Ne Zaman Odasında Tek Başına Uyuyabilir?

jise soruyor: 10

İklim doğduktan sonra ilk bir ay kendi odamızda beşikte yatırdık. Bir ayın sonunda kendi odasına, kendi yatağına geçirdim. Gerekçelerim:

* Bizim odaya girip çıkmamızın, yatıp kalkmamızın, konuşmamızın uykusunun bölünmesine neden olması,

* Babanın var gücü ile horlamasının İklim'in sıçramasına neden olması,

*Doğum ayı kış mevsimine geldiği için odanın ısıtılması ve oda kapısının kapalı tutulması nedeniyle üç kişinin anı odada nefes alıp vermesi ve dolayısıyla İklimin soluma alanının kalitesini düşürüyor olmamız,

*Bulunduğu odayı ve eşyaları kavramaya başladıktan sonra kendi odasına geçirmenin alışma ve uyuma zoruğu yaratacağını düşünmem,

* Gece ve gündüz ayrımını daha hızlı kavraması için gece uykularının olabildiğince loş, sessiz ve geceye özel bir yerde olmasını sağlamak,

*Emzirme, gaz vs gibi nedenlerle uyanma durumunda ebeveynlerden yalnızca birinin uyanık kalması ve diğerinin uykusunu almış, verimli bir şekilde nöbeti devir almasını sağlamaktı.

Yukarı da saydıklarım konusunda gerçekten odasında yatırmamın büyük faydası oldu. Gece kavramını öğrendi, bölünmeyen uzun uykular uyumaya başladı ve civcivli dönemlerde ebeveyn olarak yanında dönüşümlü yatarak birimizden birimizin dinç kalması sağlandı.

Çoğunlukla yanında ben yatıyorum, haftanın bir yahut iki günü baba yanında yatıyor. (yanında: odasındaki kanepede)

Kendi yatak odamız ise İklimin tam yanındaki oda, duvarlarımız çok ince ve burnunu çekse duyabilirim. Artık havalar ısındığı için kapıları açık bırakabilirim. Üstüne mevcut bebek telsizimizi kullanabilirim. Onun yanında da uyuyorum, yan odada da uyuyacağım, ekstradan onun odasında yaptığım hiçbirşey yok. Fakat olmuyor, kendi odama geçmeye içim elvermiyor, gözüm arkada kalıyor. Bir iki kez kendi odamda yatmayı denediysem de uyuyamadım, en geç bir saat sonra tekrar İklim'in yanına döndüm.

Şu saatten sonra tekrar kendi odama geçirmem. İklim yatağına ve odasına çok alıştı. Ama bende her kımıldamasına uyanmaktan, kendim yatakta ses çıkarmamak için dönmeden kımıldamadan put gibi uyumaktan (kanepe yeni olmasına rağmen garip bir şekilde yayları dehşet ses çıkarıyor. gecenin sessizliğinde çocuk feci irkiliyor) biraz yoruldum açıkçası.

Ne yapmalıyım? Sizce de tek başına yatması için erken mi? Ne zaman kendi odama geçmem uygun olur?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


blueberry

ha bir de uykuda emzirirken ışığı kısık olarak açıyorum. çünkü uyku sersemi ben de sağa sola bindiriyorum. dimmer şart o yüzden. şiddetle tavsiye ederim. 

karanlıkta uyku, melatonin hormonunun düzenli salgılanması, büyüme, vücut ritmi ve daha bi çok açıdan önemli hakikaten...


MeltemSelcuk

jise, 6 yıldızına da sonuna kadar katıldım ta ki onun odasındaki kanepede yattığınız kısma gelene kadar :)

Ben de 2,5 aylık olana kadar odamızdaki park yatakta yatırdım, 2,5 aylık olduğundan beri de kendi odasında uyuyor. Bu sürede ateşlendiği veya çok sık uyandığı 2 veya 3 kere onun odasında yattım.
Odaları ayırdığım ilk gece ben hiç uyuyamadım, ama oğlum mışıl mışıl uyudu. O gün anladım ki aslında odaları ayırmak anne için daha zor (ilk zamanlardaysa eğer).
Karanlık kısmına gelirsek de,ben gece lambası yaktığım zamanlarda uyandığında yaklaşık 1 saat uyumuyordu, sonra Reyhan söyledi bana da karanlık yap diye, ondan sonra öyle uyanıp 1 saat oturmalar da bitti. Evet zifiri karanlık önemli bence. Sanırım ışık olduğunda uyanınca uykusunu kaçırıyordu etrafı incelemekten. Emzirirken de sorun olmuyor gözün alışıyor. Eğer odasında uyutmaya karar verdiysen bence artık sen de kendi odana geçebilirsin,dediğin gibi 8-9 saatleri bulucak uykuları :)


jise

çok teşekkür ederim ya içimi rahatlattınız. iç güdülerim artık odama geçebileceğimi söylüyor fakat panik yanım aklımı çeliyordu her defasında. Bilen deneyimli annelere danışayım dedim. Biri çıkıpta " daha çok erken, boğulur, nefessiz kalır vs." deseydi daha bir yıl ayrılmazdım  heralde kanepemden :)
Şevk oldu, bu gece deneyeceğim. dediğiniz gibi karanlıkta uyutacağım. dimmer edinene kadar ara koridorun ışığını açablirim.

