malum uyku sorunlarimiz:(

pamusum soruyor: 4

slm arkadaslar oglum nerdeyse 20 aylik,9.ayina kadar kendi yataginda kendi basina uyuyan bi bebekti fakat 9. ay itibari ile sürekli ebeveyn yataginda yatmak istedi ben kendi yatagina koydukca uyandi bizim yatagimiza getirene kadar agladi.o gün bu gündür uykularimiz mahvolmus durumda,yatirirken yine bizim yatakta yanina uzanarak uyutuyorum,tam daliyo,uyuyo ben kalkinca uyaniyo ve tekrar uyumuyo.sorum su;nasil kendi odasinda yada kendi yataginda uyumaya alistirabilirim?artik büyüdügü icin uyku problemi cok büyük sorunlar yasatiyo,gercekten bu durumdan dolayi oldukca yiprandim.varmidir bir caresi,nasil olacakta kendi haline,kendi odasinda uyumayi ögrenecek:(

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ozlem3

Ben de yakın zamana kadar kendi yatağımda uyutup, sonradan yataklarına yatırıyordum. Geçen ay eşimle yataklarında uyutma kararı aldık. Bir uyku rutini geliştirdik. Her akşam hemen hemen aynı saatlerde önce sütlerini içiyorlar, sonra dişleri fırçalanıyor, sonra geceliklerini giydiriyoruz ve yataklarına bırakıyoruz. Eşim de ben de kızlar uyuyana dek odada kalıyoruz. Ben masal anlatıyorum sonra da ninni söylüyorum. İlk denememizde çok ağladılar, ikncisinde daha az... Şimdi neredeyse hiç ağlamıyorlar ve ayak diremiyorlar. Umarım daha sonra tam uyumadan odadan ayrılmamıza izin verirler:))


Burada birinci püf noktası sabırla aynı rutini uygulamak. İkincisi ise dikkatlerini çekecek bir masal bulmak. Geleneksel masallar bir işe yaramayınca ben kendi masalımı kendim uydurmak zorunda kaldım. Kızların günlük hayatta yaşadıklarına benzer hikayeler daha çok hoşlarına gidiyor.


pamusum

özlem3 peki siz kizlari yataklarina birakinca asagi inmek istemiyorlar mi?anil kurkuluklu yatagindan(besiginden)asagi atliyo bende yer yatagi yapmak istiyorum ona yada yere yakin olan +2 yataklardan almayi düsünüyorum ve bu sekilde kendi yataginda uyutmayi denemek istiyorum ama yer yatagindan da kolaylikla inebilecek o zaman ne yaparim bilemiyorum.


ozlem3

bazen inmek istiyorlar "düşersiniz çok acır"diyorum vazgeçiyorlar. Genelde sorun ayağı kalkmak zıplamak istemeleri. ben de o zaman masalı kesiyorum "peki siz masal dinlemek istemiyorsunuz galiba, sizi uyutmamı istemiyorsanız ben gideyim de filanca işimi yapayım bari" deyip odadan çokıyorum. "gitme deyip ağlıyorlar" o zaman dönüp saf saf "aa  neden ağladınız ki, siz konuşunca (ayağa kalkınca) ben de uyutmamı istemediğinizi düşündüm. Haydi yatın bakalım da masala tekrar başlıyayım" diyorum.


Anlayacağınız hep bir çekişme sözkonusu. 


pamusum

cok tesekkürler kesinlikle deneyecegim anlattiklarizi,kolayliklar diliyorum...Cevaplamak için Üye ol