Kazık kadar oğlumun bezlenmesi normal midir ? :)

fraua soruyor: 8

3 yaş 4 aylık bir oğlum var. doğduğundan beri bezini alırken kıyametler kopuyor. özellikle kaka yapmaktan korkuyor. kakası geldiğinde telaşla bir o yana bir bu yana koşturuyor, kakasını koşarak yapıyor :) asla sabit bir şekilde tuvaletini yapmıyor. bezini almak da bir o kadar zor :) kabız değil. ama acıdığını söylüyor. herhangi bir kan lekesi fln da görmedim bu zamana kadar. doktora mı götürmeliyim bilmiyorum. böylesi bir çocuğa karşı tuvalet konusunda nasıl bir yol izlemeliyim inanın hiç bilmiyorum. fikir verin bana sevgili annelerrr lütfennn.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


homemaker

benim de öğrendiğim benzer. çocuklar kakalarına değer veriyor. pis, iğrenç, kötü koktu demek onları sandığımızdan çok daha fazla olumsuz etkiliyor. kakasına sempatiyle yaklaşılması öneriliyor. ben de oğluma bir hikaye uydurmuştum, oğlum suyu ve yüzmeyi çok sever önce lazımlığını kendi dökmesine izin verdim, bu seromoni ve kendisi yapması hoşuna gitti, sırf lazımlığını dökmek için tuvaletini söyler oldu. hikayesi ise şu kakalar yüzmeyi çok sever hadi onları suya atalım ve arkadaşlarının yanına denize yüzmeye yollayalım derdim... kakanın arkasından güle güle kakaaaa diye de bağırırdık. bir haftada öğrendi.

fakat siz yaparken koştuğunu acıdığını söylüyorsunuz bence bir doktora görünmeli ve içinizi rahatlatmalısınız, allah korusun ama bağırsak hastalıkları ilerlemeden çaresine bakılırsa çok iyi olur.


ferhunde79

Benim oğlum bezi bıraktı ama son 2-3 aydır kakası geldiği zaman yapmamak için hopluyor, zıplıyor o da kabız değil.Yapmak istemeyip son ana kadar beklettikleri için zor yapmaktan kaynaklandığını ve bu sebeple de acıyabileceğini düşünüyorum. Kakadan sonra birazcık vazelin sürüyorum, bol bol su içirmeye çalışıyorum. Gün aşırı armut kayısı yediriyorum şu aralar, bu sayede o kadar bekletip tutamadığı için daha kolay yapıyor ve acımıyor sanırım. Bu yolla biraz çözdük, yine mızırdanıyor ama bir sıkıntısı olmadığı belli. Devam ederse ben de dr. götürüp danışmayı düşünüyorum yinede. 

  
Çok afedersiniz ama bir de youtube da "bok belgeseli" diye bir video var, onu da izlemenizi öneririm. Gerçekten şaşırtıcı bir video. Biraz kabaca oldu tekrar kusura bakmayın. 


atakuzu

biz çocuk psikiyatrına götürdük. 2 yaşında bezi attı 6 ay gece bezlendi. 3 yaşa kadar da kaka için bez kullandık. çünkü ilk yapışta kakayı görüp korktu. ankara TOBB da tesadüfen üstün dökmeni görüp sordum.(ben de ankara ünv.liyim ordan cesaret aldım). lütfen psikiyatrına götürün 3 yaş 4 olmasın dedi. dr her öğünden yarım saat sonra lazımlığa oturacak dedi. 5 dk boyunca lazımlığa oturduk günde 3 kez. kum saati yükledik telefona eline verdik. oyun gibi ama psikolojik olarak alıştı. kaka deyince de otursun ama bezi isterse yanına koyun yine beze yapsın uzun bi süreç dedi. haftalık çizelge yaptık.kakayı beze yapınca o gün i.in böcek tuvalete yapınca çiçek yapıştırın dedi. bizim böceklerle dolu çizelgelerimiz oldu. eğer çiçek olursa o hafta sonu ödül alınacak. derken bir gün babası tuvalete tuttu yaptı yapış o yapş. siz de sistemli bi şekilde başlayın. 3,5 da bitirin. 2 ayda hallolur bence. o kadar çok kaka bezi almışım ki hala duruyo. tak kakayı yapsın at şeklindeydik.


mustafamami

doğduğundan beri böyle bir sorun varsa bence de çocuğu hiç zorlamadan bir psikiyatra götürün derim. benim oğlum da 2 yaş 10 aylık hala bezli. inatla haber vermiyor, oturmuyor vs vs... ben de hem hamileyim hem çalışıyorum, hafta içi kreşte tüm gün. o yüzden çok planlı gidemedim :( bütün yazılanlara katılıyorum bu arada... kolay gelsin...  iflah_olmaz

vallahi benim oğlum 3 yaşında bezi bıraktı.1 yıl gece bezledik.şimdi  gece bezini de bıraktı.hiç üstüne gitmedim bağla dedi bağladım,çöz dedi çözdüm.gece tuvalete kaldırmadım bazen yapıyordu altına bazen de yapmıyordu.böyle böyle 4 yaşa 10 gün kala tamamiyle bez olayımız bitti.

annelerin fazlasıyla üstüne düştüğünü düşünüyorum bu bez olayında.ha 1 sene önce ha bir sene sonra açıkcası ben takılmadım takılmamalarını tavsiye ederim annelere de.


fraua

ben de çok kafaya takan bir anne değilim fakat her kaka yapışta korkusunu, telaşını görünce üzülüyorum :( yakın zamanda bir pedagogla görüşüp nasıl bir yol izlemem gerektiğini danışacağım. pedagoga giderken illa çocuğu da götürmek gerekiyor mu :)


sahinur

iflah olmaz a katılıyorum.benim büyük oğlum 3,5 yaşından sonra bıraktı bezi.kendisi hazırdı.sorunsuz 1 hafta da hallettik.şu an küçük oğlum hiç hazır değil.bekliycem o ne zaman hazır olursa  o zaman hallederiz inşallah.erkek çocuklarda bu süreç 4 yaşa kadar uzayabiliyormuş


hfz42

Benim büyük kızım 5 yasında,2yaşındayken tuvaletini öğrendi.Ama hala kakasını bazen yapıyor tuvalete genelde çamaşırına kaçırıyor.tamamen psikolojik.İlk zamanlarda kabızdı şimdi deil ama korkuyor.


Cevaplamak için Üye ol