlaşılmasın benimde çok hoşuma gidiyor oğlumun yanımda yatması. ama gerçekten bazen uyumak çok zor oluyor.. çok fazla yayılarak yatıyor ve bu durumda bizimde uykumuzu almamız biraz zor oluyor.. bide sürekli birlikte yatınca ileride yatağını ayırması zor oluyor diye duymuştum çevremden .


amilie

Ben de birlikte uyumayı sevenlerdenim, kafamıza gözümüze yediğimiz tekmelerine rağmen.. :) Bir süre önce psikologa danışma ihtiyacı duymuştuk, ilk yapmamız gerekenin yatağını ayırmak olduğunu söylemişti. Bağlı olmak ile bağımlı olmak arasındaki nüanstan bahsetti. Özgüvenli olması için bunu yapmamız gerektiğini söyledi. Biz de denedik. Önceleri istemedi. Doğrusu ben de çok zorlandım. Sonra ikimiz de alıştık. Yatak seramonilerimizi gerçekleştirip giriyoruz yatağa. Pijama giyme, tuvalet ihtiyacı giderme, diş fırçalama derken yatağa giriyoruz, bazan en sevdiği oyuncağı da seçiyor ve sonra kitap okuyoruz. Masalı ben seçerim deyip alıyor eline kitabı ve yaslanıp dinliyor. Bitirince yanından ayrılmam gerektiğini söylüyorum, istemiyor bazan, içeride işim olduğunu birazdan tekrar yanına geleceğimi söylüyorum. Çıkıyorum. Genelde 10 dk sonra dalıyor. Şimdi kendi odasındaki yatağa yattığında yanında durmamı da istemiyor. Kalmak istesem bazan çıkmam için ısrar ediyor. Tabi bunlar sağlık durumuna, o günkü psikolojik durumuna göre değişiyor ama genel olarak bu süreci kısa zamanda başarı ile atlattık diye düşünüyorum, kararlılıkla.. Psikolog, net bir şekilde söyleyene kadar ben de genelde kıyamıyordum, yanına yatayım deyince ona karşı çıkmak gelmiyordu içimden. Ancak kararlı davranınca ısrarın işe yaramadığını anladı. Kabullendi ve zevk almaya başladı. Psikolog eğer önceleri alıştırmakta zorlanırsak uyuyana kadar yanında kalabileceğimizi söylemişti. Ancak gerek kalmadı.Bundan hareketle sizde sanırım önce kendinizi ikna etmelisiniz, sonra kararlılıkla herkesin kendi yatağında uyuması gerektiğini söyleyebilirsiniz ve uyku öncesi dalmasına yardımcı olmak amacıyla yumuşak ses tonu ile hikayeler okuyarak, saçını ya da sırtını okşayarak uyku haline geçmesine yardımcı olabilirsiniz, diye düşünüyorum. Çocuğun odasında da güvende olduğunu hissetmesi gerekiyormuş. Bir de akşam yemeği ile uyku saati arasında enerji verici çikolata vb yiyecekler tüketmesi de uyumaya geçmesini geciktirebiliyormuş. Kolaylıklar.
Cevaplamak için Üye ol