4 yaş, kaka problemi

KuzeyKaya soruyor: 1

4 yaşındaki oğlum kakasını tuvalete yapmıyor. Çişimizle ilgili bir sıkıntımız yok gece bile.Ancak kaka büyük problem.Bir odaya kaçıp orda kakasını yapıyor sonra kaka yaptım diye söylüyor. Ne lazımlık ne klozet nede alaturka hiçbirine yapmıyor.Ben geldiğini anladığım anda tuvalete alıp oturtmak istiyorum bu seferde yapmıyor. Altına çok güzel yapıyor ama. Nasıl alıştırabilirim?

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


melecek

Merhaba, erkek çocuklarında oldukça sık görülen bir problem malesef. Eğer kabız, ishal, ağrı gibi yakınmaları yoksa şu sırayla uygulama yapabilirsiniz.


Yaşı oldukça iyi olduğu için net bir şekilde konuşarak artık bu sorunu aşmanız gerektiğini konuşarak başlayabilirsiniz. Genelde bu tip durumlarda kullanılan çizelgelerden birini kendinize uyarlayarak, çocuğunuzun ilgisini ve motivasyonunu artırabilirsiniz. Pinterest'te 'potty training' diye yazarak örnek çizelge indirebilirsiniz. 

Bu süreçte ilk anlaşacağınız 'bu işin bitmesi ve sorumluluğun ona ait olduğu' ve tabi ki sonunda emeklerine karşılık alacağı ödül:) Tercihen günde 4-5 kere tuvalete oturması ama zamanını artık kendisinin takip etmesi gerekiyor. Bunun için sabah uyandığında, kahvaltıdan 30 dakika sonra ve diğer yemek öğünlerinden de 30 dakika sonra gibi genel kural uygulanabilir. 30 dakika için basit bir saat kurarak, çaldığında gitmesi desteklenebilir. Kakası olmasada en fazla 5 dakika oturması, kitap okuması, gevşemesi öğretilir.

2-3 günde bir manevi veya etkinlik ödülü, yaklaşık 10 günlük çalışmanın sonunda istediği maddi bir ödül olabilir. Eğitim sırasında başka bir hediye almayın ama. Temel olarak çalışma bu, eğer bir şekilde sürdüremeyeceğinizi düşünüyorsanız psikologdan yardım alabilirsiniz. Çocuklar bir yabancı tarafından motive edildiğinde daha çabuk farkındalık kazanabiliyor.

Kolay gelsin:)Cevaplamak için Üye ol