Paraben ve şeker içermeyen demir ilacı var mı??

meg_b soruyor: 10

bebeğim şu an 6,5 aylık, 4 aylıkken herhangi bir tahlil yapılmaksızın sağlık ocağı tarafından rutin olarak verilen vegaferon isimli demir damlasını paraben ve şeker içermesi sebebiyle bir kez bile kullanmadım, minicik bebeğe takviye adı altında neden katkı maddeli ilaçlar verilir anlamıyorum. demir takviyesine karşı değilim, ilerde pişman olmak istemiyorum fakat bu demir damlalarının doğal olanı yok mudur? paraben, şeker, krem esansı içermeyen ve bu aylarda kullanılabilecek başka bir marka mevcut mudur? aynı sıkıntıyı yaşayan ve bu konuda benim gibi hassas olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim, çok teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


mutluannelif

Demiri hiç vermeyip direkt besinlerden almasını sağlayabilirsiniz ?

Ben de hiç kullanmadım ama kan testleri de yaptırıp sık sık baktırdım demir değerine.


bbade

Hemsirenizden tahlil yapmasini isteyin, tahlil yapmadan kullanmayacaginizi belirtin.

Demir takviyesine belkide ihtiyaci yok cocugunuzun.

Bizde oyle oldu. 15 gun kullandm sadece. Sonra tahlil istedim. Saglik ocaginda yapilanda 7.4 cikti ki bu cok dusuk demekti.

Dr bu sonuca itimat etmedi baska yerde kan aldirarak yaptir dedi ve sonuc 11.4.

Kullanmana gerek yok dedi ve hemen cope attik siseyi.


meg_b

tahlillerini nasıl yaptırdınız el üzerinden mi alındı kan?


nynnoa

Dediğiniz özelliklere sahip bir ilaç var o da türkiyede yok floradix diye bir ilaç istanbulda şişli de bir eczane getiriyordu sanırım bir zamanlar ama ben o ilaca hiç ulaşamadım ve kullanamadım.

Sizin gibi hassas bir anneyim ve tıpkı sizin taşıdığınız kaygılardan ötürü kızlarıma demir damlası vermeyi reddettim. Sonuç fizyolojik anemi kaynaklı kalpte hafif üfürüm olarak (her ikisinde de) bize geri döndü. Bu üfürüm meselesini öğrendiğimde kızlar 1 yaşlarını biraz geçmişlerdi ve ben o zaman demir damlasını vermediğim için çok pişman oldum.

18 ay civarında bu sebepten ötürü 6 ay ferromixin toz demir kullandık ve 1 ay önce yaptırdığımız kan testi sonucunda demir depolarının dolduğunu hatta biraz geçtiğimizi öğrendik tabi bu arada et tüketimi kan yapıcı besinler konusunda da azami dikkat gösterdim ve desteklemeye çalıştım.

Sonuç olarak biz geri dönüşü olmayan bir sorun yaşamadık şimdi bana sorarsanız iyiki vermemişim şimdiki aklım olsa yine vermezdim derim :)


nynnoa

Bu arada eğer İstanbulda yaşıyorsanız ve maddi sıkıntınız yoksa Üsküdarda ÜROLAB diye özel bir laboratuvar var parmak ucundan damla kanla demir ve demir bağlama testlerini yapabiliyorlar, kızınızın canı fazla yanmadan sık sık yaptırabilirsiniz gerekirse.berguzaracar

nutrigen ferromixin . yoğurtla karıştırılabiliyor.


meg_b

bebeğim henüz 9 günlükken herhangi bir şüphe olmaksızın kan değerlerine bakılması lazım diyerek ellerini delik deşik edip zorla buldukları damarından 4 tüp kan almışlardı :(( hatırladıkça içim acıyor... o sahneyi tekrar yaşamak istemiyorum :((( o yüzden takviye demir kullanmak istiyorum tahlil yaptırmaksızın. aslında besinlerden takviye etmek en doğalı ama risk almak istemiyorum sanırım. istanbulda yaşamıyorum ama parmak ucundan bu testin yapılabilme ihtimali olduğunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler, burada araştırayım. ailede demir eksikliği anemisi yok bildiğim kadarıyla. floradix ve ferromixin bu aylarda kullanılabiliyor mu? floradix 1 yaş altı bebeklere önerilmiyor diye duymuştum ferromixini bilmiyorum kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?


