Oglum basit puzzle'lari kendi basina yapamiyor, sekilleri dogru yerlerine atamiyor.

Neslihan soruyor: 7

Oğlum ne basit puzzllari yapabiliyor ne de sekilleri deliklerine atabiliyor. Gelisiguzel atmaya calisiyor ve olmayinca da donup arkasini gidiyor. Bazi cocuklar sakin ve dikkatli olurlar. Bir sey ellerine alip incelerler. Doruk cok aceleci (annesine cekmis malesef). Ugrasmiyor hicbirsey icin. Bazi bloglarda Doruk ayinda cocuklarin 14 parcali puzzlellari yapabildiklerini okuyunca moralim bozuluyor. Oglumun bu durumu beni uzuyor. Sizler egitici oyunlar oynarken ilgisini nasil topluyorsunuz. Ona bazi seyleri nasil ogretiyorsunuz? Bazi cocuklar bunu dogal olarak yapiyorlar. Bu konuda benim yapabilecegim bir seyler var midir acaba?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


hande

Her çocuğun ilgi alanı ve yetenekleri farklı oluyor aynı bizler gibi. sakin saatleri ve onun ilgisni çekebilecek tarzdaki puzzlları birlikte bir oyun olarak sunun belki yaklaşımı değişebilir. ama 20 aylık bir çocuk genelde her konuda biraz aceleci olabiliyor ve dikkatlerini toplayamaya biliyorlar


esraozlem

hande'ye katılıyorum, her çocuğun keyif aldığı ve ilgilendiği oyun, oyuncaklar farklı. Bizden örnek verirsek; Ada da epey bir süre puzzle'lara ya da şekilleri deliklere atma oyunlarına yüz vermiyordu. Kendi yapmasını bırakın, birlikte oturup oyun haline çevirince dahi kısa sürede sıkılıyordu. Yapamayınca da sinirlenip fırlatıp atıyordu. Hala da çok haz etmiyor ama bazen kafasına göre gidip kendi getiriyor puzzle ya da şekil küpünü, gününde olursa bir tur yapıyor da.

Biz bir oyuna/oyuncağa ilgisini çekmek için sevdiği hayvanlarını/bebeklerini canlandırma yoluna gidiyoruz." Bak kedicik puzzle yapacakmış hadi ona yardım edelim" ya da "bir köpeğin bir sen sırayla at bakalım şekilleri" filan diye artık o gün hangisine denk gelirse konuşturup denemiştik mesela işe yaramıştı.

Sürekli ailecek birlikte oynamak çok önemli diye düşünüyorum. Eşim de ben de kimi zaman bundan yorulup bunalsak da ve Ada yatana kadar kendimize sıfır zaman ayırsak da keyfini yadsıyamam. Fakat çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz lazım, bir oyun/oyuncaktan sıkıldığını anlayınca, dikkati dağılınca bırakmak, başka bir aktiviteye geçmek, o andaki ruh haline göre aktiviye seçmek, her konuda olduğu gibi bunda da ısrar etmemek gerekiyor.

Bir de hiç yüzüne bakmazken bir oyuncağa bir anda deli divane bağlanabiliyorlar. Bizim genelde bu şekilde oluyor. Ada son aylarda bir kaç gün sürekli aynı şeye takıyor hep onunla oynamak istiyor. Hafta sonundan beri favorimiz bizim çocukluğumuzda noper olarak da bilinen benim yakıştırmamla "tırtıklı legolar" :)


khan

Ben yazdıklarınızdan Doruk'un yapamadığını değil yapmaya değer görmediğini vs. çıkardım.

Gelişim olarak belli bir konuda yaşıtlarından her çocuk bir kaç ay farkedebiliyor. Ilgaz da şekillerle ilgili olanlara (shape sorter deniyor ama Türkçesini bilemedim) yaşıtlarından geç ilgi göstermişti. Hatta hiç bir zaman tam olarak ilgilenmedi diyebilirim.

Öte yandan acaip puzzle yapar, ayrı bir ilgisi vardı hala da var. Tamamen birbirine benzeyen bu iki aktivitenin biriyle alakası yok, diğeriyle de çok ilgileniyor işte. Hiç puzzle denememiş olsak biz de endişeleniyor olabilirdik mesela.

