Alerjik Astım - Toz ve Akar Temizliği

peyibal soruyor: 10

Merhaba,
Oğlum kreşe başladığından beri üst solunum yolu enfeksiyonundan kurtulamadık, o hastalanınca arkasından bana da bulaşıyor.En yorucu kısmı da öksürük nöbetleri, oğlumda daha az var ama bende artık dayanılmaz boyutta, nerdeyse hastaneye abone olduk.

Dün yine kendim için KBB'de aldım soluğu, 3 gündür süren öksürük atakları nedeniyle uykusuzluktan bittim.Doktorun dediğine göre gece ve sabaha karşı artan öksürük nöbetleri tipik bir alerjik astım tanısıymış,dolayısıyla bu yaşımdan sonra alerjik astımım da oldu.Şimdilik öksürüğü kesmek için ve soğuk algınlığını tedavi etmek için 2 şurup kullanıyorum.Bugün de oğlumu doktora götüreceğim, umarım onunki sadece soğuk algınlığına bağlı bir öksürüktür :(((

Bu hastalıkla yaşamayı kolaylaştırmak için ne gibi önlemler almak lazım???Evinizde ve günlük hayatınızda uyguladığınız çözümlerden ve önlemlerden bahseder misiniz??? Thomas ve Fakir gibi markaların ev akarlarını ve tozlarını temizleyen robotlarından gördüm, bunlardan almak mı lazım ???Bu konudaki bütün tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


ilal

pisokomam:)
Çamaşır suyunda domestos kullanır ve dozunu kaçırmazsam sorun yaşamam..Ama dozu kaçar yada başka bir ürün olursa bende kötü oluyorum:)

Yatakaltı.Bizim ki bazalı değil..Özellikle böyle aldım.Ayrıca hafif,tek bacağımla bile ittirebiliyorum.(kaslarım zayıftırda..)Önce elektrikli süpürgeile çeker..Ardından vileda ile silerim.Viledanın hijyenide önemli.Sık sık su değiştirir ve işim bitince çamaşır suyu ile akan su altında gürül gürül yıkar.Balkonda kuruturum.İçeriye almadan öncede bir güzel silkelerim...:)

Böyle uzun uzun yazınca çok vakit alıyormuş gibi geliyor ama anneminde astımı olduğu için yaşam şekli halini almış bu durum...günlük toplam 1,5 saatimi alıyor bu işler...Ama buharlı temizlik yapan bir aletim olsa işim çok kolaylaşacak...

Sinüs rain eczaneden alınıyor.bir çözelti.Suyla karıştıtıp buruna uygulanıyor.Ben kendim buldum bunu:)Doktorlara çok fazla güvenim yok...Ancak testler,tahliller için giderim doktora ve yazdıkları ilacı mutlaka sorgular öyle kullanırım hatta bazen kullanmam.Söylediklerine göre spreyi günde 2 defa kullanmam gerekiyor..Ama kullanmıyorum,ölmüyorum,kötü olmuyorum...Bu benim tercihim,Böyle yapın demiyorum tabiii..İstersen araştır,doktorunuza danışın öyle kullanın.Eşinin burun tıkanıklığı problemi olmuyorsa buna gerek yok zaten....


psychomom

 ilal eşime hemen alıcam sinus raınden,teşekkürler..bızım yatak 160,200 ebatında ,bazalı bı model=/ anca ıkı kıı kalkıyor,ama bı ara yassı paspaslar görmustum,sende ondan var sanıdm,ondan sordum.böyle bı paspas gören olursa bana söylermısınız?
   eskıden bıldıgmız kokulu çamaşır syuyla banyoyu resmen yıkardım.artık öyle yapmıyorum tabi..bu sorunun açılması sanırım benım de işime yaradı,bilgiler için teşekkürler...ve geçmiş olsun=/


imgeiremselin

Bende alerjiyle küçük kızım sayesinde tanıştım. Çok zor günler geçirdik ama uygun tedaviyle şu an şükür ki bahar dönemlerinde hafif öksürük oluyor. Dr.umuz geçen ay havaların dengesşzliğinden dolayı polenlerin daha da yoğun olduğunu söyledi. Sizinde bundan olmuş olabilir.
Birde arkadaşların dediğine ek olarak DYSON allergy elektrik süpürgesini öneririm. Onu aldıktan sonra anladım ki süpürge gerçekten bu...
Geçmiş olsun.


imgeiremselin

Bu arada evet sinus rinse kit çok işe yarıyor.


banuo

Peyibal, kronik bir allerjik astım tanısı koymak icin erken diye dusunuyorum. Viral enfeksiyonların tetikledigi hava yolları duyarlılıgı olabiliyor. Gecen sene domuz gribinden sonra benim basıma gelmisti, kısa sureli bir tedaviden (astım tedavisi) sonra gecti. Su anda hic bir sıkıntım yok. Sizinki de muhtemelen boyledir.meliz

