süt sağma

esilammm soruyor: 8

arkadaşlar aranıda bu konuda tecrübeli olan vardır.iki hafta sonra iznim bitiyor artık,okula döneceğim.İdarem ders saatini az verecek ama nerden baksam yine de günlük 5-6 saat evde olmayacağım.süt sağmam gerekecek,bunu nasıl ayarlayacağım..hani bir göğsümden emzirip diğerini mi sağmalıym.Bir de çok korkuyorum ya benden uzaklaşırsa..nasıl bırakılır da gidilir...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Bona

esilammm sen panik olma , panik olup üzüldükçe bebeğin de seni hissedecektir..

Ben oğlum 2,5 aylıkken işe başladım ve ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledim..
İşte 3 saatte bir süt sağıyordum hem de çok elverişsiz koşullarda..

Önce bir göğsünü sağıyorsun , o bitince diğerini sağıyorsun aynı emzirir gibi hiç fark yok.. Bir sonraki sağmanda en son sağdığın göğüsten başlayıp yine sağıyorsun sonra öbürünü.. Ben günde 4 kere süt sağardım işyerindeyken , o sütleri de ertesi gün içerdi kuzum..

Süt saklama poşetine koyduğun sütleri hemen buzdolabına koy , eve dönerken de soğutucu çantada muhafaza et..

Kolay gelsin sana :)


Opeth

esilammm ,

Öncelikle sakin olmanızı tavsiye ederim.Bende Mart başı iş yaptım.
Gelmeden 1 hafta önce buzdolabına kızım için 100'er cc'lik 5-6 adet süt bıraktım.Kızım günde 250-300cc süt içiyor.Gün içerisinde iş yerinde kızıma süt sağmaya devam ettim.Akşam götürdüğüm sütleri annem ertesi gün kızıma veriyor.Stokda yine acil durumlar için birkaç kap sütüm mevcut.Ama gün içerisinde sağdığım sütler kızıma yetti.

Biz ek gıdaya geçtiğimiz için durumumuz daha kolaydı.1 ay öncesinden kızınıza stok yapmaya başlarsanız , gün içerisinde sağdığınız sütler ile birlikte kızınıza yetecek miktarda süt vermiş olursunuz.

Ben Avent via kablara sütümü sağıp koydum.

Endişeleriniz olması doğal.Ama merak etmeyin, kızınız sizden uzaklaşmayacaktır.:)


esilammm

çok teşekkür ederim arkadaşlar,peki sütü biberonla mı kaşıkla mı veriyordunuz?biberona alışır diye de endişeleniyorum


Bona

ben biberonla veriyordum..ilk bir ay akşam eve geldiğimde emmek istemedi ben de sağıp biberonla içirdim , ama 2 saat sonra memeden emiyordu..zaten sadece 1 ay sürdü bu tuhaf isteği :) sonra ben yanındayken hep emdi..simal_elif

merhaba,
fazla akitmayan bir biberon alirsaniz biberonun sorun olacagini sanmiyorum.
diger yandan, ise baslamadan once, bebek emdikten sonra, ya da uzun sureli uykularinda  kalan sutu sagip biriktirmeye baslamaniz uygun olur.

ben gun icinde bir sabah bir de ogleden sonra sagiyordum. oglen eve gidip emziriyordum. genelde gunde 2 defa sagmak yeterli oluyordu.


ediluj

bencede birinci kurak stres yok:))en önemlisi onunla kaliteli vakit geçirmek.Bende biberonla verdim sagdıgım sütleri,şimdi anne memesine uygun birçok biberon var(markayı onlar seciyor bizimki aventi almadı,chico aldı)..Şuan ben işteyken sagdıgım sütle biberondan besleniyor, evde beni emiyor)Yalnız hangi yöntemi sececeksen sec bir hafta ongün öncesinde deneme turları yap.İşe başlayınca hazır olur bebekte,stres olmazsın bak şanslısın üstelik anneanne bakacakmış,bebek güvenli kollarda. Ben birde işe başlamadan önceki hafta  bir iki saattligine evden ayrılıp prova yaptık,sonrası için pratiklik olarak işe yarıyor..
Bu arada pompa olarak avent manuel kullanıyorum oldukça memnunum


nihanbil

10 aydır emziremeyen ve sadece sağan biri olarak şahsi tavsiyelerim :
1- Çiftli sağma makinası, Hem zamandan tasarruf sağlıyor ( her iki göğüs 15 dakikada bitiyor aksi takdirde en az yarım saat sürecek sağmak) hem de ikiz etkisinden dolayı aynı anda iki göğüs birden sağıldığı için tekli makina kullanımlarına göre sütün azalmasına daha çok engel oluyor
2- 3 saatte bir 15 dakika süreyle sağma ( 15 dakikadan fazlası liflerin kopmasına neden olabilirmiş )
3- Vakum bölgesi silikonlu yumuşacık modeller varmış görmedim ama arkadaşımdan duydum. Benimkisi sert polikarbon malzemeden ve sürtünmenin etkisi ile 10 aydır göğüs uçlarımdaki yara iyileşmedi bazen resmen kan sağıyorum. Hiçbir şey tam anlamıyla geçirmiyor. ( Bepanthen, garmastan vs ) 
4-Emziremediğim için biberona alışıp memeyi bırakma olayı ile ilgili yorum yapamayacağım. Ama en küçük boy ve en küçük delikli biberon alın derim.
5- Süt saklama poşeti lansinoh kullanıyorum ve çok memnunum. Bebeshop' ta inanılmaz indirimli piyasa fiyatının çok altında satılıyor.
www.kucukmucizelerim-nihan@blogspot.com ;


idilseda

Merhaba,
bende iki hafta sonra işe başlayacağım.Buzlukta bir aylık stok yaptım, işyerindede sanırım bir kez sağabileceğim.Doktor kontrolümüzde bu konuyu konuştuk, doktorumuz biberonu emme isteğini bastırmak için kullanacağını bu yüzden doysada emmeye devam edeceğini, bunu engellemek için de basit suluklardan kullanmamız gerektiğiniğ söyledi.Akıtmaz damlatmaz suluklardan değil, basit, eski tip olanlardan.Ben kızımın uzun uykuyz yzttığı zamanlarda emzirmenin bir saat sonrasına sağıyorum, sırasıyla her iki göğsü.Süt saklama poşetlerinde tarih ve cc miktarını not düşerek derin dondurucu da saklıyorum.Poşet olarak Lansinoh ve Medela yı öneririm.Pompa ise kesinlikle Avent elektrikli, kesinlikle can yakmıyor.


Cevaplamak için Üye ol