ikili test sonuçları

TubaBerilgen soruyor: 8

Merhaba arkadaşlar.... ben geçen hafta 2li test için kan tahlili verdim.sonuçlarımı bugün aldım.Akşama doktoruma gidicem ama merak ediyorum.Tahlil kağıdında sonuç aralığı koymamışlar. PAPP-A tahlilinin normal değer aralıklarını bilen var mı? Çok merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


colpang

Merhaba Tuğba, bende 11+3 de ikili testimi yaptırmıştım. İkili testlerin sonucunda diğer kan tahlillerindeki gibi, normal değerler şunlar senin ki şu değerler arasında gibi bir yazım olmuyor.  Kanda bakılan serbest β-HCG değerinin gebeliğin ilerleyen haftalarında azalması ve PAPP-A değerinin ise yükselmesi bekleniyor. testte 11-14. haftalar arasında yapıldığı için, aynı kişi testi bir hafta sonra tekrarladığında bile kandaki bu değerler değişmiş olacaktır. Bu yüzden annenin yaşı, hamilelik haftası, bebeğin ense kalınlığı ve kanda bakılan bu iki değere göre belirli risk oranları veriliyor. Senin risk oranı değerlerin nedir?


ediluj

bu tahlilin sonuçlarının standart bir aralığı yok,yaş bbeğinizin ultrason sonuçlarına göre hesaplanan değere göre hastalık riskin 256 gebelikten birinde görülme olasılığından yüksek olması gerekiyor,yani sizin hesaplamalar sonucu 400 gebelikte 1 görülme riskiniz varsa normal kabul ediliyor diye biliyorum,ama bunu sizin durumunuzu bilen hekiminizin yorumlaması en doğrusu..


angelique

evet normal aralik diye bisi yok, raporun son kisminda bir risk orani olmasi lazim, o ne kadar dusukse o kadar iyi.


TubaBerilgen

benim PAPP-A değerim 1231 çıkmış. Beta Hcg 52296 çıkmış. Benim yaşım 26... Sizce nasıl?Çok merak ediyorum.yie

Tubacıım, o değerlere bakıp ta yorum yapamayız ki..Sonuç kısmında 1/... şeklinde belirtilen sayılara göre değerlendirilir bu test. Atıyorum, benim Trizomi 21 sonucum 1/750 idi.. bu şekilde yazan sonuçları belirtirsen bir yorum yapılabilir..


TubaBerilgen

öyle bir sonuç yokki.Sadece 2 adet test sonucu var. yazdıklarım haricinde birşey yok maalesef.bende ondan anlamadım ya zaten.... :(


yie

ilginç ama dert etme o zaman hiç :)) nasılsa bu akşam öğreneceksin..hayırlısıyla sağlıklı çıkar inşallah :)))


TubaBerilgen

:):):) evet teşekkürler... akşam çabuk olsa bari.. :)


Cevaplamak için Üye ol