Gebelik şeker

velvele soruyor: 9

bugün sağlık ocağına şeker taraması için gittim.stardard glikoz içirip 1 saat sonra parmaktan kan alarak bir cihazla baktılar.sonuç yüksek çıktı tabi ben hemen drmu aradım o da yarın 100gr lık yüklemeye hastaneye gel dedi.konuşma arasında da ben parmaktan bakıldı deyince kan alınması gerekirdi dedi.şimdi benim aklıma takılan parmakla alındığı için mi yüksek çıktı yani cihaz basit bir aletti,güvenemedim .siz de nasıl bakmışlardı yükleme testi sonucuna merak ettim?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


velvele

işte sağlık ocağı biz yaparız diyince ben de güvendim.çünkü sanmıyorum ki cihazları düzenli kalibre olsun.önceden bilseydim keşke.
tamam akşam 10 dan sonra birşey yemeyeceğim.umarım yarın sonuçlar iyi çıkar, cihaz yanlıştır.


minigim_sare

Evet, kalipso_ar nin dediği gibi.bana da 50 gr.şeker yüklemesi yapıldı.ve yüksek çıktı. Korkmuştum o zaman diyet falan verecekler diye. Sonucu dr gösterdiğimde bir gün önce yediklerimin etkisi olabileceğini söyledi. Tekrar 100 gr yükleme yapıldı. Normal çıktı. Bir gün önce çok şekerli şeyler yeme derim.


nnunnis

bende de şeker çıkmıştı sağlık ocağında zaten parmaktan alınıyor ve öyle bakılıyor benim değer 90 çıkmıştı sonra kendi hastanemde de 100 lük yükleme yapıldı ve orda da değerler sınırın üstünde çıkınca doktorum dahiliyeye yönlendirmişti ve 1600 kalorilik  diyet yapmıştım doğuma kadar.Merak etmeyin diyetle üstesinden gelirsiniz.Sağlık ocağının yanlış ölçeceğini sanmam.


_freya_

Benim şekerime de , damardan alınan kanla bakmışlardı önce 50 sonra 100 gr lık testlere bakıldı, ikisinde de yüksek çıkmıştı, bu nedenle dahiliyeciye yönlendirdi doktorum ve orada da diyetin yanısıra , parmakla ölçen cihaz vermişlerdi , kendi kendime ölçmem için , sabah akşam o küçük cihazla ölçmüştüm kanşekerimi bilemiyorum yanıltıcı olup olmadığını ama tabiki hastanede yapılan testte daha güvenilir sonuçlar çıkacaktır .melinda125

bende kan alma yoluyla hem 50 hemde 100 lük yapılmıştı ikiside yüksek çıktıı 28 haftadan sonra diyet ve her gün şeker ölçümü yaptım 33 haftada insilüne başlamak zorunda kaldım kortizon iğnesi yüzünden açlık şekerim 195 e çıkınca mecbur kaldı dr vermeye burcumiray

bende de kan alma yoluyla önce 50 yüksek çıkınca sonra 100 lük yapılmıştı. İkisi de yüksek çıktı ve endeokrin uzmanına gittim. diyet ve her gün şeker ölçümü yaptım, sorunsuz geçti sadece hamileliliğin tadını çıkartıp her istediğimi yiyemedim. Ama güzel tarafıysa hamilelikte toplam 9 kilo aldım. 


velvele

merhaba

dün 100 gr yükleme de yapıldı.sonuçlar normal çıktı.hatta dr arada kilona dikkat ederek şeker bile yiyebilirsin dedi.değerlerin biraz düşük bile dedi.yani sağlık ocağında parmaktan yapılan ölçüm hatalıymış.(max 140 çıkması gerekirken 200 çıkmıştı)zaten glukometre tarama testlerinde kullanılmazmış,günlük takipte kullanılırmış şeker hastalarında.kalibrasyonunun düzenli yapılması gerekirmiş ama sağlık ocağı imkanları yüzünden bu uygulamaymış falan..

hamile arkadaşlara eğer sağlık ocağına gideceklerse mutlaka kanda ölçtürmelerini tavsiye ederim. 


minigim_sare

Sonucunuzun normal çikmasına sevindim. İnşallah sağlıkla kucağınıza alırsınız bebişinizi :-) 


velvele

çok teşekkür ederim minigim_sare:))


Cevaplamak için Üye ol