Laktoz intoleransı olan bebeğim

Minty soruyor: 10

Merhabalar,

İki aylık bebeğime laktoz intoleransı teşhisi kondu. Bir haftadır Laktazim damla ve ek olarak Bebelac LF mamayı günde 2-3 defa az şekilde veriyoruz. Ancak ağlama krizlerimiz biraz azalsa da yine de devam ediyor gazdan dolayı. Sümüksü ishalimiz hiç bitmedi. Kendim bir haftadır süt ürünlerinin hiçbirini kullanmıyorum. İyileşme göstermesini bekliyorum ama sandığım kadar hızlı iyileşme göstermiyor gibi. Damlanın etkisi ne zaman olur tam olarak da bilemiyorum. Günde 3 defa 5er verdiğim damlayı doktor, her emzirmemde 5er damlaya çıkardı ama daha çok gazı oldu gibi. Bir de ilacın prospektüsünde günde 20 damlayı geçmeyin diyor.
Doktorumuz sadece gaitada redüktan testi ve lökosite bakarak bu teşhisi koydu.
Anlayacağınız şaştım kaldım, ne yapacağımı bilemiyorum. Bu şekilde bebeği laktoz intoleransı olan arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


sumeyye

Zamanla yoluna girecektir inşallah. siz kesilikle süt,süt tozu,peynir,
tereyağ,yoğurt, paketli gıdalar (peynir altı suyu ve süt tozu olsa bile olmuyor) tüketmiyorsunuz değil mi?
Allah sıfa versın.


ayse_deniz

Mamayı tolere edemiyor olabilir, bildiğim kadarıyla bebelac lf tam hidrolize bir alerji maması değil. Eğer bebeğinizin süt ve süt alerjisi varsa neocate ya da progamin as daha doğru bir tercih olacaktır.


sudeninannesi

Merhaba;


Öncelikle geçmiş olsun acil şifalar diliyorum. Benim kızımda da Laktoz intoleransı var. Şu anda 34 aylık. 10 aylıkken bu teşhis konuldu. 5,5 aydan itibaren anne sütünün yanı sıra ek gıdalara da geçmiştik ve de gıdalardan ötürü oldu. 

Gaita testi yapılmıştı hatırladığım kadarıyla . Mama (BEBElac LF) ,damlanın yanısıra. Pankreoflat (mide ve bağırsak düzenleyici -granül şeklinde) ve Maflor (Şase) de veriyorduk.bir kaç güne sıkıntıları azalacaktır;ancak devam ederse tekrardan dr.a götürmenizi tavsiye ederim. Bu dönemde poposuna travazol ve anestol merhemlerini de sürüyorduk tedavi amaçlı dr. vermişti.

Bir de bu durumu ileriki zamanlarda yaşamamanız için;çok çok iyi olduğu dönemlerde dahi şekeri kontrollü tükettirmenizi,nüksettiği dönemlerde ise süt ve süt ürünlerinin,şeker,şekerli  gıdalarin yanısıra portakal kivi mandalina greyfurt gibi meyveleri de tükettirmemenizi öneririm. 

Tekrardan geçmiş olsun;acil şifalar diliyorum.Minty

Merhaba,

Ben diyetimden bir haftadır tüm süt ve süt ürünlerini çıkardım. Paketli gıdaları tüketmiyorum, tüketirsem de üzerine bakıp süt tozu vs. içeren şeyleri yemiyorum.
Oğlum biraz düzeldi gibi ama yine de her emzirmemde damlayı versem de gaz sancısı oluyor ya da gaz çıkardığı için uykusundan uyanıp bir daha uyumakta zorluk çekiyor.
Benim merak ettiğim Doktorun her emzirmem de 5 damla kullanmayı önermesi. Damlanın prespektüsünde günde 20 damlayı geçmeyin yazıyor. Doktora özellikle sorduğumda birşey olmayacağını söyledi ama ben emin olamıyorum.

Şifa dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. İnşallah bebeğim huzura kavuşur.


Minty

Bir de bildiğiniz iyi bir çocuk gastroentrologu var mı acaba? Çünkü bu teşhisi Çocuk doktorumuz koydu, bu konuda uzman bir doktora da gitmem gerekir mi?clairvoyant

Merhaba,

Bebeğim 1 aylık ve testler sonucu laktoz intoleransı teşhisi konuldu. Doktor laktazm damla verdi ama 4 gündür kullanıyoruz bir faydasını görmedim:( doktorla konuştuğumuzda 1 gün boyunca sadece bebelac lf kullan ve sonucu bildir dedi..çok üzülüyorum anne sütünü kesmek zorunda mı kalıcaz diye:( ayrıca bana süt ürünleri diyeti vermedi? Bebeği laktoz intoleransı olan ve bu tecrübeleri geçirmiş anneler yazabilir mi? Anne sütüne devam ettiniz mi? Mamaya geçtiniz mi? Bu rahatsızlık geçici mi? Lütfen yorumlarınız bana da ışık tutucak:(


