2 yaş uyku problemi

mezguashe soruyor: 8

Merhaba, oğlum 25 aylık. Genelde sakin bir çocuk olduğu söylenebilir, rahat bir bebekliği oldu, 9 aydan sonra sıkıntısı olmadığı zamanlarda gece sadece gecede bir kere uyanır onda da süt içerdi ki sonradan onu da bıraktırdık. Emzikle uyurdu. 23 aylıkken taşındık. Evimiz, yaşadığımız şehir, çevremiz herşey değişti. Odası yenilendi. Yatağını bir süre daha koruduk alışsın odasına diye ama sonradan büyük yatağa geçirdik. Sonra da son dönemlerde çok düşkünleştiği emziği bıraktırdık (konuşmayı ertelediğini düşündüğümüz için). Taşınma sürecinin başından beri çocuğun huyu değişti sanki. Ilk taşındığımızda taşındık ondan dedik, sonra çevresini arkadaşlarını özlüyorduk, sonra emzik dedik. Gündüzleri istediğini yaptırmak için ağlıyor, ağlamaması gerektiğini anlatıyorum, anlıyor o seferlik işe yarıyor ama sonra tekrar. Dışarı çıkınca sürekli kucak istiyor ve sadece benim kucağımda olmak istiyor, artık çok ağırlaştı taşıyamıyprum çılgınca ağlıyor, babası alıyor ağlıyor. Geceleri kendi kendine uyuyan çocuk gitti, sürekli kucakta gezdir diyor uyuyana kadar, uyuduktan birkaç saat sonra uyanıp yine kucak istiyor, kucaklarsam bu kez oyuncak istiyor, oyuncak verirsem bu kez oyuncağı bozuyor ağlıyor... Eşim artık çok yüksek oktavdan bağırarak tepki vermeye başladı bu gece krizlerine, bu kez de ondan iyice soğuyor ve gitmek istemiyor diye yeterki ağlamasın diye uyandıkça kucakta gezdiriyordum ya da sallıyordum ama dün gece 5e kadar salladım, gezdirdim, uykuya direndi. Uyudu diye bıraktığım anda uyanıp ağlamaya başladı. 5te sanırım sızdı, 9da da uyandı. Bu süreci nasıl yöneteceğimi artık bilmiyorum. Benzer sorunlar yaşayan anneler, nasıl çözüm buldunuz? Uyku eğitimi ihtiyacı hiç duymamıştık, çok geç kalmış sayılır mıyız? Eskişehir'de yaşıyoruz şu an, burada iyi bir pedagog olduğundan emin değilim, o yüzden fikirlerinize ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


yesimcelebi

Merhaba, taşınma etkeni olmadan çok benzer dönemi biz de geçirdik. Kucakta gezdirip, şarkı mırıldanarak uyutturdum. Oturduğum anda derin uyuyan çocuk uyanıp bağırarak ağlamaya başlardı. Eşimin de sinirlerine hakim olamayıp zaman zaman aynı tondan bağırdığı oluyordu. Zor ama geçici bir dönem diyip telkin edip kendinizi bence. Gece terörü genelde 3 yaşta başlar ama belirtilerine bir bakıp karşılaştırın isterseniz. Durum devam ederse işin ehli bir pedagog mutlaka şehrinizde de vardır. 


FeyzaZ

Merhaba. Kişisel görüşüm çok fazla değişikliğin üstüste gelmiş olduğu yönünde. Belki de siz de komple çevre değiştirmeden etkilendiniz. Sizin gerginlik ve kaygılarınız da oğlunuza yansıyor olabilir. Hayatında birdenbire hem emzik, hem yatak, hem ev hem çevre değişmiş. Herşeyden anladıkları bir dönemde. Pedagoga gitmenizi önereceğim ben de.

Eşinizin tepkilerini anlayabiliyorum ama malesef doğru değil. Anne babanın sinirlenmesi ve kızgınlığı mevcut krizi tırmandırmaktan ve yenilerini hazırlamaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Kendi deneyimim o yönde, biz sakin kaldıkça o da sakin kalmayı öğrendi.


maviboncukk

Birtek ben değilmişim bu süreci yasayan. Dr önerisiyle bqy bay damla kullanmaya başladık. İki haftada etki ediyormuş. Yazarım size sonucunu.

Babanın bağırması korkmasına ve daha fazla kucak istemesine neden olabilir. Bizde bir gece bağıran ben oldum ve ne oldu daha da yapıştı bana ve uykuları bozuldu. Akşam kucakta uyuyoe ve gece de her uyandığında kucakta gezerek uykuya dalmak istiyor. Uyku geçişleri arasında kendi kendine dalamıyor. Gündüz bakıcımız yatağında uyutuyor çünkü ona nazının geçmeyeceğini biliyor. Geceleri bana nazı. Kucağıma almazsam akusana kadar ağlıyor ve kusuyor. Kıusturmamak için mecburen alıyorum. İki senedir uyku nedir bilmem. Gece sık uyanır. Bazan su içer uyur, bazan emzik alır uyur, uyku arkadası her zaman yanındadır buna rağmen uyku arkadasınıda alıp kucağıma çıkmak ister genelde. Bu durumda insanda sinir kalmıyor çok iyi anlıyorum.

