yoğurt mayalıyamıyorum acil lütfen yardım...

ozlemduru soruyor: 7

her gün yoğurt mayalamayı deniyorum fakat olmuyor hep süt gibi kalıyorum. Döktüğümüz sütün haddi hesabı yok. Her türlü sıcaklıkta denedim olmuyor. Elin dayanabilir sıcaklığı derken sıcakmı ılıkmı ne kadar yoğurt. Kavanozum şu kavanoz mamalardan biraz daha büyük yada reçel kavonozları varya onlardan. Ama olmuyor.. :(( lütfen ayrıntılı anlatırmısınız. Makinada gereksiz diyorlar ne yapabilirim...

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


biltekins

mayan iyi olsun, mayaladıktan sonra sar sarmala, 3-4 saat sonra mayalandığını görünce dolaba kaldır, makina gerçekten gereksiz bide onu koycak yer bulcan, 2-3 lt mayalarsam 1 çorba kaşığı koyuyorum,kavonozda ise 1 tatlı kaşığı yetiyo..başarılar :)


opposition

eğer günlük süt kullanıyorsan hani ömrü kısa olanlardan; onları da kaynatman gerekiyor, elin dayanacak sıcaklığa geldiğinde 1 tk yoğurt (danone olmuyor, uzayıp gidiyor yoğurt krema gibi:) , sütaş olabilir) koyup karıştır, kışın kalorifer peteğinin üzerine koyuyorum, yazın ise sıcak su dolu bir kabın içine koyuyorum kavanozları, tabi soğudukça yeniledim 2 kere falan suyu, oluyor o zaman. Ben artık sütçüden alıp gerekli sıcaklıktayken elektrikli ocakta mayalıyorum ve sonra üzerinde bırakıyorum, geç soğuduğu için o ocaklar süper oluyor.


gokalpileseyrialem

merhabalar özlem hamilelik annelik ve bebek bakımıyal ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var orada tutmasına garanti edecek kadar emin bir başlıkla yoğurt mayalamayı anlatmıştım.Linki aşağıa ekliyorum ayrıca ay ay bebek gelişim notları ile bebeğinin glişim sürecini önceden kestirebilirsin bir göz atmanı tavsiye ederim sevgiler...
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/yogurt-nasl-mayalanr-tutmas.html


ozlemduru

çok teşekkürler herkese mayaladım bakalım nasıl olcak???


nurcan_eymen_efe

sütün sıcaklığını ölçmek için parmağını süte koyunca 7 ye kadar sayıyorsun.bende bir yerde okumuştum işe yaradı.inş. tutar birde koyduğun maya miktarını arttır.az maya oluncada sulu oluyor.battaniyeye falan sarın kesinlikle.


ozgeoyku

bende mayalayıp sarıp sarmalayıp petegın ustune koyuyorum aldıgımda hala sulu ıse buzdolabına kapagı acık koyuyorum o zaman cekıyor suyunu ve maayalanıyor puf nokta bence burda:))


ozlemduru

herkese teşekkürler çok güzel olmuş. Umarım hep böyle olur :))Cevaplamak için Üye ol