9 aylık kuzuların bez değiştirme, tırnak kesme maceraları

ebrukarel soruyor: 5

9 aylık kızımın bezini değiştirmek ve tırnaklarını kesmek gibi basit aktiviteler günden güne zorlaşıyor.
Bez değiştirme için hergün başka bir oyun buluyorum. Tırnaklarını ise tek başına kesmek mümkün değil !
Aynı aydaki bebek annelerine soruyorum, siz ne durumdasınız ?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


burcaksahin

Aman tehlikeli olmasın, yerde veya yatakta altını değiştireyim dediğimiz zaman, sanki geniş alanda köşe kapmaca oynayalım dediğimizi sanıyor bizimki :) O yüzden alt değiştirme ünitesini kullanıyoruz. Çünkü artık orası için Arda büyük geliyor ve alan dar olduğu için dönüp kaçamıyor. İşimizi hemen halletmeye çalışıyoruz :)  Varsa sende kullanabilirsin.

Oyalamak için ise eline genelde temiz bir bebek bezi veriyoruz. Eviriyor çeviriyor, sallıyor. Desenlerine ve yan bantlarına bayılıyor.  Bazen şortunu veya çorabını, pişik kremini veriyorum - nasıl olsa kısa süreli- onlarla oyalanıyor.


burcaksahin

Tırnak konusu da var! Küçükken ne güzeldi uyurken tırnaklarını genişş geniş keserdim. Kağıt törpüyle düzeltirdim. Ruhu duymaz uyumaya devam ederdi. Hey gidi günler!!!

Şimdi babası yanında oluyor beyin, ben bir elini keserken o diğer elini oyalıyor müdahale etmesin diye. Parmak oyunları oynuyorlar veya ev telefonunun tuşlarına basıp ses çıkartıyorlar. Bildiğin üzere baya çaba gerekiyor. Bir elin tırnakları bazen 3 dakikada bazen 15 dakikada bitiyor. Amannn bu tırnakta uzun kalıversin dediğim de olmuştur :)

Seni çok iyi anlıyorum. hepimize kolay gelsin.


EmineKartal

ben uzun bir dönem, kizimin tirnaklarini uyurken kesemeyecegime inanmistim; çünkü uykusunun hafif oldugunu düsünüyordum. megerse uykusu derinlesince sahane oluyormus tirnak kesmek, iki dakikada is bitiyormus. bir de Joker'den isikli tirnak makasi aldim; zifiri karanlikta uyuyan kizimin tirnaklarini keserken iyice kolaylasti isimiz. siz de böyle deneyebilirsiniz.
bez degistirme kismina gelince, biz o dönem tuvaleti kullandirmaya baslamistik Beyza'ya. eger bebeginizin isaretlerini anlayabiliyorsaniz, çok güzel bir iletisim sistemi var, kitabi Bezsiz Bebek, hatta nurturia'da grubu var: Bezsiz Bebek diye. kendinizi bu sisteme adapte edebileceginizi düsünüyorsaniz, kolayliklari yadsinamaz.


ipek

bizde de ayn ısorunlar var. ben de bezini değişirirken eline dikkatini çekebilcek değişik bir şeyler veriyorum o anda yakınımda ne varsa(tarak, kumanda, saat vs.), hiç olmadı temiz bez. evirip çevirip incelerken bende altını değiştiriyorum.

tırnaklarınıda gece uykusuna geçmek üzere meme emerken babası kesiyor. o sırada uyku arasındayken bile acayip zorluyo bizi.


Annegozuyle

Tırnaklarını uykusunda kesiyorum hala. Ama sadece gündüzleri kesebiliyorum, o nedenle haftasonlarını beklemek gerekiyor.
Bez durumu da aynı, binbir oyunla. Açacağım zaman söylüyorum, kuzu kuzu duruyor. Sonra tekrar bağlayacağımı anlayınca kaçışını ve panikle uzaklaşışını görmek lazım:)Cevaplamak için Üye ol