bebek beslenmesindeki muammalar...

batuhanuras soruyor: 6

bebeklerinizin yemeklerine zencefil, tarçın, karanfil yada buna benzer baharatları kaçıncı aydan itibaren eklemeye başladınız? mesela; 2 yaş altı zencefil yememeli diyende var 6 aydan sonra başlayabilir diyende...kafam karışık neyi ne zaman yedirmeliyim???

baharatlar dışında pekmezde muamma, bazı doktorlar pekmez, bal gibi tatlı yiyeceklere alıştırmanın yanlış olduğunu savunurken bazıları pekmezi öve öve bitiremiyor, ne yapacağımı şaşırdım...

pekmez yada baharatlarla ilgili sorun yaşayan varmı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozdenin_oykusu

7.ayda kahvaltımızda pekmeze başladık.abartmadık hiç ama.
ilk defa  bugün tarçını denedik.buradabbir arkadaşımın verdii tarifle kuru meyveler ile çubuk tarçını kaynatıp tattırdım.
eti köfte olarak veriyorsam eğer içindeki baharatlardan yemiş oluor.bizim köftemizde sadece kimyon oluyor bu arada :)


fistikcik

Sanırım her baharat ve besin için farklı bir uygunluk yaşı var, hepsi aynı kefede değil. Örneğin bal -tüm doktorlar ve kaynaklar bu konuda hem fikirdir- 1 yaşından önce kesinlikle verilmemelidir, çünkü balın içinde eser miktarda bulunan ve biz yetişkinler için hiç bir önem arz etmeyen arının zehiri bebekler için tehlikelidir.
Pekmez ve diğer şekerli yiyecekler konusunda görüşlerin muhtelif olduğu doğru. Kimi doktorlar reçel bile önerebiliyor kahvaltıda, ama genel görüş yine 1 yaşından önce şeker verilmemesi yönünde. Eğer şekersiz yapılmış pekmez bulabilirseniz vermenizde bir sakınca yok.

Baharatlara gelince, biliyorsunuz bebekler için özel olarak hazırlanmış çaylar var, gaz sorununa karşı kimyon-rezene, uyku için melisa, ıhlamur gibi... Doğal olarak bu baharatlar çok erken dönemlerde dahi verilebiliyor. Tarçın için bazı kaynaklar beklenmeli diyor, biz 6. aydan sonra ufak miktarlarda başladık. Soğuk algınlığına önleyici olarak ıhlamur-kekik çayı verebiliyoruz, yumurtasına kimyon koyuyoruz. Geçen gün Nurturia'da Ayva-ıhlamur-karanfil çayı tarifi veren bir kullanıcı vardı.

Siz 1 yaşına kadar şeker ve tuz vermeyin. Baharatların acılı olanlarını kullanmayın, ama diğerlerini ölçülü bir şekilde kullanabilirsiniz. Bir tek zencefil konusunda bilgim yok, henüz bunu araştırmaya fırsat olmadı :)


batuhanuras

Şeker ve tuz ile henüz tanışmadı, bizim kendi yemeklerimizde bile tuz yok denecek kadar az zaten :) şekerde pek kullanmayız böyle görüp böyle devam edecektir...

ama pekmez 6. aydan beri günde 1 tatlı kaşığı yediriyorum organik keçi boynuzu pekmezi, şeker içermiyor-muş...

baharat olarak şu ana kadar kuru nane- kimyon-rezene ve zencefil kattım yemeklerine umarım zararı olmamıştır.


ozgu_naz

çok güvendiğim bir aktar ıhlamurun dahi hergün düzenli olarak verilmemesini söylüyor. baharatı çok seviyor kızım ama henüz sindirim sisteminin hazır olmadığı düşünüyorum.pekmez herkes için çok önemli.ben hersabah kahvaltısına bir yemek kaşığı koyuyorum.içine mandaline suyu ilave ediyorum ki demir emilimi c vitami artırıyor. bala gelince doktornumuz şifa niyetine yemeli dedi. ama öyle ağır ballar değil. siz ne yiyiyorsanız o dedi. erzincan yöresel ürünleri satan bir yerden alıyoruz kendi balımızı da uzun zamandır.gün aşırı bir çay kaşığı yoyuyorum kahvaltıya.herşeyin tadını bilmeli ama sindirim sistemini zorlayıcı baharatlı şeyler için kızımın biraz daha zamanı var.


ipeks

bence hiçbişeyin kedin DOĞRUSU yok.her dr, her site, her anne, her annenne,her babanne farklı şeyler söyler.
hepsinden kendinize göre mantıklı olanı seçip harmanlayıp uygulayın bence. ben öyle yapıyorum. Annelik içgüdüsü şaşmaz, en doğrusu o dur :)


ozdenin_oykusu

ipeks bence alkış sana evet bu en iyi mantık olsa gerekCevaplamak için Üye ol