Ne Zaman Odasında Tek Başına Uyuyabilir?

jise soruyor: 6

İklim doğduktan sonra ilk bir ay kendi odamızda beşikte yatırdık. Bir ayın sonunda kendi odasına, kendi yatağına geçirdim. Gerekçelerim:

* Bizim odaya girip çıkmamızın, yatıp kalkmamızın, konuşmamızın uykusunun bölünmesine neden olması,

* Babanın var gücü ile horlamasının İklim'in sıçramasına neden olması,

*Doğum ayı kış mevsimine geldiği için odanın ısıtılması ve oda kapısının kapalı tutulması nedeniyle üç kişinin anı odada nefes alıp vermesi ve dolayısıyla İklimin soluma alanının kalitesini düşürüyor olmamız,

*Bulunduğu odayı ve eşyaları kavramaya başladıktan sonra kendi odasına geçirmenin alışma ve uyuma zoruğu yaratacağını düşünmem,

* Gece ve gündüz ayrımını daha hızlı kavraması için gece uykularının olabildiğince loş, sessiz ve geceye özel bir yerde olmasını sağlamak,

*Emzirme, gaz vs gibi nedenlerle uyanma durumunda ebeveynlerden yalnızca birinin uyanık kalması ve diğerinin uykusunu almış, verimli bir şekilde nöbeti devir almasını sağlamaktı.

Yukarı da saydıklarım konusunda gerçekten odasında yatırmamın büyük faydası oldu. Gece kavramını öğrendi, bölünmeyen uzun uykular uyumaya başladı ve civcivli dönemlerde ebeveyn olarak yanında dönüşümlü yatarak birimizden birimizin dinç kalması sağlandı.

Çoğunlukla yanında ben yatıyorum, haftanın bir yahut iki günü baba yanında yatıyor. (yanında: odasındaki kanepede)

Kendi yatak odamız ise İklimin tam yanındaki oda, duvarlarımız çok ince ve burnunu çekse duyabilirim. Artık havalar ısındığı için kapıları açık bırakabilirim. Üstüne mevcut bebek telsizimizi kullanabilirim. Onun yanında da uyuyorum, yan odada da uyuyacağım, ekstradan onun odasında yaptığım hiçbirşey yok. Fakat olmuyor, kendi odama geçmeye içim elvermiyor, gözüm arkada kalıyor. Bir iki kez kendi odamda yatmayı denediysem de uyuyamadım, en geç bir saat sonra tekrar İklim'in yanına döndüm.

Şu saatten sonra tekrar kendi odama geçirmem. İklim yatağına ve odasına çok alıştı. Ama bende her kımıldamasına uyanmaktan, kendim yatakta ses çıkarmamak için dönmeden kımıldamadan put gibi uyumaktan (kanepe yeni olmasına rağmen garip bir şekilde yayları dehşet ses çıkarıyor. gecenin sessizliğinde çocuk feci irkiliyor) biraz yoruldum açıkçası.

Ne yapmalıyım? Sizce de tek başına yatması için erken mi? Ne zaman kendi odama geçmem uygun olur?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


julyasia

3 aylık olunca kendi odasında yatmaya başladı. benim düşüncem 6 aya kadar yanımda yatırmaktı ama sese çok duyarlı olduğu için biz en ufak ses yapsak hemen uyanıyordu.

onun mıkır mıkır sesler çıkarmasından da ben uyanıyordum. böylelikle ikimizde kaliteli uyku uyuyamıyorduk.
bu nedenle 3. ayda buna son verip odasına gönderdik :))
bebeği duymam gibi bir sorunum olmadı. yatağında dönse bile sesini duyuyorum. (annelik böyle birşey herhalde )
şu an tam 1 yaşında .büyüme hormonu salgılanması için zifiri karanlıkta ve tek başına uyuyor.


saie

dün gece ilk defa kendi yatagında yatırdım. 2.5 aylık oğlum gece deliksiz uyuyor. yatağımızın yanındaki sepetine büyük gelmeye başladığı için rahatsız oluyordu ben de yanıma almaya basladım. aramızda yatıyordu bu sefer ben ve eşim yatağın iki ucunda aman ezmeyelim diye sıkışıyorduk. neyse ben hazır oladığımı zannediyordum  ama meğer hazırmışım. gece o uyanmadan odasında emzirdim. odalarımız yanyana kapılar acık. en ufak mıkırtısnı duyarım. eşim ve benim uykumuz cok hafif. .görüntülü  telsizi yeni sipariş ettim belki gerek bile kalmaz. tekrar yatağa uykuya devam. karanlıkta uyutuyorum bence de daha sağlıklı.umarım böyle devam eder.


nihal58

saie valla bravo 2 aylıkken başarmışsın benimki 22 aylık ilk defa dün gece kendi odasında ve kendi yatağında yattı düne kadar bizim aramızda yatıyordu sıpa :)


ZeynepYenice

bizde 7 aylıktı kendi odasında tek başına yatırmaya başladığımda, ilk günden beri de telsizi kullanıyorum hiç bir sorunumuz olmadı. şartlarınız hangisini elveriyorsa ona göre davranmalısınız ama şu da bir gerçekki akılları ermeye başladıkça odayı ayırmak çok zor olur o nedenle 1 yaşından önce mutlaka çocuğun odası ayrılmalı diye düşünüyorum..


pamusum

nihal58 peki nasil basardin,oglum 19 aylik besigi bizim odada ama kendi yatagiinda bile yatiramiyorum gece uyanip bizim yataga geciyo hemde parmakliklari asip deneyimlerin nelerdir?


nihal58

Valla birşeyi başardığım yok pamuşum ilk gece uyanmadan uyudu yatağında bende sevindim ama erken sevinmişim dün gece uyandı mecburen aldık yanımıza. Bu gece ne olacak biliyorum hergün deneyeceğiz işte elbet alışacak diye umuyorum.
Cevaplamak için Üye ol