İnek Sütü

banucanozkan soruyor: 4

Selamlar,
Kızım 1 yaşında. Sabahları 180 ml formül mama içiyordu, şimdi inek sütüne geçmeye çalışacağız.
Sek'in pastorize cam şişe sütünden aldık (arkadaşımın tavsiyesi ile)
İlk gün denedik ama almayı reddetti. Aynı problemi yaşayan anneler olduysa, inek sütüne alıştırmak için varsa tavsiyelerinizi öğrenmek isterim.
Şimdiden yorumlarınız için teşekkürçer.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mysweetgirl

bizimkide kesinlikle içmiyordu.  ama en çok susadığı zaman su yerine su ile karıştırılmış pınar çocuk vermeye başladım. zamanla su oranını azalttım ve şimdi çok rahat içiyor. bu arada bir kaç süt deneyin, mesela benim kızım pınarçocuğu içmediği zamanlar pınar organik veriyorum, şeker tadı organik de yok. belki de tadını beğenmemiştir.


EmineKartal

ben pinar çocuga alismasini istememistim, normal sütle basladik 13 aylikken. 

ilk günler sabah kahvalti sirasinda verdim bir iki yudumdan sonra içmedi, aksam yatmadan önce denedim içmedi. 
sonra anneanneyle kaldirlar, benim hükmüm uzaktan pek geçmiyordu. anneannesi, sütün içine bal/reçel koyarak alistirdi içirmeye. ilk hafta hep ayni miktarda koydu bal/reçeli; sonra yavas yavas azaltmaya basladi. 3 haftanin sonunda, normal süt içiyordu. 
bizim serüvenimiz böyle. 
ama anneannesiyle olmasaydi ben o dönem hiç bal/reçel denemezdim büyük ihtimalle ve belki de hala süt içmiyor olabilirdi. 
bu hos bir yöntem degil ama denenebilir. tabii sütten sonra su içirmek ve hatta mümkünse dislerini firçalamak çok güzel olur; çürükler olusmasin diye. 
kolay gelsin


zeyzey

ben epey mücadele verdim, konuyla ilgili bir soru da açmıştım, bulabilirsiniz burada.
oğlum da formül mama içiyordu ve sütü kesinlikle reddediyordu. sonunda sütün tadını mamanın tadına nasıl yaklaştırabilirim diye sordum kendime, cevabı da buldum :)
hemen paylaşıyorum:
bir biberon süt ısıtılır, içine yarım veya tam silme tatlı kaşığı bal konur, üzerin de çok az tarçın serpilir, karıştırılır ve bebişe verilir! :)
bizde hemen işe yaradı, şimdi bal ve tarçın miktarını gittikçe azaltmaya çalışıyorum.

kolay gelsin.


baharb

Formul mama ile sutu karistirabilirsiniz, ornegin 180 cc iciyorsa 150 cc formul 30 cc sut olarak verin, birkac gun bu sekilde devam, sonra 30dan 60a cikin vs. seklinde yavas yavas gecis yaparsaniz, sonunda sadece sut koyarsiniz biberona. Sutu sekerlendirmek yerine (bal bile olsa) bu bana daha mantikli geliyor. Ozellikle de biberondan sekerli icecege alismamasi onemli.Cevaplamak için Üye ol