Ne Zaman Odasında Tek Başına Uyuyabilir?

jise soruyor: 10

İklim doğduktan sonra ilk bir ay kendi odamızda beşikte yatırdık. Bir ayın sonunda kendi odasına, kendi yatağına geçirdim. Gerekçelerim:

* Bizim odaya girip çıkmamızın, yatıp kalkmamızın, konuşmamızın uykusunun bölünmesine neden olması,

* Babanın var gücü ile horlamasının İklim'in sıçramasına neden olması,

*Doğum ayı kış mevsimine geldiği için odanın ısıtılması ve oda kapısının kapalı tutulması nedeniyle üç kişinin anı odada nefes alıp vermesi ve dolayısıyla İklimin soluma alanının kalitesini düşürüyor olmamız,

*Bulunduğu odayı ve eşyaları kavramaya başladıktan sonra kendi odasına geçirmenin alışma ve uyuma zoruğu yaratacağını düşünmem,

* Gece ve gündüz ayrımını daha hızlı kavraması için gece uykularının olabildiğince loş, sessiz ve geceye özel bir yerde olmasını sağlamak,

*Emzirme, gaz vs gibi nedenlerle uyanma durumunda ebeveynlerden yalnızca birinin uyanık kalması ve diğerinin uykusunu almış, verimli bir şekilde nöbeti devir almasını sağlamaktı.

Yukarı da saydıklarım konusunda gerçekten odasında yatırmamın büyük faydası oldu. Gece kavramını öğrendi, bölünmeyen uzun uykular uyumaya başladı ve civcivli dönemlerde ebeveyn olarak yanında dönüşümlü yatarak birimizden birimizin dinç kalması sağlandı.

Çoğunlukla yanında ben yatıyorum, haftanın bir yahut iki günü baba yanında yatıyor. (yanında: odasındaki kanepede)

Kendi yatak odamız ise İklimin tam yanındaki oda, duvarlarımız çok ince ve burnunu çekse duyabilirim. Artık havalar ısındığı için kapıları açık bırakabilirim. Üstüne mevcut bebek telsizimizi kullanabilirim. Onun yanında da uyuyorum, yan odada da uyuyacağım, ekstradan onun odasında yaptığım hiçbirşey yok. Fakat olmuyor, kendi odama geçmeye içim elvermiyor, gözüm arkada kalıyor. Bir iki kez kendi odamda yatmayı denediysem de uyuyamadım, en geç bir saat sonra tekrar İklim'in yanına döndüm.

Şu saatten sonra tekrar kendi odama geçirmem. İklim yatağına ve odasına çok alıştı. Ama bende her kımıldamasına uyanmaktan, kendim yatakta ses çıkarmamak için dönmeden kımıldamadan put gibi uyumaktan (kanepe yeni olmasına rağmen garip bir şekilde yayları dehşet ses çıkarıyor. gecenin sessizliğinde çocuk feci irkiliyor) biraz yoruldum açıkçası.

Ne yapmalıyım? Sizce de tek başına yatması için erken mi? Ne zaman kendi odama geçmem uygun olur?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


AOA

Bence bu sorunu aşmışsınız bile. Bu soruyu ' Ne zamanda odamda uyuyabilirim' diye sorsanız daha doğru olurdu :)
Endişelenmeyin ve onu odasında bırakın artık.


Reyhannn

ben 3 ayı dolunca kendi odasında yatırmaya başladım ve zifiri karanlıkta


jise

Reyhan neden zifiri karanlık, uyandığı zaman ürkmez mi acep? Ve sen emzirmek için girdiğinde ışığı açıyor muydun?


CokBilmis

Doktorlar 6 aydan önce yalnız yatırmayın diyorlar, nedenini de "annesini uyandığında göremezse özgüveni sarsılır" şeklinde açıklıyorlar. Ama bence bu durum da çocuktan çocuğa değişiklik gösteriyor. Benim kızım da en ufak sese uyanan ve dokunulmaktan çok fazla hoşlanmayan bir bebek. 2. ayından bu yana kendi odasında yalnız uyuyor. Şu anda 20 aylık ve özgüven konusunda herhangi bir sorun yaşamadık. Ama her gık dediğinde yanındaydım. Şu anda kafasını alıp gidiyor, biliyor ki anne her zaman arkasında olacak :)
Bebek telsizine bile ihtiyacınız olmadığını da hayretle göreceksiniz. Gık dediği an, hatta henüz gık bile demeden siz zaten uyanmış olacaksınız. Anne bebek arasındaki bu telepati için aynı odada yatmak gerekmiyor. Ben de kızım 1 yaşıan gelene kadar geceleri kalkıp kalkıp kalp atışını dinlemiştim. Aynı odada yatınca, annenin bu telaşını bebek seziyor sanırım. Ayrı odalarda yatınca ise gecede en fazla 1-2 defa nefes alışını kontrol edebiliyorsunuz. Hatta bebek tüm gece kesintisiz uyudukça, onu bile yapmıyorsunuz. Ve böylece bebek etrafın güvenli olduğuna ikna oluyor, sizin tedirginliğiniz nedeniyle tedirgin olmamış oluyor.

