3.5 yasındakı kızım babaannesini bırakmıyor

doksanbir soruyor: 4

gecen hafta hanım soguk algınlıgı gecirdigi icin 3 gun evde kaldı. bu hafta ise basladı. kız birden bire babaannesine duskunlugu arttı. öncedende babaannesini cok severdi ama işten geldikmi eve gelip bizimle zaman geciridi. 2-3 gunden beri babaannesini bırakmıyor. eve getiriyoruz hemen babaannesine gidecem diyor. ''babaanneme gidecem'' lafına göturene kadar tekrar ediyor. ne konussak faydasız. aglayarak babaanneme gidecem. babanesini evimize getiriyoruz yine durmuyor giderim buradan diyor. bugunde babaannesine ben burada yatacam diyor. ne yapacagımızı sasırdık. bi bizim eve gelmiyor. apartmanı dolasıyoruz. heryerde oturuyor eve gelmek istemıyor. boyle bi durumla karsılasan varsa lutfen cvp yazsın. simdiden tesekkurler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


polen

sizin için zor bir durum,ama keşke karşılaşsam,hatta ikisi de yapışsa başkasına da azcık nefes alsam


ema

polen:)))))


CokBilmis

Bir pedagoga ya da çocuk psikiyatristine danışmanızı tavsiye ederim.

Başka bir sorun vardır belki bilemem ama anlattığınız hikayedne şu sonucu çıkardım ben: Kızınız annesine tepki gösteriyor. Annesi 3 gün evde kalmış ve belki de kızınız artık annesinin evde kalacağını düşünmüş. Sonra anne tekrar işe gidince kızınızda terk edilmişlik korkusu ortaya çıkmış olabilir. Babaanneyi her gün bıraktığı yerde bulduğundan, onun yanında terk edilme korkusu hissetmeden kendisini güvende hissediyor olabilir.

Eve gelmek istememesi de size karş olan tepkisindendir sanırım (başka bir nedeni yoksa tabii). Ben olsam böyle bir durumda kızımın ilgisini çekecek ne varsa yapardım. Babaannesine gitmek istediği zaman "Babaannelerle gündüz oynanır, gece ise anne-baba ile oynanır" derdim. Dondurma mı yemek istiyor? Gider alırdım. Çok çok sevebileceği bir oyuncağı alır ve o oyuncakla sadece geceleri ve birlikte oynayacağımızı, bunun bizim özel oyuncağımız olduğunu söylerdim. Birlikte banyo yapar, banyoda oyuncaklarla oynardım (Ben de babamla banyo yapardım, kızım da babasıyla yapıyor. Tavsiye ederim). Gece birlikte uyurdum. Televizyon izlemek istiyorsa birlikte izlerdim, en sevdiği çizgi filmi açardım. AMa en önemlisi her "Babaanneme gitmek istiyorum" deyişinde. "Burası bizim evimiz. Biz akşamları hepimiz bu evde toplanıyoruz. Seni de evimizi de çok seviyoruz. Hep birlikte mutluyuz, seni de evimizi de asla terk etmeyeceğiz" derdim. Israrla tekrarlardım, ta ki kızım kendisi de bu laflara inana kadar.

Yalnız dediğim gibi ben psikiyatrist değilim. Konunun arkasında belki de daha önemli bir nedne vardır. Mutlaka bir psikiyatriste danışmanızı öneririm.


ozgeoyku

yegenımde anneme yapardı babaneme gıdıcem babanem yedırsın babanem goturdsun babanemle uyucam nedenı ıse annesının kısıtladıgı seylerı annemın yapmasıydı annenın hayır dedıgı seyleri babane yapıyorsa boyle bır durum ortaya cıkabılıyor sızınkı boyle mıdır bılemem tabı...

kolay gelsın sıze umarım en kısa donemde atlatırsınız...Cevaplamak için Üye ol