Kendi yatağında ne zaman yatacak?

Aslish soruyor: 6

5 yaşında ve hala bizimle uyuyor. Bizimle uyuyor derken, benimle beraber yatıyor. Sonra o uyuyunca biz onu yatağına koyuyoruz. Bu böyle ne  kadar devam edecek? Hiçbir şekilde kendiliğinden yatağa gitmeye alıştıramadık henüz.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


hande

5 yaş gerçekten oldukça büyük bir yaş. Eğer kreşe gidiyorsa rehberlik öğretmeni size yardımcı olabilir. Bazen çocuklar sırf öğretmenleri dedi diye sizin yılardır yaptıramadığınız şeyi bir anda yapı veriyorlar. Birde bunun nedenini bulmanız lazım. eğer sadece bir alışkanlıktan ibaretse sanırım sizin karalı olmanız ve onu heveslendirmeniz gerekiyor. yaş nekadar küçükse değişiklik o kadar çabuk kabul görüyor sanırım ama sizin için biraz zor olabilir.

kolay gelsin


zelmore

benim kizim da dogdugundan beri kendi odasinda uyuyordu 19 aylikken bizimle uyumaya karar verdi(!) o gun bugun bizimle... ne yapacagiz ben de bilmiyorum :(


Cybil

Odasında seveceği objeler, stickerlar, renkler, oyuncaklar falan kullansanız. Benim oğlum da aynı şekilde, yatağında uyumayı reddetti. Taşınacağımız için şimdilik üstüne düşmüyorum ama taşınacağımız evde, ona özel yatak almayı (araba yataklardan) duvarını şimşek mcquin stickerları ile donatmayı (bayılıyor), wall•E oyuncağı falan almayı düşünüyorum (onun da hastası)... umarım faydalı olacak :)


Aslish

Son bir şans odasını değiştireceğiz yakın zamanda. Artık seneye ilkokula başlayacağı için çalışma masası vs koyacağız.Belki o zaman biraz daha cazip bir hale gelebilir odası. Aslında daha önce de denemiştim bu yöntemi. Birkaş değişiklik yapmıştım."Annecim odam çok güzel oldu ama ben yğne önce seninle uyuyım, sonra yatağıma koyarsın" ded :-)


senay27

benim kızım da başlarda istemiyordu kendi odasında yatmayı ama kreş öğretmeninin desteği ile odasını sevdirmeyi ve benimsetmeyi başardık. mesela üzerinde balık desenleri olan bir yatak takımı vardı, öğretmenine bahsettim, o da kreş zamanı özendirici konuşmalar yaptı, benim de balıklı yatağım olsa orada yatıp güzel düşler görsem gibi. ben odasında yattığında sabahları okula giderken eline bir sticker yapıştırıyordum ve öğretmeni stickerdan anlayıp aferin nil gene odanda yatmışsın diye tebrik ediyordu. nil de bu ödül mekanizmasını devam ettirebilmek için odasını daha da sahiplendi. şimdi bazen ben çağırıyorum yanıma, bir gün gelse ikinci gün odamı özledim orada yatmak istiyorum diyor.


Aslish

Odasını sevmesiyle ilgili hiç bir problemimiz yok. Çok seviyor. Orada vakit geçiriyor. Ama akşam uyku vakti geldiğinde mutlaka benimle yatmak istiyor. Sonrasında yatağına konulduğunu da biliyor. Ama illa ilk benimle uyuyacak. Bilmiyorum bunu ne zaman çözeriz.. Gerçi biraz daha büyüdüğünde ben istesem de benim yanıma gelip yatmayacaktır biliyorum ama insan şimdiden bir düzene alışsın istiyor :-)Cevaplamak için Üye ol