ve meltem odaları ayırmanın aslında anne için zor olduğu kısmına kesinlikle katılıyorum. çünkü örneğin bebeğimin yatağının korkuluklarında koruyucu minderler var ve uyandığında zaten beni yanında görmesi imkansız. ağladığı zaman kalkıyorum baş ucuna gidiyorum, beni görünce şaşırıyor ve gülümsemeye başlıyor. sanırım o odada yattığımdan bile haberi yok :)


jildando

ben dekızım 4 aylıkken  odasına gecirdim,kusuyordu geceleri o yuzden daha cok gozum uzerindeydi, birde ilk cocuk panikliğide vardı tabi ustumde:) Oğlumu ise 2 aylık ken odasına gecirdim. Hiç bir zaman odalarında da yatmadım. Bence sıkıntı etmeyin, 3 aylık olmuş, bir sıkıntısı olursa size duyurmasını başarır merak etmeyin.


hilaldefne

ben de aynı nedenlerle 2,5 aylıkken odasına geçirdim. Aslında bu kadar bile beklemeyebilirdim ama kamera-monitor zımbırtısının gelmesini bekledik. Eskiden gece kesintisiz uyuyan ben aslında monitöre ihtiyaç duymayacak şekilde uyanacağı zaman yanında bitiveriyorum. Bizim gece uyku sorunumuz hiç yok, sadece süt seansımız var gecede iki kez zaten uyanmadan içiyor sütünü. onun dışında ağlama, mızlama da yok dolayısıyla biraz daha rahatım geceleri.
Işık açmamaya çalışıyorum, zaten odasında tavan lambası yok, ikeadan yıldız şekilli duvar lambası almıştık ki onun da ışığı çok az olmasına rağmen onu da açmıyorum, odasına uzak başka bir odanın ışığını açıp o şekilde kullanıyorum çok gerekliyse.selenn

doğduğu  gün odasında yatmaya başladı benm sıpam hiç başka yerde yatırmadım odalarımız dip dipeydi zaten ama ben yinede telsizide hazır bulunduruyodum başucumda  ben hiç bi sakıncasını görmedim valla bazı uzmanların ilk aylar yanınıza yakın beşiklerde yatırın gibi yorumlarını okumuştum kulak asmadım diebilirim böylesi hem onun hem bizim için iyi oldu bence çevremde hala bebişleriyle yatanları duyunca iyi yapmışım diyorum açıkçası....


jise

dün gece karanlıkta uyuttum, hiç uyanmadığı kadar uyandı. bugünde aynı şekilde uyuttum, iki kere uyandı. sonuncuda tekrar gece lambasını açtım, hala uyanmadan uyuyor.

acaba ışık alışkanlık mı yarattı, yoksa denk mi geldi bilemiyorum. devam etsem mi?


gullika

kızım 6,5 aylık ve doğduğunan beri yanımızda park yatakta yatıyor,gündüzleri kendi odasına yatırıyorum yatağına ve odasına alışsın diye, tam artık zamanıdır diyip geçireceğim anda şimdi yeni moda yan ya da yüzüstü yatmaya başladı,öyle uyuyor ben de çok tedirgin oluyorum gece boyu nefes alıyor mu diye sürekli kontrol ediyorum.Yan yatarken hooop yüzüstü dönüp kendini de uyandırıyor ve ağlamaya başlıyor bir bakıyorum yatakta emekleme pozisyonunda hadi al tekrar uyut..aslında biraz da kendime güvenemiyorum ya duyamazsam sesini anında müdahele edemezsem..selenn

jise ben devam et derim senin kararlı olman şart gece lambasını falan kullanma  bence alışıcak zamanla...gullika korkma allahın izniyle bişey olmz benim oğlumda hep namaz kılar gibi yatar profil resmindeki gibi:)))onlar kendilerini ayarlıyo bizimki bazen sadece bi burun deliği açıkta kalıcak şekilde kapanırdı çok gülerdim  sen onun en ufak tıkırtısını dahi duyarsın zaten kendini şartlayıp yatıyosun  kulağın hep onda ne kadar erken ayırısanız okadar iyi bence zaten gün içinde yapışık ikiz gibi olucaksınız nasılsa:)))


jise

2 gecedir yalnz yatıyor odasında fakat karanlıkta hep uyandı, hep.. mecburen gece lambasını açık bırakıyorum :(Cevaplamak için Üye ol