merhaba

ati soruyor: 10

23 günlük oğlum son 1 haftada çok değişti..günün neredeyse tamamını emerek geçiriyor emmediği zamanlardada çok ağlıyor.uyku düzenimiz yok gündüzleri hiç uyumuyor geceleride sürekli kucağımızda sallayarak uyutuyoruz..bende sütümün yettiğini düşünüyorum ama ne yapacağımıda bilemiyorum..bazen öğle ağlıyor ki kıpkırmızı oluyor..ne yapacağımı şaşırdım..yapmam gereken bişey varmı.??

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ritalar

bence mutlaka 1 doktora gösterin yawrucağı. bir yerinde 1 ağrısı da olabilir anlattıklarınıza bakılırsa. meme ile ağrısını unutmaya calısıyor olabilir. tabi ki olmaya da bilir. ama ilk haftalar açlık, alt kirliği, alttan-üstten gaz nedenleri dışında ağlamıyor bu yawrucaklar.

1 an evvel 1 cözüm bulun ki rahatlasın yawrucak.


hursittoprak

genelde bebeklerin çoğu ilk 1 ay sürekli emiyor benimde 2 aylık oğlum var bizde aynı şekilde sürekli emmek istiyordu artık kamburumun çıkdığını düşünüyordum.bazen ayağını karnına çekip çığlık atar gibi ağlıyordu ozamanda gazı var demek oluyor birde idrara çıkıp çıkmadığını kontrol et erkek çocuklarında problem olabiliyor.bu arada aklıma gelmişken söyliyim arkadaşımı çocuğuda aynı emip emip ağlıyor ve hiç durmadan emmek istiyordu dil bitişikliği diye birşey varmış küçük bir oparasyonla ayırdılar şimdi daha rahat emiyor ağlamıyor.


hursittoprak

genelde bebeklerin çoğu ilk 1 ay sürekli emiyor benimde 2 aylık oğlum var bizde aynı şekilde sürekli emmek istiyordu artık kamburumun çıkdığını düşünüyordum.bazen ayağını karnına çekip çığlık atar gibi ağlıyordu ozamanda gazı var demek oluyor birde idrara çıkıp çıkmadığını kontrol et erkek çocuklarında problem olabiliyor.bu arada aklıma gelmişken söyliyim arkadaşımı çocuğuda aynı emip emip ağlıyor ve hiç durmadan emmek istiyordu dil bitişikliği diye birşey varmış küçük bir oparasyonla ayırdılar şimdi daha rahat emiyor ağlamıyor.


selencem

Ben mama takviyesine baslayinca hic bitmeyen alamasi azalmisti. Gerci sonra da gaz aglamalari basladi. Doydugundan min misiniz?


gulertopcu

emerkende ağlıyormugulertopcu

emdikten sonra uyuyorsa hemen yatırmayın gazını çıkarın.gazı çıktıktan sonra yine ağlıyorsa altı temiz oldugunda bile ağlıyorsa pişiği olabilir


Gulcin_Tuna

Bence de doymuyo olabılır.. Bu tarz bı problem bende yasadım... Sagma makınesıyle sagınca sutun aslında yetmedıgını farkettık...


kuzum

birkaç ay önce benzer bir soruya verdiğim cevabı kopyalıyorum buraya:

aslında bebeğe (çoğunlukla) ne zaman meme verseniz alır. Bunun yanında yaptığı o emme hareketleri tamamen emme refleksi. bizim de öyleydi, örneğin emdikten 15 dk sonra yine aranıyordu, ama tok olduğunu bildiğim için tekrar meme vermiyordum. doktorum da söylemişti bunun emme refleksi olduğunu. yakalama refleksi gibi yani, hani elini her uzatanın parmağını tutar ya, o kişi de "bak beni sevdi, bırakmak istemiyor" diye yorumlar. onun gibi bir şey.ne  zaman emmek istese vermeli tabii ama bu 10-15-20 dk içerisinde olmamalı eğer doyduysa, aksi taktirde şu oluyor:
bebek emmiş,doymuş, çok kısa süre sonra emme, aranma hareketleri yapıyor, anne ve yanındaki kişi "doymadı herhalde" deyip yine veriyor, kısa süre sonra yine aynı şey, bebek ağlıyor,anne ve etrafı yine doymadı diyor, sonra bu kadar sık aralıkla süt içen bebek gazman olup gazından ağlıyor, anne yine memesini kabul eden bebeği " acıkmış " olarak yorumluyor, halbuki bebeğin tek rahatlama yöntemi anne göğsü ve emmek, yani bebek emdiği için gazdan ağlıyor, ağladığı için emerek rahatlıyor ve tam bir kısır döngü yaşanıyor. sonrasında annenin ETRAFI "sütün yetmiyor herhalde, bu çocuk hep aç" diyor, anne de çaresiz aynı şeyi düşünüyor. VE ANNENİN SÜTÜ KESİLİYOR. kaç tane şey okudum, hepsinde sütün tamamen psikolojik olduğu yazıyor ve çok doğru. anne azıcık dahi düşünse "acaba sütüm yetmiyor mu" diye, o süt yetmemeye başlıyor. inanın tamamen psikolojik bu süt meselesi.
daha sonra da gelsin hazır mamalar, ek gıdalar.
özetle aranması normal, benim bazı yakınlarım! ilk günlerde parmağını ağzına tutup da bebek de almak için ağzını açınca "aaa bak acıkmış " diyordu. halbuki daha yeni emzirmişim.
sonra çoğu yerde 15-20 dk emer yazıyor ama benimki 5 dkda bitiriyor. o an bile acaba süt mü yok da içmiyor falan gibi şeyler aklıma getirmedim. bazen birini emdi, diğerini reddetti bir kaç kez, oralı bile olmadım "neden acaba" demedim, ertesi gün ikisini de emdi nihayetinde. lütfen siz de pek çok annenin düştüğü yanılgıya düşmeyin.
çok uzun yazdım, belki sormadığınız şeyleri yazdım ama belki işinize yarar

Güncel

ve mama, biberon vs deneyen, bir şekilde bunların tadını alan bebek (çoğunlukla) memeyi diğer bebeklere göre daha çabuk bırakıyor. bu da yazılı çizili bir bilgi.
bir de benim o dönemde, o kadar küçükken saat başı verdiğim de oluyordu ya da 1,5 saat. doktora demiştik "valla hiç öyle dendiği gibi 2 saatte acıkmıyor" diye o da "evet ilk zamanlar 2 saat falan gibibir şey pek mümkün olmuyor, istedikçe verin" dedi. ama bu istedikçeden kasıt "10-20-30 dk" değildi. dediğim gibi gazdan kıvranır yavru.oyabes

sürekli emmekten çok gazı oluyor, bizde de oldu, gaz olunca memede rahatlamak istiyor, sürekli emince yine gaz... kısır döngü anlayacagınız, sabırla kucaklayın, kucagınıza alıp sıkı sıkı sararak evin içinde hızlı hızlı yürüyün, kulagına hiç konuşmadan (konuşmak onları daha da huzursuz ediyor) şşşşşşhhhhhh sesiyle salının. ve çok acil Osman Orhan'ın "Kolik" cd'sinden alın, evde yüksek volümde dinletin, bebiş çok rahatlayacak göreceksiniz. Kolay gelsin


selencem

Oyabes, biz de o cd.yi cok kullandik. Ama kolik oldugunda ki kolik bambaska birsey. Cani aciyorsa veya acsa o cd ise yaramayabilir. Denemek lazim. Bence gaz cikarttirmaya calisin. Hem sirta pitpit vurup geyirtin hem de yatarken bacaklarin karnina cektirterek pirtlatin. Uzmantv'de videolari var, bizim kurtaricimiz oldu. Ayrica sutunuzu sagarak yeterliligini de kontrol edin derim. Hafif sallamak, yarim kundak, kulagina shhh'lamak ve yan yatirmak da rahatlatici seyler. Hepsini deneyin derim. Ve unutmayin, gececek. Yenidoganlarda sindirum sistemi tam gelismemis olabilir. Bizimki 3 ay agladi, cok zordu. Ama gecti :))Cevaplamak için Üye ol