Anne sütü tekrar ısıtılır mı?

mantik soruyor: 7


Merhabalar,

Sağılmış anne sütünü bebeğime verdikten sonra bazen tam bitiremiyor ve bir miktar artıyor. Artan miktarı belli bir süre (1 saat sanırım veya bilginiz varsa ne kadar zaman?) oda ısında bekletip tekrar ılıtarak içerebilir miyim? Yoksa dökmeli miyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nilgun27

bende ilk 2 ay sağarak biberonla vermiştim sütümü. doktorumuza senin sorduğun soruyu bende sormuştum. tekrar ısıtmanız uygun değil demişti.fistikcik

Bahsettiğiniz anne sütü herhalde dondurulmuş ve çözdürülmüş anne sütü değil mi ? Çözdürülmüş bir şeyi tekrar ısıtmak önerilmez, ama bu durum çözdürüp, tekrar dondurmak ve çözdürmek için geçerlidir bildiğim kadarıyla. Oysa siz sadece oda ısısında bekletiyorsunuz. mantığım oda ısısında beklemiş bir sütü ılıtmanın sakıncalı olmayacağını söylüyor. Ama risk almayayım derseniz ılıtma işlemine gerek bile olmadığını, bebeğe oda ısısında süt verebileceğinizi eklemek isterim.


ipekkusgoz

Geçen ay gittiğim bir emzirme seminerinde,konuklar arasında Sağlık Bakanlığının çocuk dostu hastane programı koordinatörü bir bayan vardı. O söz alıp süt saklama koşulları için sağlık bakanlığının 3 3 3 prensibini öngördüğünü söyledi.Oda sıcaklığında 3 saat ,buzdolabında 3 gün derin dondurucuda 3 ay.

En doğrusu sağdığınız sütü bölüp az miktarını benmari uuslü ısıtabilirisniz. Talep ederse tekrar verirsiniz. Ama sadece kendi fikrim olarak söylüyorum bunu taze sağdığınız sütse bunu bebeğiniz içmediği anda derhal soğutup (musluk altında) dolaba kaldırıp sonra tekrar ısıtabilirsiniz eğer 2 öğünün arası uzunsa.


mantik

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım bu konuda kesin bir bilgi yok. Dün verdiğim artan sütün kokusu çok normaldi ama yinede tekrar veremedim. 


eges

ben 5 aydır sütümü sağarak veriyorum. benim bildiğim ısınıp soğumuş süt tekrar ısıtılmıyor. hatta ben ısıtılınca besin değeri ölebilir diye hiç ısıtmıyorum artık. sağdıktan sonra oda sıcaklığında bekliyor içene değin ve o şekilde veriyorum.
bir de chicconun biberon saklama termosunu almıştım ama işe yaramıyor pek..


ilknurk

bende 13 ay sağdım ama sadece 1 kere ısıtıyordum...


baliko

Bizim doktorumuz, tükürük bulaştıktan sonra tekrar kullanmamalısınız demişti. Sağılan sütü oda sıcaklığında 1 saat bekletiyordum, bu süre süt sağmadan başlıyor tabi.Cevaplamak için Üye ol