Enerjisi bitmeyen cocuk nasıl uyur? Enerji nasıl bitirilir?

kuzeynep soruyor: 10

26 aylık bir oğlum var sabahları genelde 8 de uyanır 12 e kadar oyun oynuyoruz beraber yaşıtları var apartmanda onlarla da oynuyor öğlen 1 de öğlen uykusuna yatıyor 1,5-2 saat uyuyor ve uyandıktan sonra tut tutabilirsen gece 12 ye kadar koşuyor atlıyor zipliyor. Biraz yorulsun diye dışarı çıkartıyorum ki çok soğuklarda bile çıkarttım dışarı ama yok uyumuyor. Esim eve gelince 1 saat uyuyorum ki kendime geliyim diye. Öğlende uyurken yemek yapıyorum ewi toparlıyorum tam oturcakken uyanıyor:( ne yapsamda erken uyusa öğlen uyutmadım bı kaç kere bu seferde 11 de yattı 1 saat erken ama bu düzen 2 aydır böyle. Daha onceden 9-9.30 da uyuyordu.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


tugba25

butun yapılması gerekenlerı yapıyorsun zaten anladıgım kadarıyla.dusunmeden edemedım 6 ay sonrakı halımız boyle mı olur dıye :( arada bızde enerjı patlamaları yasıyoruz boyle zamanlarda ben aksamları yogurt,ayran,papatya cayı v.s.. hem uykuya yardımcı hem de dogal sakınlestırıcı gıdalardan yardım alıyorum bizde işe yarıyor...
                               kolay gelsın


kuzeynep

Sagolun ama Yoğurt ayran papatya anason ne varsa denedim uyumuyor. Artık maraton falan kosturucam:)


denizkayla

Enerjisi bitmez,oglumda aynen sizinkisi gibiydi.krese basladi saatlerce oyun oynuyor farkli aktivitelere yapiyor.eve geliyor hala oturmuyor:) hala bisiylerin pesinde..biz o sekilde kabul ettim artik yadirgamiyoruz:)


neretva

Bizimki küçük daha ama bildiğim kadarıyla uykuları gelince hemen uyumazlarsa mayışmak yerine tam tersi aşırı enerjik oluyorlar. Hatta ben uykuya götürmeden evde misafir varsa, bu nasıl uyuyacak, çok enerjik diyorlar, bi bakıyorlar tak uyumuş. Uyaranların fazlalığı nedeniyle gittikçe enerjikleşiyorlar, kısır döngü gibi yani.

Eskiden 9'da uyuyordu demişsiniz. Ne değişti? İşe başlama, bir değişiklik, kreşe başlama... Var mı böyle birşey? Gece 12ye kadar ne yapıyor. Koşturuyor mu yoksa tv mi izliyor? TV izliyorsa onun için de uyumak istemiyor olabilir. Şekerli birşey içiyor mu? Meyvesuyu veriyor musunuz? Gece uyku rutininiz var mı? Eskiden 9'da uyurken nasıl uyuyordu ve bu değişti mi? 


basakboran

merhaba ben ım 5.5 yasında kızım var cok yaramaz biz 2.5 yasında krese verdik inanın krese sabah aksam gidiyordu eve gelip halen yaramazlığa devam ediyordu o kadar yanııkuzeynep

Değişen birsey yok uyku rutini vardı aksam yemeği babasıyla oyun dış fırçalama pijama giyme merasimi bir kitap okuma ve kendi kendine uyuyordu ki ne olduysa uyumuyor hergun bunları yapıyorum uyku saatinde yatağına gidiyoruz fakat uyumuyor. Tv fazla izlemiyor aksam hiç seyretmiyor. Öğle uykusundan uyanınca koşmaya programlanmis gibi kosturup duruyor koltuk minderlerinden kaydirak yapıyor zipliyor. Diyorum bazen yemeğini mı azaltsam:) saka ama insanın sinirleri bozuluyor valla. Bazen düşünüyorum 2 yas sendromunun meyvelerinden mı bu uykusuzluk?


neretva

O zaman herhalde 2 yaş sendromunun bir parçası. Tek aklıma gelen uyku zamanı olduğu halde ayakta olduğu zamanda ona yeni aktivite sunmamak. Yani tv açmamak, enejisini daha da yükseltecek oyunları onunla oynamamak.


yesimdem

Biliyorum yorgun ve uykusuz bir anneye bunu uygulatmak çok kolay değil ama sabah 7 gibi kaldırsanız ve öğlen uykusunu 1 saatle sınırlasanız,durum değişir mi acaba?Bir kaç gün geçiş dönemi sıkıntıları çekersiniz belki ama sonra daha düzenli bir uyku rutininiz olur.
kuzeynep

Sabah 6 da kalkıyor öğlen 1 saat veya 1,5 saat uyuyor ve yine gece yarısında yatıyor. Son 2 gündür havalarda isindigi için parktayiz nerdeyse konaklicaz Parkta anca 10.30 da uyumaya başladı. Bize disarda oynamak gerek cocuğum oyle enerji atıyor. 3 saat Parkta oynuyoruz ewde hicbirsey yapamıyorum yorgunluktan uyku saatini erkene çektim :) hiç aklıma gelmezdi 10.30 da uyuduğuna sewinicegime :)


dilara

neretva işi çözmüş, katılıyorum dediklerine.
9-9.30 rutininden bir iki şaştı mı hooopp yeni düzene ayak uydurmuş gibi duruyor.
kararlı bir şekilde eski düzene çekin derim. 12 oldukça geç. uyaran fazlalığı uykuyu iyice kaçırıyor, fazla yorgunluk da öyle. en azından benim tecrübem bu yönde.


Cevaplamak için Üye ol