Piyano dersine kaç yaşında başlanmalı?

Damla soruyor: 10

Çocuğu piyano çalanlar kaç yaşında başladınız? Diyelim ki yaşına göre eğitim verebilecek bir hoca buldunuz, çocuk da hevesli, 4.5 yaş erken mi?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


asse

biz henüz başlamadık damla. hocamız, 4,5 -5 yaşın erken olmadığını ama küçük yaş gruplarıyla tecrübesi olan bir öğretmenle çalışılması gerektiğini söylemişti. okuma-yazma bilmeden başlandığında, renklerle başlıyorlar. Onun da ötesinde, "5 yaşındaki bir çocuğun odaklanma süresi maksimum 15 dakikadır, bu 15 dakika içinde işlemesi gerekir" demişti. bazı kişisel problemler nedeniyle başlatamadık, sonra da piyanoya olan hevesi, ritme yöneldiği için hiç başlamadı Aden. ama tanışma dersinden sonra bize verilen bilgiler bu yöndeydi. 


fatos

Damla bir arkadaşımın kızı 4 yaşında başlamıştı, çok hevesliydi. 5 yaşında ilk konserini verdi. Yağız geçen sene başladı ama pek hevesli değil ve evdede piyano yok. O yüzden de pek ilerleme yok.  O yaşta zaten renklerle öğretiyorlar. Nurturiadan da çok çocuk var küçük yaşta başlayan.


pandora1062

Öncelikle dogru öğretmen çok önemli, cocuklar konusunda deneyimli olmasi sart. Ben de piyano ogretmeniyim ama kucuk cocuk tecrubem hic olmadigi için cocuklarla calismakta çok zorlanmistim. 4bucuk yas erken bir yas değil. Cocugunuz da hevesliyse baslayin derim. Sevgiler.


Damla

Öğretmen uygun görünüyor, halihazırda kızımın kreşinde orff temelli müzik dersine giriyor. Önce motor becerileri yeterli mi bakacağını buna göre devam edebileceğini söyledi.

Yeğenimin hocasına danıştığımızda (başka şehirde) yaşının erken olduğunu, bu yaşta başlayınca arkasının gelmediğini söyledi. 

Erken başlatmak bazı konularda olduğu gibi (dil mesela) erken yol almasını, hatta öğrendiğini fark etmeden öğrenmesini sağlayabilecekse istiyorum. Ama bazı konularda da sırf erken başlattığınız için çocuk zorlanıp kendini eksik hissedebiliyor, ya da biraz büyüyünce 6 ayda yapacağınız iş için 2 yıl götürüp getirip bir sürü masraf yapıyorsunuz. Evde bilen biri olup o ilgilendikçe gösterse ilk söylediğim şekilde verim alınır herhalde. Ama ders şeklinde planlı programlı olarak piyano dersi aldırmaya kalkmak acelecilik mi karar veremedim.


asse

bence Neptün'ün isteğine ve hazır bulunuşluğuna kalmış bir şey bu Damla. herşeyde olduğu gibi, bunda da aslında çocuğa göre çizeceğiniz yol biricik olacaktır. Sonradan hevesleri de geçebiliyor lakin geçmeyebilir de. Çok harika da gidebilir, keyifle, zevkle. Ben olsam, hocayı da bulmuşken, bir iki dersle başlardım sanırım.belkis

Damla Yamaha Müzik Okullarında junior music course 4 yaşta başlıyor, 2 yıl sonunda junior extension course oluyorlar. Bireysel dersden ziyade yaş itibariyle bunları araştırmanı tavsiye ederim. Orada var mı bilmiyorum ama burada Ece' nin devam ettiği kurs yamaha müzik okulu.


Damla

Neptün evde genel olarak kendi takvimi olan bir insan. Ama okulda çok uyumlu olduğunu ve faaliyetlerin %100'ünde katıldığını söylüyorlar. Gerçi zorlayıcı bir seviye yok onun için. Burada zorlanmaz ise anlamı yok diye düşünüyorum. Dil işi çok basit çözüldü erken başladığımız için, ama o tabi dil öğrendiğinin farkında değildi çizgi film vs. üzerinden olduğu için. 

Belkıs, Yamaha'ya ben Ilgaz'ı götürmüştüm küçükken bir deneme dersine, bir derse de arkadaşımın kızı ile girmiştim. Formatını biliyorum ve beğeniyorum, Neptün'ün okuldaki müzik dersine çok benziyor, karşılıyor olduğunu düşünüyorum. 

Harfleri tanıyor bu arada, nota olarak da biliyor aslında. 

Fatoş arkadaşının kızı piyanoyu ders olarak mı almıştı 4 yaşında?


yuksel_

Damlacım, arkadaşların dediği gibi biraz Neptün'ün hazır olması, hevesi, biraz öğretmen ile kurduğu ilişki, daha doğrusu öğretmenin tavrı ve evde çalışma esnasında destek olabilecek kimse olup olmadığı belirleyici olacaktır. Rüya geçen sene 7 yaşında okulda çok sınırlı bir kursa başladı ama çok heveslendi bu sene özel ders aldırmaya başladık, babası da müzik bildiği ve enstrüman çalabildiği için evde destekliyor ve hızlı ilerliyor.

Ancak yeğenim 5 yaşında başladı, çok disiplinli bir öğretmeni vardı, 1 sene boyunca hiç sevmeyerek ve hep şikayet ederek gitti (biraz da zorla), şimdi öğretmen değiştirmek zorunda kaldılar, devamı gelecek mi ben pek emin değilim.

4.5 yaş erken değil ama öğretmene ve dersin nasıl işlendiğine çok bağlı sanırım.Damla

Yüksel şu anda keşke erken başlatsaymışız gibi bir hayıflanma var mı peki, bir kayıp oldu mu sence, erken belki ama?


belkis

Anladım, yaş itibariyle uygun olduğu bir sürecin içinde o zaman zaten şuan. Bu halde benim fikrim denenebilir (gerçekten üstün bir istek/yetenek vs. varsa bu anlaşılmış olur) ama acele etmeye de gerek yok olurdu sanırım.

Ece ilkokula başlamadan 2 ay önce başlamıştı sanırım. Başladığında nota okuma yazma biliyordu. Şu anı düşünürsem geç kalmış olduğunu düşünmüyorum. Aksine bilinçli olarak başlaması sürekliliğini getirdi diye düşünüyorum.

Birde işin okul boyutu var. Okulda göreceği müzik derslerinde sıkılıyorlar çünkü çoktan yemiş yutmuş oluyorlar orada verileni. Bu sebeple de okulda ilk yıldan beri öğretmen farklı şekillerde desteklemek durumunda kalıyor.Cevaplamak için Üye ol