Beraber uyuma-zorunlu aile yatağı, nerede kaldı yatır-kaldır :)

sunkey soruyor: 5

Selamlar,

Yaklaşık kızım 3.5 aylıkken buradan sormuştum, yatır kaldırla ilgili önerileriniz nelerdir, başlayacağım diye. Hikayenin  2. bölümünü anlatıp yine soru sormak istedim.

Kızıma 1 hafta gibi kısa bir sürede çok da kaldırmadan yanlız uykuya dalmayı (ara sıra elini tutmak hariç) öğretmiştik. Ya da biz öyle sanmışız.6. ayına yaklaşırken şiddetli ağlamalari, itirazlar başladı.Ayrıca  gece 1-2 kez olan kalkmalar sayısını hatırlamadığım bir boyutra ulaştı. Ben de pek çoğumuz  gibi meme silahını kullanarak her seferinde emzirerek çözmeye ve bizim yatağımızda uyutmaya başladım. Yani o idealist ve eğitim yanlısı yanım, kuyruğunu kıstırıp kaçtı :)

Emzirerek sakinleştirme   öncelikle babanın yardım edememesine neden oluyor, bu da beni yoruyor. Ayrıca da kısır döngüye giriyoruz diye korkuyorum. Uyumak için emiyor, emmek için uyanıyor:( Ben yatağa uyusun diye almıştım. Pek işe yararmamış gözüküyor. Bu kadar şiddetli ağlayarak uyanırken, tekrar uyku eğitimi beni korkutuyor.

Sorum şu, bebesiyle beraber uyuyanlar, dezavantajları var mıdır benim göremediğim. Asıl önemlisi kaç yaşına kadar beraber uyumak normal karşılanabilir.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


kedidirkedi

ben kızımın yatagını 6 aylıkken ayırdım, 2 yasına kadar sorunsuz kendi yatagında yattı. 28 ay da geceli gündüzlü emzirdim. 2 yasından sonra korkular basladı, bizimle yatmak istemeler basladı. bazen biz onu ikna ettik, bazen o bizi :) bazen düzeldi, bazen en basa döndük. kızım 4 ay sonra 4 yasında olacak. hala bazen kendi odasında yatıyor, bazen gelip bizim yanımızda yatmak istiyor. ve hala gece kalkıp anne karnım acıktı, biraz muz ver, lütfen birazcık süt içeyim diye yalvardığı oluyor. o yüzden bebeklerde gece beslenmesinin ihtiyac olmadıgı konusuna hep şüpheyle yaklasmıstım, şimdi de kızım bunu dogruluyor sanki :) beraber ve ayrı yatma konusu ise tam bir muamma. evet, kendi odasında, kendi yatagında yatmasını destekliyorum ama bazen öyle anlar oluyor ki, bakıyorum, gercekten bizimle yatmaya ihtiyacı var. bu yüzden her bebek kendine özgü diyorum ve kendi yolunuzu bulmanızı tavsiye edebiliyorum ancak. 


gulenozel

Daha önce yazılanları okumadım ama ben en baştan bilinçli olarak Bebeğimle beraber yatacağım dedim ve yattım. Eşim bunun en büyük destekcisiydi ve sağa sola dönemediği için yanımıza almadığımız ve zaten hiç uyumadığı 3 ay boyunca beraber yatacağımız günlerin hayalini kurdu:) ben bir dezavantajını görmedim ve açıkcası hiçbirsey yapmadan oğlum şu anda yatmadan önce bir emer bir de sabah 6.30 gibi ben iş için kalkmadan önce emer. Arada da maaile fösürfösür uyuruz :) ben doğal olanın bebekle yatmak olduğuna inandım ve bir dezavantajını yaşamadım ilerde de şu yaş bu yaş gibi bir ayrımım da yok. Nasıl rahat edecekse anne baba ve bebek öyle davranmalı bence. Bu da benim nacizane fikrim :)


Zeynep_anne

Beraber yatmanın avantajı da var dezavantajı da var tabii ki ama hangisinin ağır bastığına siz karar vereceksiniz.Biz ilk 1 yıl memede uyumayı/uyutmayı tercih ettik,bazı geceler beraber yattık,hatta bir ara abartıp oğlumda babadan bağımsız bir yatak bile yaptık :)) Şimdi yalnız uyuyor,uykuya tek başına dalmayı da öğrendi.Geriye baktığımda iyi ki o zamanlar beraber yatmışız diyorum,ne kendimi ne de çocuğumu hırpalamadım hiç.Her zaman onun istediğini de yapmadım,hep benim istediğimde olmadı ama...İdealist annede bazen tatile çıkıyor yani :D


azzraa

Kızım 1 yaşına kadar kendi yatağında yattı şimdi ise beraber yatıyoruz.:)))Kızım beraber yatmaya alışmasın diye hep kendi yatağında yatırdım ama 1 saat arayla emmeye kalkmaya başlayınca dayanamaz oldum ve beraber yatmaya karar verdik.Başlarda çok zorlandım ama eskiye nazaran daha az kalkmaya başladı.Şimdi ise gece de 2 ya da 3 kez kalkıyor.O da bende sabah dinç kalkıyoruz.


sunkey

Teşekkürler hepinize. Genelde kuralları bebekler koyuyor. Ben de onu ve kendimi minimum seviyede hırpalayarak bu süreci geçirmeye çalışıyorum. Burada ne kadar tartışsam da , sorsam da , içgüdüler ve ihtiyaçlar galip geliyor sanırım.

Hayatımda hiç bu kadar kendimle çelişmemiştim Mila doğmadan önce. 6 ayda tükürdüğümü yalamaktan helak oldum. Bir ömür boyu sürecek galiba :D

Gülenozel, daha önce soruma yanıt yazmıştın ben o sıralar eğitim vermeye çalışıyordum. Ben de "fösürfösür" uyumak istiyorum artık :)
Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Kucakta uyuma!imdat! 5

Boğazda kızarıklık 0

Parmak emme 3

Uyaran eksikligi-otizm 2