sizce aldırmalı mıyım?(aksesuar kulak)

organikanne soruyor: 5

merhaba anneler ve babalar:)

oğlum 9 aylık şu an...3 aylıkken sünnet ettirmeyi istedik..o zaman sünnet olsaydık sadece uyutucu fitil kullanacaklardı..dr a gittik ve drumuz sünnetle beraber oğlumuzun sol kulağında bulunan et beni gibi,minnak top şeklinde halk arasında 'küpe' diye tabir olunan kıkırdak dokuyu da aldırmamızı teklif etti..2 yaşına kadar alalım ki kendini tanımadan olsun bitsin..psikolojik sıkıntı yaşamasın dedi..lakin işin içine bu operasyon da eklenirse narkoz gerekecekmiş..baba yaptıralım diyor ama ben 6 ay karar veremedim:) 9.aya ertelemeiştim şimdi de kararsızım..

bir yandan

'yaptıralım da çocuk hiç bilmesi'diyorum

bir yandan

'ya narkozdan uyanamazsa!!!!!:....allah korusun)diyorum

bir yandan

büyüyüp 6 yaşına gelince lokal anestezi ile aldırırız..o zaman kadar da destek oluruz yetmezsek psikolojik destek alırız diyorum.

estetik bir kaygı taşımıyorum..aksine çok şirin küpesi:)))

ama başka çocukların tutup çekmesinden ya da fiziksel farklılığının onda psikolojik sıkıntı oluşturmasından endişe ediyorum..

aynı küpeden akrabamızda da var.onda bir sorun olmamış..

işte böyle..siz olsanız ne yapardınız?tavsiyelerinizi bekliyorum.

sevgiler

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


asna

tam gözümde canlandiramadim, bir foto ya da benzer bir görsel var mi?


benim büyük kizimda da var, onunki, nasil anlatayim, kulak deligine giden kismin önünde bir parca varya, yüzün uzantisi :-p, orada, ufacik, toplu igne ucu kadar, kendi farkinda bile degil, biz de aldirmayi hic düsünmedik, dogustan ona özel bir mühür gibi :)

kendi ileride rahatsiz olursa aldirabilir tabi ama zannetmiyorum, rahatsiz edici bir görüntüsü yok, kisaca ben olsam aldirmazdim :)


peyibal

Zor yerden sormuşsun:)) Estetik ve sosyalleşme açısından ileride oğluna rahatsızlık verebilir. Ama narkozun yan etkileri ve riskleri de var .Ben olsaydım herhalde narkozu göze alamazdım, ama bir taraftan da rahat olmasını ,başka çocuklar tarafından kulağının çekiştirilmesini, farklı davranılmasını istemezdim.En doğru kararı yine sen vereceksin.


ozgu_naz

narkoz verme bence çok anlamsız. birsürü yöntemler gelişiyor onlar büyüyene kadar. çok bebek daha böyle birşey için bence gerek yok narkoz almaya.


polen

oğlumda da var.eskiden umrunda değildi.ama şimdi küpem diye seviyor.geçen aldırmakla ilgili konuşunca hayııır benim küpemi kestirmem diye ağladı.ben de kesmeyecekler.yüzünün içine katacaklar dedim sesini çıkarmadı.
bence büyümeden hallet,sonra kıymete biniyor.


elifin_annesi

bizim göz kapağımızda et beni var ve git gide büyüyor kendi de farkına var dı ama şuanda aldıramıyoruz.. birazdaha büyümesini ve farkındalığının artmasını bekliyorum korkmaması için. bence ya şimdi aldır yada enn az 3 yıl bekleCevaplamak için Üye ol