Minty

Merhaba,


Benim bebeğime de laktoz intoleransı teşhisi konulmuştu. Her emzirmemde laktazm damla kullandım. 3-4 damla veriyordum. Önceleri çok tereddüt ettim, bu kadar çok damla vermem sorun oluşturur mu diye ancak Eczacım ve Doktorumuz birşey olmayacağını söyledi. Benim bebeğim anne sütünden dolayı sürekli ishaldi, aslında bu laktoz intöleransının bir göstergesi. Damladan sonra ishali çok düzeldi diyemem ama şiddetli ağlamaları geçmeye başladı. Ben ayrıca günde 2 defa çok az Bebelac LF kullanıyordum. Bu bebeğimi rahatlattı. Emzirmeyi hiç bırakmadım. 4.5 aydan itibaren ek gıdaya da başlayınca bebeğim normale dönmeye başladı. Şuan 15 aylık keçi peyniri dahil veriyorum. Yalnızca hala emzirirken ve yoğurt yedirirken damla kullanıyorum. Bebeğimde hiç bir sıkıntı yok şuanda. Ancak şunu söylemem gerekir ben bebeğim neredeyse 13-14 aylık olana kadar yoğun bir süt diyeti yaptım. Süt ürünleri hiç tüketmedim. Hala da yoğurt yemiyorum ve içersem laktozsuz süt içiyorum, peyniri ölçülü tüketiyorum. Size önerim yediklerinizi ve bebeğinizin durumunu (çok mu ağlıyor, kaka kaç defa yaptı, ishal mi) not etmeniz. Böylece hangi yiyeceğin ne etki yaptığını bulabilirsiniz. Ben 2-3 ay bu şekilde yaşadım. Örneğin yumurtanın onu çok etkilediğini farketmiştim ve uzun bir dönem yumurta tüketmedim. Sadece süt alerjisi değil, başka yiyeceklere de alerjisi olabiliyor. Kuru yemişlere dikkat edin, kahve çikolata çok etkiler, işlenmiş gıdalar yine aynı şekilde etkileyebiliyor.
Bliyorum bu anlattıklarım çok zor gelebilir. Ancak benim neredeyse bir buçuk yılım böyle geçti. Çocuğumun huzuru olsun, 2 yıl yemeyi vereyim dedim ben. Bu şekilde de devam ediyorum. Anne sütünü hiç bırakmadım, etrafımda baskı yapan çok kişi oldu ama doktor da kesinlikle bırakmamamı söylediği için hala emziriyorum :)
İnşallah en kısa sürede ve kolay şekile bu sorunu atlatırsınız. Ve umarım size yardımcı oalbilmişimdir :)


clairvoyant

Çok teşekkür ederim minty paylaşımın için..emzirebidiğini duymak çok sevindirdi beni. Ben de anne sütüyle devam etmek istiyorum ama doktorla henüz görüşmediğim için bi yandan sürekli ishal devam etmek bebeğe zararlı değil mi bilemiyorum? Bu konuda doktor birşey demiş miydi size? Gaz problemi için ilaç kullanmış mıydın? Ben neo baby kullanıyorum biraz fayda etse de çocuğun uykuda bile sürekli ıkınması geçmiyor:( ben şuan doktor demese de süt ürünleri ve içinde süt ürünü laktoz bulunabilecek hiçbirşey yemiyorum ama yine de bir değişiklik görmedim.. Zorlu bir sürecin bizi beklediğinin farkındayım olsun bebeğim için bu sürece hazırım yeterki iyi olsun:( şu ağlama krizleri ve sancıları geçse bitaz daha rahatlıcaz sanırım..Minty

Doktor bana anne sütündeki laktozun ya da herhangi bir maddenin gitmesi için en az 15 gün o diyeti yapman gerekiyor demişti. İnternette biraz bakarsan aynı şeyi söyleyenler oluyor. 4-5 günde hiç bir fayda sağlamıyor deyip diyeti bırakmak pek iyi olmuyor. Doktorum bana kilo aldığı, kakasında kan olmadığı ve aşırı sümük (garip sümüksü bir yapı oluyor) müddetçe ishalin sorun yaratmayacağını söylemişti. Bebeğin diğer bebekler gibi ayda 1 kilo değil de 500 gram alıyor ama büyüyor. Dönüşümlü Bebelac Lf kullanabilirsin, emzirip sonraki öğünde mama vermek gibi. Ayrıca gaz damlası hiç kullanmadım çünkü hiçbiri fayda etmedi bıraktım. bebeğime masaj yapıyordum, gazını kolay çıkarması için bacak egzersizi yaptırıyordum. Bu egzersizleri yaptırdıkça kasları da güçleniyor ve zamanla daha rahat gazını çıkarmaya başlıyor. 


clairvoyant

Evet doğru denemeyi bırakmamak lazım..bakalım mama bize de fayda ederse ben de dönüşümlü kullanmaya geçebilirim o da mantıklı bir çözüm. Masajı ben de arasıra deniyorum ama birden yaygarayı kopartınca sanki acil çözüm bulmam lazım gibi bi psikolojiye girip hemen ilaca yöneliyorum. Daha sık masaj deneyip sonuçları iyice gözlemliyim;) çok teşekkür ederim minty yönlendirmelerin için. Arasıra sorum olursa bana yardımcı olursun dimi:(


Cevaplamak için Üye ol