Yemeyi reddetme !?

zopatya soruyor: 5

Sevgili anneler

Benm oğlan 1 haftadır hasta ztn azalmıştı iştahı bu yüzden ama son 2-3 gündür hiç yediremiyorum öğünlerini. En ateşli zamanlarında bile böyle yapmıyordu. Ne zaman iyileşmeye başladı yemek yemeyi de reddediyor.

Buarada ben sürekli ipad ve telefonla veya kitap vs ile yemek yedirebiliyordum ama sağlam yerdi. Ama kendi kendine yemek yemeği bilmiyor. Acaba onlardan da sıkıldı artık oyalayamadığım için mi yediremiyorum diye düşünüyorum...

Çünkü makarna, tost, armut gbi şeyleri yemek istiyor baya onlara karşı iştahsz değil yani ama miktarı az tutuyor tabi. Normalde bir armutu bitirir dün bir parça bile bitiremedi. Geri çevirmese de yiyemiyor hepsini.

Genelde ilk kaşığı verdikten sonrası geliyor ama asla başlayamıyorum yedirmeye. İlk defa böyle oldu ve yemek takıntılı biri olduğum için kabus oldu bu günler bana.

Hastalıktan dolayı mı böyle acaba? Ne kdr yiyordu, ne yiyordu benzer durumlarda sizin çocuklarınız? Lütfen yardımm

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


arzu__arda

Benzerden öte ben hiç yediremiyorum artık


sefemu

"hastalandığına değil huyunun değiştiğine yanarım" der ya eskiler doğru sanırım.. 1 haftadır kızım da hastaydı ve normalde 1 öğünde yediğini 5 günde yedi:( şimdi daha iyi ama doktorumuz iştahının geri gelmesi biraz daha sürecektir dedi.. sizinki de o durum gibi..
belki dediğiniz gibi artık "oyalanarak yemek yemek" için büyümüş de olabilir.. bence biraz zaman tanıyın bakalım tepkileri nasıl olacak.. kendi kendine yemesi için bol fırsat tanısanız hoşuna gider belki.. yer sofrası kursun mesela annesi ve kendi için.. oyun gibi denemeler iyi oluyor..


maviboncukk

Hastayken hiçbir çocuğun iştahı olmaz. İyileşince iştahı da normale dönecektir. Hastayken sadece sevdiği yemekelri yediriyorum ben.


zopatya

Teşekkürler cevaplarınız için. Hakikaten hastalıktan dolayıymış iştahszlığı. 1 hfta içinde düzeldi ama bazı değişiklikler üzerine kaldı malesef. Mesela artık severek yediği yoğurdu yemiyor hç. Ve sebze yemeğini de yemek istemez oldu. Arada sırada 1-2 sefer filan yedirebildim. Sanki oğlan bi anda büyümüş gibi yemekleri tanır ve ayırt eder oldu. Damak zevki de gelişiyordur tabi büyüdükçe ama sevdiği şeyleri vermek istemiyorum sadece. Yoksa öyle mi yapmalıyım bi süre? Sevdiği bi sebze yok gibi mesela?


maviboncukk

Bence zorlamayın. bizimkide birkaç ay sadece sevdiği yemeklerle beslendikten sonra sıkıldı ve tekrardan yemediklerini yemeye başladı. Her çocuğun bir zamanı var. Zorlamak daha da tiksinmesine yol açıyor..Cevaplamak için Üye ol