Sütüm yetmiyoo mu acaba

toi soruyor: 6

bebeğim gündüz gayet mutlu karnı doyuyo gülüyo uyuyo muhabbet istiyo fakat akşam olduğunda iş değişiyo hep meme emmek istiyo emiyo ağlıyo daha çok istiyo acaba sütüm mü yetmiyo dr a danışıp mama aldık akşamları emzirip 60ml süt veriyorum bu akşamdan itibaren eski neşesi geldi yine.yanlış mı emziriyorum acaba ozamanda süt kesilirmiş her istediğinde veriyorum.sütüm artsın die bol sıvı tüketiyorum hummana çay içiyorum elimden geleni yapıyorum ama çaresizim artık ne yapabilirim

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Kayla

Az once bir baska nurturia uyesine bu konu hakkinda tecrubelerimi aktardim,umarim isinize yarar. Linki asagida..

http://www.nurturia.com.tr/questions/a31ebad7-c1a8-49c4-a8e6-a0d400175190/2/2-aylik-bebegim-emmiyor-ne-yapabilirim


fistikcik

Sütünüz yetmese gündüz de yetmez. Gündüz yetip akşam yetmeme diye bir durum olmaz. Ayrıca bebeğin aldığı süt miktarı bebeğin ağlamasına göre değil, genel gelişimine (kilo alımı, boy vebaş çevresi artışı) göre değerlendirilir. Kilo alımı iyiyse, günde yeteri kadar bez kirletiyorsa sütyeterlidir, başka bir şeyi sorgulamaya gerek yoktur.

Bebeğinizin akşam ağlamasının çok çeşitli sebepleri olabilir. Kolik olabilir (akşam ağlaması koliğin karakteristik özelliğidir), büyüme atağı içinde olabilir, gece uykusuna geçmeden önce sık sık emip adeta süt depolamaya çalışabilir, gazı olabilir, kakasını yapamamış olabilir, vs vs...

Bebeğiniz istediği ölçüde emzirin, gerisini dert etmeyin.


toi

yeterli kilo alıyo gaz problemimiz ve kaka sorunumzda yok sanırım bu ağlamalar kolik çünkü hep aynı saatte ağlıyo ve sonunda uyuyo.


fistikcik

O zaman sizi saç kurutma makinesi sesiyle tanıştıralım :)
Saç kurutma makinesi sesi anne karnını anımsatır ve kolikli bebekleri sakinleştirir. Odanın uzak bir köşesinde çalıştırmayı deneyin.
Buzuki Orhan'ın Kolik isimli CD'sinde de bu sesler hoş br müzikle birleştirilmiş. İşe yaradığını görenler olmuş, bizim kız da severdi ama ilk tercihi hep orjinal saç kurutma makinesi sesiydi :)

Bir wrap sling edinip bebeği bu saatlerde slingin içinde taşımak, ya da en güzeli (yorucu olsa da), o istediği sürece memede tutmak iyi gelecektir.


neretva

Artı gece prolaktin hormonu 2 katı salgılanır, yani gündüz sütü olanın gece 2 katı sütü vardır. Tam kolik demek için haftada en az 3 gün 3er saat süren ağlamaları olması lazım. Akşam saatlerindeki ağlama özellikle 6-8. hafta arası bence kolik değil. Belki bebeklerin anne karnını özledikleri için, belki gelişim atağı ya da gün içinde öğrendiklerini sindirmek için bir yöntem. Fıstıkçık'ın söylediklerini uygulayın mutlaka ve bilin ki bu bir dönem ve geçecek. Sütle ilgisi yok.


esha

hemen hemen her annede oluyor bu psikoloji. sütüm yetiyor mu. evet yetiyor. bir annenin sütü bebeğine yeter kafasına takmadığı, kendi karıştırmadığı sürece..
süt de kesilmez endişe etmeyin. çoookk büyük depresif hallerde kesilebilir. başka türlü istesen de başaramazsın sütünü kesmeyi:) yeterki bebeğinin dudağı orayı değsin ve emsin. gündüz hep emzirdiğin için göğüslerinin öyle şiş şiş dolu dolu olmasını bekleme. ne güzel işte emiyor ki boşaltıyor.
hep emmek istiyorsa emzir işte. ne güzell. keşke benimki de emse de tutsam onu kucağımda.
ne kadar istiyorsa ver sabırla, bunalmadan..
bebeğin emmesi ne kadar büyük bir nimet. kaybedince anlıyor malesef insan. hep şükretmek lazım.
insan herseye geçecek, bu da bitecek psikolojisiyle bakmalı. insanı bunaltan, sanki  hep böyle kalacak hissi. çözüm üreten bireyler olmalıyız. olaylara, bu da nerden geldi başıma değil de şimdi ne yapabilirim psikolojisiyle bakmalıyız.Cevaplamak için Üye ol