9 aylık yürüme

arel soruyor: 7

bebişlerden yürüyenler varmı çok merak ediyorum , biz hiç emeklemiyoruz yürüyoruzzzz. tek elinden tutuyoruz her yere gidiyor tek başınada 20- 30 adım atıyor.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


tandemmom

Merhaba Arel,

Benim oğlumda 11 aylık 9.ayından beri desteksiz yürüyor.Bebeklerin yaşından önce yürümeleri aslında çok muhtemel bir şey.Maşallah kuzuna.Gel deyince koşarak geldiği günleri görmen dileğiyle...

Babycenter sitesinden

"How old was your baby when he started to walk? ( Bebeğiniz kaç aylıkken yürümeye başladı ? )
.
10% Younger than 8 months ( 8 aylıktan küçük )
38% 8 to 10 months (8 – 10 aylık arası )
25% 11 to 12 months (11 – 12 aylık arası ) 
18% 13 to 15 months (13 – 15 aylık arası )
5% 16 to 18 months ( 16 – 18 aylık arası)
3% older than 18 months ( 18 aylıktan büyük)
(Total votes: 101037) ( toplam oylar : 101037)"


arel

arel 6 aylıktı orta sehpaya tutunup ayakta duruyodu ancak biz çok korktuk kemikleri eğilir parantez bacaklı olur diye . 6 aylıkken iki elinden tutuyoduk yürüyodu ama emeklemek yüz üstü aktivite hiç yok çığlık çığlığayız yüz üstü gelince , şimdi ise devamlı yürüyor. ancak devamlı arkasındayız küçümenin anne baba karşılıklı oturuyoruz bi ona bi bana gidip geliyor. etrafımızdakiler diyor ki erken hemde çok erken ama ne yapalım bu arada tam 8,5 aylıkken ilk desteksis yürüdü.


tandemmom

Maşallah yavruya da bak sen neler yaparmış.Bundan korkacak bişey yok ki.Her çocuğun gelişimi farklıdır pek tabi.Kemikleri eğilecek olsa o hareketi yapmaya güç yetiremez.Çocuk Gelişimciyim ben bana güvenebilirsiniz:) Gönül rahatlığıyla çocuğunuzun gelişimini izleyin derim.

Gelişimleri güzel olan evlatlarımızın huyları da güzel olsun inşallah...


arel

inşallah, peki çocuk gelişimcisi olduğunuz için birşey sormak istiyorum, ben türkçe konuşuyorum , babası ingilizce konuşuyor neredeyse doğduğundan beri, şuanda ingilizce sorduğu her soruya cevap veriyor kulağını gösteriyor babasının burnuna dokunuyor, nerde lamba diye sorunca kafasını kaldırıp her yerde bakıyor ışıklara lambalara, dün babası ingilizce öp beni dedi oda gitti onun yanağını ısırdı velettt . sizce gerçekten biliyomudur yoksa şartlanma olabilir mi????


melusina

ben de sorayım tandemmom benim kızım da hep ayağa kalkmak istiyor yatarak sıkılıyor ve ne kadar çok ağlarsa ağlasın ayakları üzerine bastığında hemen gülmeye başlıyor büyükler bastırma eğrilir bacakları diyorlar ama çok güzel basıyor sence doğru mu yapıyorum


bersu_792

oğlum 11 aylık yurudu şimdi kısa mesafelerde kosuyor bır gorsenız ne komık bazende dusecegını anlıyorsun  bana bakıyor yardım dıler gıbı


tandemmom

Arelcim iki dillilik -bilingualizm- çok tartışılan bi konudur.Hele ki çocuğun nasıl tepkiler verdiğini görmeden hiç mi hiç yorum yapamacak bir konumda değilim. 

Eşiniz bunu sürdürmeyi düşünüyor mu? Yani iki dil edinene kadar hep ingilizce konuşmaya devam edicek mi? 
Şahsi fikrim 3 yaşına kadar çocuklar iki ya da daha fazla dil edinebilirler.Lakin bunun gerçekleşmesi için çok temel şartlar var.İki dile de eşit miktarda duymak,yaşamak...
Ebevenyden en az birinin ana dili gibi ikinci dili bilmesi vb. gibi 

Bunun dışında yanlış uygulamalardan ötürü gelişimi geri kalmış çocuklar ile ilgili araştırmalar okudum.
Kendi kuzenlerimden görmüşlüğüm var.Almanyada bu iki dil meselesinden ötürü ilk yılları başta olmak üzere kabul gibi geçen okul yıllarıyla ilgili tramvatik olaylar anlatırlar hep.
Hevesinizi kırmak istemem tabi.Eminim nurturiada bununla ilgili bir başlık vardır.Uygulayanlar olduğunu da biliyorum.Onlarla görüşmenizde fayda var.

Melusina, 3 aylıktan ayağa kalkmak istiyorsa senin işin var bu kızla:)
Şaka bi yana çokta fazla bastırmamakta fayda var.Yürümek ayakta durmak gibi bir mesele değil bu.Kendi gücüyle yapmıyor,siz yaptırıyorsunuz.Nerede çocuk için sıkıntı olabileceğini kestiremeyebilirsiniz.Asla yapmayın demiyorum,benim oğlumda yapardı çünkü:) 
Puset gibi yarı oturur vaziyette etrafı izleyebileceği,oyunlar oynayabileceğiniz bir pozisyonda tutmanız onun gelişimi için daha faydalı olur kanaatindeyim.Bu şekilde de vakit geçirdikçe ayağa daha az kalkmak isteyebilir.
Evet çocuk haklı sürekli yatar pozisyonda olmak çok sıkıcıdır eminim.Bende yatardım yere ne hissediyor oğlum diye düşünürdüm:)Cevaplamak için Üye ol