Tuvalet egitiminde geri dönüş... Yardımm lütfen...

sterlicyaa soruyor: 7

2.5 yaşında oğlum 2 -3 aydır sorunsuz tuvaleti gelince söyleyip yapıyordu. Ne olduysa bi anda altına çiş yapmaya başladı. Çişi gelince tuvalete zorla götürüyorum. Bazen götürmeye çalışırken altına yapıveriyor. Sticker aldım çiş yapınca yapıştırıyoruz hoşuna gidiyor ama çok etkili olmadı. Hala gitmek istemeyip altına yapıyor.Böyle birşey yaşayan anneler nasıl bir yol izlediniz? Yardım edermisiniz .

Bu soruyu cevapla


7 Cevapgulpek

Onun bu davranışına sebep bir şeyler olmalı mutlaka. Yoksa hiçbir çocuk durduk yere sönme yaşamaz. Son zamanalrda onun psikolojisini etkileyecek bir olay oldu mu onu düşünün bence ilk olarak. Yeni ev, kardeş, aile içi huzursuzluk, vs bunlara sebep olabilir. Ayrıca bazı çocuklar ilgisiz kaldıkları zaman da bu tarz şeyler yapabiliyor. Dikkati üzerine çekmek için


sterlicyaa

4 aylik hamileyim ama kardesi olucagini cok idrak edemiyor diye dusunuyorum. Onun disinda asiri bulantidan dolayi bi sure annemlerin yanina gittim. Orda kalabaliga alisti. Döndükten sonraki 4 hafta sorunsuzdu. Sonra bi anda böyle oldu. Başka etkiliycek birşey olmadı. Sorun şuki nasıl düzelticegimi bilemiyorum. Kızmıyorum ama daha fazla altına yapmaya başladı. Sticker aldım hoşuna gitti ama çok etkili degil. Ne yapacağımı şaşırdım.


cancun

bu tarz durumlar biz yaşadık hala daha zaman zaman yaşıyoruz. oyundan kalkmak istemiyor ufak ufak kaçırıyor örneğin anca eşofmanına çıkınca aaa yapmışım diyor. 3 yaşlarında da çok yaşadık biz. dönemsel geçiyor sonra.


SesSizaNne

Çocuklar çok değişik varlıklar. Bizimde böyle bir problemimiz oldu . Ama ödüllü bir ise yaramıyor bende ilk eğitime başlarken mama ödülü veriyordum sonradan artık kesmedi. Daha farkli seyler ürettik. Mesela hadi tuvalete gidelim sonra ellerimizi yıkarken kopuk yapalım yada dislerimizi fircalayalim gibi seyler söyledim ve daha hevesle yaptı. Yada bir oyuna başlamadan önce çize gidelim gelelim oynayalım yoksa oyuncakların çiş olabilir ve oynayamayiz dedim ben problemimi bu yöntemlerle cozdum. AllahimKolaylik versin size.


Mhp_odr

Erkek cocuklarda tuvalet egitimi ogrenme asamasindayken oturarak sis yapmasini bilmesi daha saglikli olmazmi ? Yoksa ilk asamada erkenmi , yorucumu olur anne icin.


sterlicyaa

Cevaplar icin cok tesekkurler. Demekki Sabır lazım bolca :)

Bu arada benim oğlumda oturarak yapıyor. Hem dediğin gibi daha saglıklı hemde ayakta yapmayı bir kere denedim üstü başı ıslandı :) en iyisi normal tuvalete oturarak. İlk zamanlar dediğin gibi temizleme aşaması yorucu. İlerleyen zamanda basması gereken yerleri gösterince sorun çözülüyo.Cevaplamak için Üye ol