Alerjik bebekle ek gıdaya gecis

sue1 soruyor: 5

Merhaba hanımlar. bebeğim gelecek hafta 8 aylık olacak ve malesef bu alerji nedeniyle ek gıdaya gecemedik biz. bayram için memlekete gittiğimizde testleri yapıldı ve yumurta ve süt ürünlerine alerjisi olduğunu öğrendik. ben ek gıdaya nasıl geçmeliyim yardım eder misiniz? ek gıda bloglarından gördüğüm kadarıyla bu kadar bebekler neredeyse her şeyi yiyor. bana örnek bir ek gıdaya geçiş listesi yapabilecek olan var mı acaba? telefonda ogrenebildik neye alerjisi olduğunu bile. malum durumlar karışık ve izinlerimiz iptal oldu. lütfen bana yardım edin

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Meowwow

Geçmiş olsun benim oğlumda da gıda alerjisi var. Biz şöyle yaptık. Başka gıdalarla karıştırmadan her yiyeceği tek başına üç gün deniyorduk. Mesela ilk üç gün patates ezmesi, sonra gene üç gün sadece Havuç, sonra kabak, vs. Sonra baktınız patates Havuç kabak alerji yapmıyor onlarla Çorba yapabilirsiniz. Uzun zaman alıyor böyle yavaş başlamak ama ancak öyle bulunuyor hani başka alerjisi var mı diye. Birinci yaş bitinceye kadar, balık ürünleri, Fındık Fıstık, Çilek, çikolata vermeyin dedi Dr bize. Oğlumun muza alerjisi çıktı mesela. Büyüdükçe bazı alerjileri geçti. Tekrar geçmiş olsun


sumeyye

gecmıs olsun. gececek ınsallah.yenı mı ogrendınız acaba? bu surede mama yemıs mıydı? sadece anne sutu mu almıstı?


ayse_deniz

Merhabalar Meowwow arkadaşım çok doğru yazmış. Oğlum nerdeyse 5 yaşında, 2 aylıkken çoklu besin alerjisi teşhisi kondu. Bebeğinizin çoklu besin alerjisi olabilir yani yumurta ve sütün dışında başka besinlere de alerjisi olabilir, maalesef deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız. Bunun içinde ek gıdaya başlarken daha az alerjen olduğu düşünülen, patates, kabak, havuçla başlanır ve her bir gıda ayrı ayrı denenir. Ben deneme sürelerini daha uzun tutarak gittim, 3 gün yerine en az 1 hafta deniyordum. Emziriyorsanız, bebeğinizin alerjisi olan şeyleri sizin de tüketmemeniz lazım çünkü sütten geçer yani yumurta ve süte alerjisi varsa süt, yoğurt, peynir, süt tozu, içinde peynir altı suyu olan hazır paketli gıdalar, döner (sütle terbiye edilir) ve içinde yumurta olan şeyleri tüketmemeniz lazım. Mutlaka paketli gıdaların üstünü okuyun, bisküvi vs. gibi.

Kilo alımı kötüyse hem emzirip hem de alerji mamasıyla takviye edebilirsiniz, bu mamalar için rapor çıkartırsanız ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. (neocate ya da progamin)

 Genel olarak alerjen olan şeylerden uzak durmanızı tavsiye ederim, gereksiz riske girmeye gerek yok. Bunlar tüm kuruyemişler, kakao, çikolata, domates, çilek, deniz ürünleri, susam.

 


nesejoy

ek gıda ile ilgili şöyle bir yazım vardı. bunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/022068d1-23a0-4ee0-b6aa-a01400c34ca5/ek-gida

Ayırca süt ürünleri alerjisi olan bebekler için de bir grubumuz vardı


sue1

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. kafamdaki birçok soruya yine cevap buldum sayenizdeCevaplamak için Üye ol