maymay

Benim oğlum şimdi 6,5 aylık,6 aylık olduğunda demir ile ilgili kan tahlili yaptırmıştım,kan tahlilini kendi çocuk doktorumuz izinde olduğu için başka bir hastanede yaptırdık doktorumuz tahlil sonuçlarına bakmadan ''ferrum'' verdi ve günde 6 ( altı ) Damla kullanmamızı istedi,kendi çocuk doktorumuz izinden geldikten sonra 6 aylık kontrolü için hastaneye gittik kan tahlili raporunu gösterdik kan değerleri çok az düşük çıktı ve kendisi bize '' Ferrum '' verdi ve kilogram başına bir damla kullanmamızı söyledi ben evde iyice incelediğimde içerisinde paraben olduğunu okudum ve bir gün sonra doktoruma oğluma ferrum damla vermek istemediğimi ve yaptığım araştırmalarda şu an için en masum görünen ve içeriği hakkında hiç bir bilgi edinemediğim nutrigen ferromixin'i doktoruma önerdim ve bana her gün bir poşetin yarısını verebileceğimi söyledi.Floradix hakkında çok yoğun bir araştırma yaptım kesinlikle 3 yaş altındaki çocuklara verilmesi önerilmiyor, eşim fransızca lisanı bildiği için biz demir şurubuna www.bebe-au-naturel.com  sitesinden bakmıştık Floradix Fer + Plantes diye arama yapabilirsiniz Floradix hakkında Organik Anne'nin bloğunda bir yazı var.Demir hakkında başka bir yazı, http://hayatozsoyler.blogspot.com.tr/2014/06/bebeklerde-demir-eksikligi-maceral-3-ay.html   ve demir hakkında internette bir çok yazı var,benim daha önce okumuş olduğum bir yazıda bir doktor şöyle söylüyordu ( çocuklara verilecek olan demir mutlaka ve mutlaka 2 değerlikli olmalıdır,eğer doktorunuz bunun haricinde başka bir şey öneriyorsa o doktorunuzu hemen bırakıp çocuğunuz için başka bir doktor arayın. Ben sağlık ocağı tarafından verilen monovit isimli D vitamini sadece 1 hafta kullandım içeriğinde paraben olduğunu okuyunca amerikadan Carlson Organik D Vitamini siparişi vermiştim ve şu anda hala Organik D Vitamini Kullanıyoruz...
isolde

ben de kızıma bir damla bile demir damlası vermedim, 3-4 ayda bir kan tahlili istiyorum ve hiç düşük çıkmadı şimdiye kadar. ama gıdasına çok dikkat ederim, demir içerikli besin verdiysem 2 saat içinde kalsiyum içeren besin vermem, c vitamini çok önemli demirle birlikte alınması gerekiyor. benim kızımdan da kan almak çok zor, hastane ayağa kalkıyor ama 5 dk sonra her çocuk gibi unutup oyuna dalıyor. gereksiz kimyasallar yüzünden uzun süreli çekeceği hastalıklardansa 2-3 ayda bir 10 dakika ağlamasını tercih ederim.


bellroad

bizim eski doktorumuzda tahlil yaptırmadan 4 aylıkken vereceksiniz dedi maalesef verdik 3 ay kadar. hem kabızlık hem istahsızlık yaptı. icim elvermedi koruyucu icerdiği icin. kestim kendi kendime. 1 yasında kan tahlili yapıldı gayet normaldi demir degerleri. zaten ek gida ile kıyma, et, baklagil gibi demir icerikli beslenmeye ozen gosterince sorun olmaz diye dusunuyorum ciddi bir kansızlık yoksa.Cevaplamak için Üye ol