Gece uyusada uyumasada uyku saatlerini değiştirmiyorum. Sabah 5-6 gibi uyanır. Öğle 12 de uyur 3 saat ortalama gece de 9 dan sonra uyur.


maviboncukk

aten az uyuyup ondada 5-6 kez kalkmak, gecenin bir yarısı kucakta gezdirmek çok zor. Çekmeyen bilemez. Allah sabır versin tüm uykusuz annelere.. İki sene direndik ilaç almamak için ama baktık gündüz verimli olamıyorum, mecbur başladık damalaya..TATLI_CADI

Devlet hastanelerinde pedagog mutlaka oluyor bi araştırın. sorunlarınızı pedagog çözer gibi geldi bana .fikir yürütemiyorum.geçmiş olsun


mezguashe

Dün iftardan önce oyun parkına götürdüm, epey oynadı, 9 da iftar sofrasını toplamadan kalktım, bir önceki gece ve gündüz uyumadığı için bu gece güzel uyur dedim, banyo yaptırdım, diş fırçaladık, sonra bebe yağı ile masaj, sonra kucaklaşmalı pyun, sonra kitap okuma ve en son uyuma. Sadece onunla ilgilendin, 10.30 gibi uyudu, nasıl sevindim anlatam. Nasılsa uyudu, uyanmaz bu yorgunlukla diye kendi kendime oturdum kitap okudum filan, tam birşeyler yiyip yatayım derkeeen... Saat 2 de uyandı. Yine kucak isteme, yatağa yatar yatmaz ağlama filan. Hep sorarım ağladığında bir yerin mi ağrıyor oğlum diye, yine sordum ve bacağını gösterdi :( bir hafta önce de aynı yeri göstermiş olduğunu hatırladım. Bu ara boyu hızlı uzadı gibi geliyordu, uzarken kaslar ağrır ya galiba öyle birşey. Nasıl üzüldüm normalde hiç nazı olmayan oğlumun naz yaptığına inandıran çevremdekilere gidip o saatte çemkiresim geldi, bakın oğlum huysuz değil bir sebebi var işte diyerek. Hele ki babası uyumuyor diye kızdığındaki bakışı gözümün önüne geldikçe o kadar üzülüyorum ki... Zar zor sabaha kadar masaj yaparak uyuttum ama daha rahat uyudu sanki masajla. Bugün yarım ölçek calpol verdim yatmadan önce ki çok nadir ilaç vermişimdir sırf emin olmak için, sabah geç uyanmış ve öğle uykusunu da yapmış olmasına rağmen geç uyudu evet ama şu ana kadar uyanmadı. Sabahtan beridir kocamın beynini yedim, ben sana demiştim vardır bir sebebi diye. Gerçi anlatınca kendisi de üzüldü, masajlar yaptı, oyunlar oynadı kuzumla. Evet tüm değişiklikler üst üste geldi ama ikimiz için de olumlu değişiklikler oldu aslında, burada daha çok kişiyle vakit geçiriyor, daha çok geziyor, oynuyor, daha çok ilgi var, ben evdeyim geldiğimizden beri herşeyden önce, yaşından büyükse de arkadaşlık yapan kuzeni var filan. Aslında tüm bunlardan olumlu etkilendiğini ve benim de mutlu olduğumun farkında olduğunu sanıyorum. Yine de tabi adapte olmakta zorlanıyor olabilir bir yandan da. Ama asıl sebep ağrı gibi görünüyor. Yine de emin olmak için doktora götürmeyi planlıyorum bu hafta, bir de pedagog randevusu da aldım. Uzman görüşlerini birleştirelim bakalım. Çok teşekkür ederim sizlere de. Fikirleriniz, ne yapacağını bilemediğim anlarda benim için çok değerli. Vakit ayıran herkese teşekkürler.


maviboncukk

Çocuklar bir yeti ağrımasa bile dikkat çekmek için ağrıdı diyorlar. Bizimki daha küçük olmasına rağmen her ilgi istediğinde ayağını gösterip uf der. Bu günde 30 dfa falan oluyor:) sürekli sorduğunz için ve uyumamak için ayağın göstermeye başlamış olmadın? Bilemiyorum, blki d gerçekten ağrıyordur.


mezguashe

Ağrı kesici verdiğim gece deliksiz uyudu :) sonrasında da yatmadan önce bacaklarına masaj yaparak yatırmaya başladım. Çok şükür ki hiç uyanmadan uyuyor yeniden. Gündüz huysuzlukları da azaldı uykusunu almaya başlayınca. Tabi hala inatlaşma var, istemediği birşeyi hayatta yapmıyor ama onu da konuşarak dikkat dağıtarak çözüyorum artık.


Cevaplamak için Üye ol