Merhaba, bugün Yahoo'da şöyle bir internet sitesi bağlantısı gördüm, işinize yarar belki:
http://www.noattacks.org/ 


peyibal

Dünden beri biraz daha iyiyim, doktorla da konuştum.ÜSYE'yi bir atlatın ondan sonra tekrar kontrole gelin, alerjik astım tansını %100 koymamız için takip etmemiz lazım dedi.Ama çok büyük bir olasılıkla alerjik akıntı dışında bir probleminiz olduğunu düşünmüyorum dedi.

banuo , evet doktor da aynısını söyledi.Muhtemelen son yağmurlar ve ÜSYE alerjik akıntınızı tetikledi ama astım demek için çok erken dedi.Oğlumun durumu da alerjik rinitti, tedavi devam ediyor, ben de alerjiyi tetikleyen nedenleri ortadan kaldırmaya başladım.

Bu arada burun tıkanıklığımız için soğuk buhar makinası kullanıyorduk yatak odasında, alerjiyi tetikleyen sebep tek başına bu makine bile olabilirmiş.Makinanın yaydığı buhar odanın tabanına ve halıların üzerine çökerek rutubet ve küf mantarı oluşumuna sebep oluyormuş.

Araştırdığım kadarıyla ,alerjik astım zor bir hastalık,tüm hastalara ve ailelerine de kolaylık diliyorum.

Bilgiler ve paylaşımlar için herkese teşekkür ederim.Şimdilik tedavi ve takipteyiz.


aysel_asmin_arin

merhabalar,ben soruyu daha yeni gördüm, ve benim annem de alerjik astım hastası,yıllarca şuruplar,haplar,fıs fıs dediğimiz ilaçlardan hepsinden kullandı ve kullanıyordu. fakat istanbul ziyaretinde  bir doktordan bahsedilmişti, çapa üniversitesi immunoloji başkanlıığını yapmış ve şimdi de kendi özel merkezinde tedavi uyguluyormuş.annemde randevu aldı istanbula gitti,ayrıntılı bir şekilde muayene etmiş,testleri yapılmış ve neye alerjisi olduğu saptanmış,anneme haftada 1 tane olmak üzere 5 yıllık iğne tedavisi başlattı.ilk yıl haftada bir tane ikinci yıl 10 günde 1 tane ,üçüncü yıl 15 de bir tane vs. diye gidiyor.anneme bugüne kadar kullandığı bütün ilaçları şurupları yasakladı. midesinin balgamdan dolayı çok kötü hale geldiğini ve bunun düzelmesi içinde rejim yani yememesi gereken ürünlerin listesini vermiş.tabi bu rejim sürekli değil mideyi rahatlatana kadar.annem ülkenin heryerinde yaşlı,bebek ve çocukların orda olduğunu söylüyordu.çok ağır olacağı durumlarda da kullanması için bazı ilaçlar vermiş ve sadece onları kullanmasını söylemiş.bende annem gibi inandım doktora.annem orda ddiğer hastalarlada görüşmüş ve hepsi ok olumlu sonuç aldıklarını dile getirmiş.
 yani diyeceğim şu ki, evimizde ve çevremizde alacağımız önlemlerle bitecek bir rahatsızlık değil bu hastalık,uygun bir tedavi ve sonrasında iyileştirilmiş bir ev hayatı ile geçebilecek bir rahatsızlıktır. eğer ilgilenmek isteyen olursa doktorun adresini adını telefonunu vs.alıp sizlere ulaştırabilirim.geçmiş olsun şimdiden.

 bu arada doktorun dediği ve dikkatimi çeken bir diğer durumda kullanılan spreylerde kortizon olduğunu söylemesi idi.duyduğumda tüylerim diken diken oldu. .
geçmiş olsun sizede.aysel_asmin_arin

bu arada doktoru anneme senin kızların ve torunlarında risk altındalar demiş.kadıncağız vicdan yapmıştı,torunlarımıda tek tek götüreceğim diyordu :))


turuncu29

biraz geç ama faydası olur diye yazıyorum. eşimdede kronik ürtiker vadı yıllarca gezmediğimiz dr hastane kalmadı. en sonunda istanbul fatih aksarayda prof.mehmet aytuğ akkorla tanışana kadar. aşı tedavisi uyguluyor 5 yıl eşimin tedavisi bitti ve çok şükür kurtulduk. oğlum 2 defa bronşit olunca onuda götürdük. 1 yıldır onunda tedavisi devam ediyor. genelde herkes memnun.gitmenizde ve ciddiye almanızda fayda var. allah acil şifalar versinCevaplamak için Üye ol