Yani diyeceğim odur ki: Eğer kızınızın hazır olduğunu hissediyorsanız, kendinizi zorlayın ve bebeğinizin yalnız yatabilmesi ve odasını benimseyebilmesi için ona bir fırsat tanıyın. Benim kızım 20 aylık ve uyuyacağı zaman bana "Anne, sen çık" diyor :) Odasını çok seviyor.


duyguzynp

ben 2. ayı doldurdugunda sen,nle aynı sebeplerden kendi odasına geçirdim ve hiç yanında yatmadım.odası bizimkiyle bitişik ve zaten her sesinde ikiletmeden uyanıyorum.annelik iç güdüsü herhalde.  bence kendi odanada yatarsan daha iyi uyursun.yanımda yatınca her hareketiyle uyanıyordum ben.şimdi ise zaten ihtiyacı oldugunda bağırarak haber veriyorCokBilmis

Ben de cevap vereyim:

IKEA'dan aldığım ışık geçirmez storları kullanarak zifiri karanlık yapıyorum. Çünkü biyoritmi ışığa ayarlı, sabah gözüne ışık girer girmez uyanıyor. Bu da mevsimine göre sabah 5-6 oluyor. Karanlıkta ise 7-8'e kadar uyuyor. Ayrıca büyüdükçe aydınlıkta etraftaki cisimleri incelemekten uyuyamıyor, karanlıkta uykuya daha rahat konsatre olabiliyor (tabii kendi kendine uyuyorsa. Siz sallamak, emzirmek gibi yöntemlerle uyutuyorsanız, ışıkta da uyuyabilir).

20 aylık ve henüz karanlıktan korkma belirtisi göstermedi.

Kendi odama gece lambası almıştım. Onun odasının da avizesini kontrol eden elektirik düğmesini çevirmeli olanlardan aldım; yani ışığı kısık açabiliyorum. Emzirmeye ya da altını değiştirmeye gittiğimde kısık ışıkta yapıyodum, uykusu dağılmasın diye.


jise

Çokbilmiş, sana kesinlikle katılıyorum.  Bebeklerde garip bir şekilde tedirginlik sezme ve akabinde huzursuzlanma eğilimleri var. Şöyle söyleyeyim, anne olarak onun odasında yattığımda herşeye inanılmaz dikkat ettiğim halde azami ama en azami 4 saat uyurken, rahat baba yanında yattığı zaman 6-7 ve hatta geçen gün kesintisiz 8 saat uyumuşluğu var. şok oluyorum! Biraz da aslında bu nedenle yalnız yatmasının daha iyi olabileceğini düşünüyorum.


jise

Oy sosito, koyun koyunaya alıştıysanız saki daha zor olur ayırmak ve ayrılmak değil mi?

Eveeet çokbilmiş,  bir haftadır saat 6 da uyanıp, cin gibi oluyor. Uyku olayı benim için bitmiştir edası var üzerinde, tekrar uyutmak için çok cebelleşiyorum. Ve evde kullanmadığım bambu storlar var. sanırım taksak iyi olacak o zaman. Ben nasıl olsa loş ışıkta uyuduğu için ilk gün ışımasından çok etkilenmeyeceğini düşünmüştüm ama yanılmışım demek ki. Sanırım gün ışığı ile yapay aydınlatma farkını garip bir şekilde anlıyor.ediluj

Güncellemelerde vardı,bilimsel olarakta karanlıkta uyuyan çocuklarda daha az göz problemleri oluyormuş..tam tersi ışıkla uyuyanlarda hem buyume hemde hemde göz olumsuz etkileniyormuş..


blueberry

3. aydan itibaren gündüz  uykularıyla alıştırmıştım.  4 aylık olmasına 1 hafta kala odasında yatırdım.  5-10 gün onun odasında uyudum. sonra kademeli olarak kendimi hazır hissettiğimde kendi odama geçtim. 

kendi uyku düzenim de düzeldi. ben bulunduğum şehirde hiç bir aile yakını olmayan bir anneyim, tek başıma tamamen tek başıma kızımı büyütüyorum. babasına güvenemiyorum hala uykusu çok ağır. dolayısıyla tek bir gece bile bonus hakkımı kullanamıyorum. o yüzden hem kendimin, hem de kızımın uykusunu korumak adına giriştim bu işe. kendi enerjimi de korumak zorundayım= ancak böyle fayda sağlayabiliyorum.
bebek açısından bakılırsa da, ne kadar geç o kadar zor diye düşünüyorum. ama senin bu durum hallolmuş bile:) herşey sana kalıyor. hedef koy bence kendine. "4.ayını doldursun kalkıp gidicem odama" diye kendini yönlendirebilirsin. kaldı ki telsizin de varmış. ben telsiz olmadan denemiştim. almayı düşünürken vazgeçtim, pırtını bile duyabilme yetisi kazanmışım çünkü farketmeden:)Cevaplamak için Üye ol