Bence puzzle, şekil yerleştirme gibi oyunların geliştirmeye çalıştığı özelliklere uygun başka şeyler deneyebilirsiniz. Biz doğadaki şekilleri konuşuyorduk bir aralar. Örneğin

  • Sokakta: Bak arabanın tekerleği yuvarlak. Daire.
  • Daha sonra evde: Ilgaz bak, bardağını yan çevirince tekerlek gibi oluyor. Arabada görmüştük hatırladın mı?
gibi. Şekil yerleştirmeyi hiç bilmeyen Ilgaz böyle böyle şekilleri gayet iyi tanıyordu, yine de oyuncakla ilgilenmiyordu. Eğer görsel algıysa oyuncağın hedefi, biz de başka yerden karşılamıştık bu ihtiyacı.

Hiç konuşamayan çocukların 4 yaşında birden inanılmaz güzel konuşabilmeleri ya da 9 aylıkken süper yürümeye başlayan bebekler. Aralıklar o kadar geniş ki. Hemen kafaya takmamak gerekir diye düşünüyorum.


yusufunalemi

benim oğlumda da aynısı var.malesef puzle felan hiç ilgisini çekmiyor uğraşmıyor ve hatta şekilleri atacağı doğru boşlukları aramak yerine direkt bunları oyuncağın kapısından içeri atıyor kolaya getiriyor işi:)
benimde moralım bozuluyordu.evde puzzle lar sıra sıra oynayan yok.favorisi arabalar ve ses çıkartan şeyler.açıkcası takmayı bıraktım bu mevzuya...napalım yusuf da canı istediği zaman puzle yapar.neticede o karar veriyor ne zaman ne yapacağına...


Neslihan

Tesekkurler cevaplariniz icin. Tabiki her cocugun gelisimi, ilgi alanlari farklidir ama yasinin geregi becermesi muhtemel faaliyetler var degilmi. ilgisini cekmiyor olabilir ama becerebiliyor olmasi gerekmez mi? Sizler de okuyup arastiran anne-babalrsiniz. Ne demek istedigimi anlamissinizdir umarim. Oglumu eksik gormek yerine bu konulara ilgi gostermesi, az da olsa becerebilmesi icin yapabilecegim bir seyler varsa onlari bilmek istedim aslinda. Yorumlarinizda yazdiginiz onerileri deneyecegim. Tekrar tesekkurler.


yusufunalemi

yavrusu çok güzel bahsetmiş konudan.kesinlikle şekilci ve karşılaştırmacı bir toplum olduk çıktı.aman çocuklar şu yaşta bunu yapmalıymış da bu yaşta bunu etmeliymiş.haftada şunları şunları yemeliymiş de...de de de...
vala annecim bu okuduklarımızı araştırdıklarımızı kesinlikle bilmezdi.brokoliden vs. bissürü ottan habersizdi.hatta kaçımızın anneleri bu yeni nesil trend çocuk büyütme şekline göre büyüttü bizleri.hepimizin de maşallahı var ama sanırsam. velhasılı ben ne kadar yırtınsam da oğluma daha et yedirebilmiş deilim.ot cinsi ürünlere ağzını sürmez.meyve suyunu zorla itiştiriyodum ağzına.artık yoruldum.oyunlarda ise varsa yoksa arabaları.geçende tv de çocuklukta tek yönlü beslenen çocuklar gerizekalı olurmuş.biz kahkahayı bastık teyzemle izlerken zira yiğenim sadece sütle ekmek yermiş 7 yaşına kadar.ve çok ii bir üniversite okumuştu.herhal ters tepki yaptı yiğende.bu kısım hikaye oldu ama konuyla alakası şüphe götürmez.bazen şartları kendimize uyduramayız şartlar bizi kendine uydurur.ben bunu oğlişle çok ii öğrendim.inceleyip okuduğum yığınla şeyin hikaye olduğunu uygulamada teğet bile  geçemediğini  oğlum sayesinde öğrendim.:)


hilaltimur

sevgili Neslihan, ben oğlunun puzzle yapamayacak bir çocuk olduğunu düşünmüyorum anlattıklarından. her çocuğun sevdikleri, kabiliyetleri ,uğraşıları farklı oluyor. eminim senin çocuğunun ilgilendiği birçok şeyi de yaşıtları yapamıyordur. imkanları ona sun, ama ilgilenmezse zorlama bence.. sevgilerCevaplamak için Üye ol