16 aylik ek gida sorunu

AysegulYahyaMete soruyor: 7

Bebegim 16 aylik hicbir zaman istahli bir bebek olmadi.son zamanlarda kahvaltisini beni uzmeden yapiyordu oglen mama yiyor gece pilav ve yogurt yiyordu.cok secicidir yedigi seyler sayilidir.yinede bu kisitli seyleri yedigi icin memnunduk.dunden beri pek istahi yoktu ve bugun hicbirsey yemek istemiyor.emmek icin mizirdaniyor kucagima oturuyor.merak ettigim nasil bir yol izlemeliyim.teslim olup emzireyim mi? yoksa direnip yemek yemeye mi yonlendirmeliyim? nesesi gayet yerinde dis sikintisi suan yok gibi gecen hafta dis sikintimiz coktu diste cikmadi hala sisler.tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


guta

Dünden beri iştahı yoksa hiç dert etmeyin, emzirin bence. Çocuğun iştahı yoktur, keyfi kaçmıştır ya da  diş için şişen yerler acıyordur. Bunun için direnmeye değmez. Çok uzun süredir böyle olsa kararlı olup yedirilir o ayrı.Bizim de olmuyor mu bazen, bir gün hiçbir şey yemek gelmiyor içimizden. 


guta

Her zaman şöyle düşünmek de fayda var, bebekler içgüdüsel olarak tepki veriyorlar. Eğer mesela sadece süt içmek istiyorsa o gün, ben hiç zorlamadan süt veriyorum. Mutlaka altında yatan bir neden vardır. O gün çok az yiyorsa yine bir nedeni vardır. Öğünleri, besinleri onun ihtiyaçlarına göre ayarlamak en güzeli ve en sağlıklısı bence.


AysegulYahyaMete

cok uzun suredir boyle malesef...ek gidaya 12 aylikke gecen bir bebek...mama sandalyesinde beni benden alip bazen aglatan bir bebek.tam yeni yeni yemeye baslamisti son bir aydir yine ayni olacak diye endiseliyim.yani oldu olasi emme meraklisi bebegim :))))


guta

Yazdığınız gibi az buçuk bir şeyler yiyorsa ama seçiciyse o başka. Ama dünden beri hiçbir şey yemiyor yazmışsınız, bence zorlamamakta fayda var. Mutlaka bir nedeni vardır.


Genel olarak iştahsızlığı için de anne sütünü azaltmayı deneyebilirsiniz. En azından gün içerisinde vermeyip acıkmasını sağlamak lazım. Bir de ara öğünlerde az bir miktar vermek de işe yarayabiliyor. İştahsız çocuklar da ara öğün maalesef iyice iştahı kapıyor. 


mavinot

Ben yemesi gerekenleri önüne koydum, yemeyip emmek istediyse emzirdim. Yemeklerde seçiciliği hala devam ediyor ama bir süre gözü alıştıktan sonra ve bizi görerek yemeye de başlıyor. Yeme ve emzirme konusunda ikimizi de üzmüyorum nasılsa yoluna girecek bu işler. Ufak ikna yöntemleri deniyorum, makarna, bulgur, pilav çok sevdiği için onları hemen göstermiyorum ya da makarna sıcak sen şimdi köfteni ye, bir kaşık pilav yedin bir kaşık fasulyeden al gibi denemeler yapıyorum. Genelde işe yarıyor :)


sLnKA

Mücadele etmeyin ve emzirin.

Kızım hiç bir zaman ne meme meraklısı ne de iştahlı oldu. Hep uyku zamanı emeiyordu ama uzun ve güzel emiyordu. 1 tam yumurtayı bitirmesi ilk kez 15-16 aylıkken oldu. 2 yasına kadar bir oturuşta iki kofte yemedi. Ama beni 22 ay emdi.

Simdi oğlum da memeye düşkün bir bebek değil ama -sanırım biraz da erkek bebek diye- yemeklere karsi daha istekli. Cok güzel yoğurt yiyor. Ama ne biliyor musunuz? Co cok az emiyor. Daha 1 yas bile değil:( sabahları bir yumurta sarısı ve labneyi yanında yoğurtla Güzelce yiyor ama ben emmesini tercih ederdim.

Yemek icin zorlamayın emzirin ama sık sık da yiyecek bireyler teklif edin bence.


gkm

Bizlerin farkedemediği ve bebeklerimizin belli edemediği bazı dönemler olabiliyor hernekdr bnm kızım en ufak sıkıntısında belli etse de;her bebek farklılık gösterebilir,özellikle diş cıkartma,hastalık dönemi günlerce 1 cay kasığı kdr bile bşy yemediği oluyor,emziriyor olmanız bebeğiniz ve sizin için buyuk bi avantaj,emmek istediği sürece emsin bence gıda konusunda ısrarcı olmayın.cok uzun sürerse ve içinize sinmezse bi uzmana danısın,hiç bi gıda anne sütünden dha iyi gelmez.sevgilerCevaplamak için Üye ol