bebeklerde uyku düzeni

m_r soruyor: 9

ya sizin uyku düzenleriniz nasıl?bizim oğlan erkenden kalkıyor akşamda 11 gibi uyuyor sabahda babasını işe yolluyor yani 6:30 7 gibi kalkıyor ya birazdaha uyutmak istiyorum ne önerirsiniz?sizinkilerde erken kalkıyor mu?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


gulege

evet maalesef benimki de sabah 6da uyanıyor.sabahları 1 saat öğleden sonra ise 1,5 saat olmak üzere toplam 2,5 saatlik bir gündüz uykusu var.ama en fazla uykusu bu.daha az uyuduğu da oluyor.napacaz bilmiyorum:(


lacivert0

sabah 5-5 bucuk arası günaydın diyor benimkiler. ne yaptıysam değişmedi uyuma saatlerini daha geç bi saate aldım yine aynı yine aynı


arseli

Bizimkide 7de kalkıyor..3 saatte bir mama veriyorum.Mamalardan sonra 2 saat oyalanıp 1-1,5 saat uyuyor.Akşamda 9da gece uykusuna geçiyor..


m_r

bende öyle ne kadar geç yatarsa yatsın yine erken kalkıyor ne yapacağım bilmemediluj

benim oglum gece ilk başlarda 12 den önce uyumuyordu,sabah yine 6.30 -7 gibi uyanıyordu(gece aralarda emmek için uyanıyor)sonrasında gece 10-2 uykusu çok önemli diye hergün yarım saat erken yatırmaya,belli bir düzen  oluşturmaya çalıştım(son beslenme karanlıkta,uyku oyuncağıyla yatış) başladım şu an 8.30-9 gibi uyuyor yine 6.30-7 gibi aynı saatte kalkıyor.sanırım sabahları daha uzun uyutmanın çaresi pek yok:))ama gece daha erken yatırmayı deneyebilirsiniz.haftasonu sabah kalktığında yatağına birkaç oyuncakla oyalanabiliyor  onunla cok oyalanmazsa yanımıza yatırıyorum bu arada bende biraz dinlenebilmiş oluyorum..


m_r

acaba büyüdükçe uykusu düzene girermi?bende yanıma alıp eline oyuncağını veriyorum onunla biraz oyalanıyor yine durmuyor ağlıyor ama ne yapalım idare edeceğiz


ANNEKALBI

benim bebiskoda tek uyumayi sevmiyo yaninda yatsam uyuyo


m_r

ahh bu bebekleri anlamak zor


UykuMelegi

Bebeklerde ve çocuklarda 6:00 - 7:30 arası sabah kalkış saati olarak doğal saatlerdir. Bazı çocukların vücut ritimleri, biyolojik saatleri erken kalkmaya yatkındır. Buna en güzel örnek benim oğlumdur. Doğduğundan beri sabah kalk borusu gibidir :)

6:00'dan önce uyanmalar, sabah kalkış saati olarak değerlendirilmemeli ve bebeğin ayına ve yaşına göre farklı yöntemler kullanılarak sabah uyanış saatini 6:00'ya çekmek gerekir.

Bebeğinizin, çocuğunuzun erken kalkmasının sebebi aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilir.

- Gündüz uyuması gerektiği kadar uyumamış olması (www.uykumelegi.com 'da Şubat yazılarında hangi ay ve yaşda ne kadar uyunması gerektiği bilgisini bulabilirsiniz.)

- Gündüz son uykusu ile gece uykusu arasında uzun bir süre olması (uzun süre yaşa ve aya göre farklılık gösterir)

- Gece geç uyuması (Ayına, yaşına ve sabah kalkma saatine göre gece uyku saati değişmekle birlikte 18:00 - 21:00 aralığında olmalıdır)

- Kendi başına uykuya dalmayı henüz öğrenmemiş olması.

Yukarda da görüldüğü gibi geceleri geç yatırmak sabah kalkış saatini olumlu etkilememektedir. Aksine bu çocuğunuzda yorgunluk seviyesini arttıracağı için gündüz uykularının daha kısa olmasını ve gündüzleri daha gergin, huzursuz, sinirli olmasına neden olabilir.

Bana seride@uykumelegi.com 'dan soracağınız sorulara www.uykumelegi.com 'dan yanıt veriyor olacağım.

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç


Cevaplamak için Üye ol