oje-ruj

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ZeynepYenice

çocuklar için rujlar var, ben onlardan almıştım çok ısrarcı olursa ondan sürüyorum. oje konusunda da yine kuaförde ısrarcı oluyor, önüne geçemedğim zaman maalesef sürüyorum.


revve

Bizim kız sadece oje diye tutturuyor..Ruju ilk başta belirtmiştim anneler sürer diye ısrar etmedi..Aslında ojeyide sürmezdim ama ben yokken kuzenleri bir kere sürmüş onun artık sürülebileceğini biliyor..Çok nadir sürüyorum arkadaşlarının doğumgünü vs..
Yani bir kere bir şeyi yaptımı o konuda ısrarcı oluyorlar...


kedidirkedi

Beni 40 yılda bir makyaj yaparken görüyor, malzemelerimi karıstırıyor, anneler makyaj yapar dedim, büyüyünce ben de yapacagım diyor, istemiyor. Oje de ben tırnaklarımı yediğim için hiç göremedi :)


nesejoy

benim kizim da ayni sekilde cok ilgili fakat basindan beri tavrimi koydum. bunlari anneler surer dedim ve kesinlikle ne oje ne ruj surmedim ona. o da bu sebeple hic tutturmuyor. arada bir sansini deniyor sadece. etrafimdaki herkes de tembihli. 


tum kozmetik urunlerinde ciddi anlamda kimyasal kullaniliyor. Ne kadar gec kullanirsa o kadar iyidir diye dusunuyorum.


yapistirmali kupe ve hizmalarin da tehlikeli oldugunu dusunuyorum. Zira hala cok kucukler kazara yutma, bogazina kacirma gibi riskleri var.beatrix

Onunde surmuyorum ama ojeleri degisince yada surmeyip iki gun sonra surunce haliyle dikkatini cekiyor.. Oje ve ruj demeyi biliyor bir iki kerede teyzesi surmus cok kizdim. Ben su ara caktirmadan dikkatini dagitiyorum da sonra ne olacak bilmiyorum. Niyetim hic izin vermemek hele ki bebeler icin ozel kozmetige hepten karsiyim.CokBilmis

Bence vereceğiniz tepki kızınızın ileride oluşturmasını istediğiniz kişilik ile bağlantılı olacak. Öyle yaparsanız iyi, böyle yaparsanız kötü anlamında söylemiyorum. Her iki yöntem de farklı sonuçlar doğuracak sadece.

Annem beni süslemezdi ve süslenmemi de istemezdi. Hala süslenmeyi beceremem (neyse ki doğal olarak güzelim :)))

Düşünün ki oğlunuz da olsa aynı isteklerde bulunacak. Benim erkek kuzenim ablası gibi parfüm skıp, bandana takmak isteyince eniştem çıldırmıştı, hatırlıyorum :)))

Eğer süslenmesine izin vermzseniz, o da süse püse uzak büyür (kötüdür anlamında söylemiyorum, ben d eöyleyim, bir zararını görmedim çok şükür)

Eğer süslenmesine izin verirseniz, kişiliğine göre belki bir süre sonra ilgisini yitirir, belki de hoşuna gidip devam ederç

Eğer süslenmesini teşvik ederseniz Tom Cruise'un kızı Suri gibi 18 aylıkken kendi kombinlerini oluşturup bir moda ikonu olabilir :)

Kendi aile yapınıza uygun bir karar vermeniz en uygunu olur bence...


kedidirkedi

Ben de doğal güzellerdenim :)) Benim annem de beni hiç süslemezdi. Beni hep eşofmanlarla, pantolonlarla, mavi, kırmızı, yeşil renklerle büyüttü. Etek, elbise giydiğimi hatırlamam. Şimdi de etek elbise giyme pratiğim olmadıgından çok fazla frikik veririm :) Kilotlu çorap kabusumdur. Ayakkabı düşkünlüğüm hiç yoktur mesela bir çok kadının aksine. Bütün yıl aynı spor ayakkabıyla gezerim.

Kızıma baktıgımda benim tam tersim. Süslü. Saçına özen gösterir. Etek, elbise, kilotlu çorap en sevdiği şeyler. Aynanın karsısına geçer, çok şık oldum der, kendine bakar. Günde belki 10 kere kıyafet değiştirir. Süper de kombin yapar. En sevdiği renk pembe.

Bazı şeyler ailenin tavrına baglı olsa da bazıları da kişilikten gelen şeyler. Su akıp yolunu bulacak.


CokBilmis

@ kedidirkedi: Aynı ailede mi büyüdük, sen benim gizli ikizim filan mısın acaba? :))

Birkaç yıl sonr agene konuşalım: Benim bir arkadaşımın kızı da senin kızın gibi, annesinin tam aksine süsüne püsüne düşkündü. Gerçi tahmin ediyorum arkadaşım istemeden de olsa kızı köstekledi. Çünkü hoşlanmıyordu bu durumdan. Bir şey demese bile kızı seziyordur kesin. Şimdi kızcağız 4 yaşında ve süslenmeyi kesti.

Ama annesi olumsuz yaklaştığı için mi kesti yoksa annesini göre göre örnekleyerek mi kesti bilemiyorum.

Sen olumsuz yaklaşmıyorsan, senin kızda sonuç ne olacak merakla bekliyorum :)kedidirkedi

Var bir şey var, kesin! :)

Ben olumsuz yaklaşmıyorum şu anda. Ne seviyorsa onu alıyorum hatta. Sonradan makyaj malzemelerine, parfümlere, yaşına uygun olmayan diğer şeylere sararsa müdahale ederim ama herlade.


SebileSimsek

Benim kızım 4yaşında. Kendi boyuna göre olan oyuncak  dolabında bir sepetin içinde rujları (nemlendirici şeklinde olanlar ve açık pembe ton) ojeleri ve hatta asetonu, pamuğu var. İstediği zaman kendi alıp sürüyor.Siliyor. İlk başlarda hergün sürüp sürüp çıkarıyordu farklı renkleri. Şimdilerde pek ilgilenmiyor.  sürekli elinin altında olduğunu biliyor olması ve hevesini almış olması diye düşünüyorum. Hatta ikizi olan oğlumda bende sürücem diye tutturmuştu. Erkekler sürmez diye açıkladım,babayı model gösterdim ama çok ısrar ettiğinde engellemedim. denedi ve sonradan vazgeçti. Sanırım kardeşinden gördüğünü yapmak istedi.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Kullanılmışı kulanmak 58