İkea kura yatak

mustafamami soruyor: 9

Merhaba. kızım yakında 2 yaşına girecek, memeden de ayırıp yavaştan abisinin odasına göndermeye niyetliyim. bir süre ikisi beraber kalsın istiyorum. büyüdüklerinde bakarız artık oda ayırmaya, şimdi kardeşliğin tadını çıkarsınlar. İkea kura yatak almayı düşündüm. kızı altta, oğlanı yukarda yatırırız. oğlum da temmuzda 5 yaşında olacak.

kullananlar memnun mu? kolaylıkları zorlukları var mı? sağlamlığı nasıl? çarşaf değiştirmesi vs zor mu? teşekkürler şimdiden.  

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Damla

Biz kullanıyoruz, aynen planladığınız biçimde. Kızımın yatağı karyola boyutundan kısa, yatak başında Kuraya uyumlu bir sandıkla tam oturuyor. Kuranın alt yatağı yer yatağı şeklinde olduğu için altına izolasyon amaçlı çadır matı alıp yerleştirdik yerden soğuk almasın diye, duvar tarafını da biraz yastıkla besledik. Üst katta çarşaf değiştirme tabi biraz daha zor oluyor. Lastikliler daha pratik oluyor. Çok severek yatıyorlar.


mustafamami

çok sağolun çok sevindim. oğlum zaten şu an 90x190 tek kişilik yer yatağında yatıyor. altına ikea'nın sattığı lata denilen şeylerden almıştık. o da kuranın altına sığarsa o yatağı kıza kullanıcam üste ikea'nın kendi alçak yatağını koyacağız artık... teşekkürler cevabınız için  


MelekAnne

İkea kura yatakta kaç yaşına kadar yatilabilir acaba?


mustafamami

tam olarak bilmiyorum aslında ama yukarıda ilk cevabı yazan arkadaşın oğlu 10 yaşında hala kullanıyor. ben geçişi biraz erteledim... tekatan

ben şu saatten sonra almayı düşünüyorum hatta. 10 yaş ve 6 yaş iki oğlum için . 90*200 yatak olunca yetiştin oluncaya kadar kullanırlar gibi düşünüyorum yani 16-18 yaşına kadar . Allah ömür verirse inşallah.


mustafamami

inşallah... ben de yavaştan oda değiştirmeye başlayacağım. böylece kızı da yanımdan ayırmama daha kolay olur diye düşünüyorum. "bak büyüdün abla yatağı" falan filan...  


tekatan

ben hala alamadım yatağı. 

önceki yorumumda 10 yaş ve 6 yaş için kullanmayı düşünmüştüm. 

şu an 11 yaş ve 7 yaş oldular .

büyük oğlan 36 kilo . zayıf . hala yatabilir diye düşünüyorum ama. 

fikrim şu yönde değişti. 

7 yaşındaki oğlan ve 2,5 yaşındaki kızım için düşünmeye başladım. 

üstte 7 yaş altta 2,5 yaş . 


siz ne yaptınız aldınız mı


tekatan

bulunduğumuz ilde ikea olmadığı için alamıyorum. 

kargo ile almam lazım. 

o nedenle eşimi ikna edemedim hala.


Damla

Önceki mesajları görmemişim kusura bakmayın.

Kızım doğduğunda oğlumun yatağı kura idi zaten. Yatağın altını oyun alanı olarak kullanıyorduk. Biz bu düzenlemeyi kızımın uykusu düzene girdikten sonra yaptık. Tek oldukları zaman odalarında zaman geçirmek istemediklerinden 2 oda birden tüm gün boş duruyor gibi bir şeydi, bir odayı ortak çalışma+oyun odası gibi düzenledik bu şekilde çok iyi oldu. Bir de cinsiyetleri farklı olduğu için bir yaştan sonra ayrı oda daha uygun olduğundan oda paylaşmanın tadını alsınlar istedik.

Şu anda oğlum 45 kg civarı yatakta dönerken çat-çut ediyor. Dayanıklılığı ile ilgili bir endişem yok ama bu kilo/boydan sonra bence daha stabil bir yatağa ihtiyaç olur. Şu anda idare ediyor ama bir değişiklik yapacak olsam farklı bir çözümle devam ederim. 11 yaşında çocuk için sıfırdan kura almayı düşünmezdim, normal bir ranza olabilir. Kuranın montajı meşakkatli biraz, zor değil ama zaman alıyor, bilginiz olsun ayrıca. 

Ayrıca yer yatağı ile ilgili, biz kendimiz de yıllardır yer yatağında yatıyoruz. Çok seviyorum, avantajları çok. Fakat her zaman aklımda bir tereddüt kalıyor acaba yerden soğuk alıyor mu, ve alerji açısıdan yerdeki toza yakınlık nedeni ile zararı var mı? Kış aylarında yaşadığım burun tıkanıklıklarının acaba bir bağlantısı var mı diye hep tereddütte kalıyorum. Bu sebeple de ilk organizasyonda yer yatağı konseptinden uzaklaşmayı planlıyorum.


Cevaplamak için Üye ol