amipli dizanteri :(

fu soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,
Daha önce amipli dizanteri ile karşılaşanınız olmuş mudur acaba?
Gerçi karşılaşmamışsınızdır umarım ama biraz bilgiye ve de rahatlamaya ihtiyacım var sanırım. İnternetten baktım ama bebeklerdeki durumuyla ilgili ayrıntılı bilgi bulamadım.
Dila anne sütünden başka bir şey almıyor. Bundan 20-25 gün öncesine kadar ara ara ishal olurken, 20 gündür de 3-5 günde bir kaka yapmaya başaldı.
Bugün kaka yapmamasının 6. günüydü. Nihayet yaptı diye sevinecekken, kakanın rengini görünce biraz korktuk. Neredeyse siyahtı. Hemen tahlile götürdük. Bol miktarda lökosit ve eritrosit çıktı. Gizli kan:pozitif :(  Doktorumuz Flagyl ve reflor verdi. Fakat yarım ölçek flagyl içirmemizden bir saat sonra Dila doğduğundan beri ilk defa kustu. Midesinde bir şey kalmadığında dahi öğürmeye devam edecek kadar kötü oldu. Kullanabileceğimiz tek ilaç da buymuş. Yarın sabah tekrar vermeyi deneyeceğiz. Umarım bu sefer kusmaz.

size ve bebişlerinize sağlıklı günler...
ve şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


kader_eymen

kaka mikrobiyolojisinde amip görüldü mü? yoksa sadece eritrosit ve lökösit mi var? yada sadece eritrosit ve lökosit mi bakıldı? kusma devam eder ve ilacı etkili kullanamazsanız mutlaka doktorunuza tekrar danışın ilacın farklı  damar yolu olarak verilen formları tedavide kullanılması gerekebilir...


fu

"Kan çok fazla olduğundan amip göremedim, ama %99 vardır" gibi şaibeli bir yorumda bulundu labaratuardaki arkadaş. Biz de pek anlam veremedik. Bu testi haftasonu için silivride bulunduğumuzdan oradaki bir hastanede yaptırmak zorunda kalmıştık. Kendi doktorumuz tekrar test istedi, şimdi Dila'nın kaka yapmasını bekliyoruz. Dünden beri de flagyl veriyoruz, neyseki kusmuyor.
Keyfi de yerinde görünüyor, iyileşir yakında bızdık :)
İlgilendiğin için çok teşekkürler kanca.. Bu konuda gayet bilgili gibisiniz. Annelik sayesinde oluşan bir bilgi birikimi midir bu acaba, yoksa tıp eğitimi mi aldınız?


nilufderin

2.tahlil sonucunuzu almadan lütfen boş yere vermeyin flagl, benzer sorunu kızım 3 aylık iken Urfada yaşadığımız zaman yaşamıştık, mikrobiyolog bir arkadaşımız, sadece anne sütü alan bir bebekte amipli dizanteri çok zor, buna karar vermesi çok önemli, demişti. Biz sonra çok üzüldük, boş yere o ilacı içti diye, semptomlar nasıl, huzursuzluk, emmek istememe vs var mı? Lütfen iyi bir çocuk hekimine gidin ve güvenilir bir lab da yaptırın tahlili. İnşallah değildir. Geçmiş olsun


kader_eymen

rica ederim fu...


fu

Çok saol nlfgngr...Sürekli değil ama ara ara, özellikle sancısı olduğunda huzursuzluk ve emmek istememe durumu oluyor. Amip testini de yaptırdık. Sonuç üç günde çıkıyormuş bekliyoruz bakalım. Doktorumuz "eğer amip varsa, bu O'na flagyl'den çok daha fazla zarar verir" dediği için ilacı kullanıyoruz şu anda çaresiz...Çünkü bu, tedaviyi bekletebileceğimiz bir durum değil sanırım.nilufderin

dr un dediği doğru ama dediğim gibi sadece anne sütü alan bir bebekte amipli dizanteri çıkma ihtimali çok düşükmüş, bebeğinde süt alerjisi de olabilir, o zaman bize dr bundan da sözetmişti. Siz nerede yaşıyorsunuz, tahlil yaptırdığınız yer güvenilir mi, ya da bakan kişi, bu çok önemli, yani amipli dizanteri hücresini normal lokositle çok karıştırıyorlarmış.


angelique

uzerinden zaman gecmis ama nasil sonuclandi merak ettim. alerji miymis dizanteri mi? biz de ayni durumu yasiyoruz da:(


fu

merhaba eda80, öncelikle çok geçmiş olsun.
Bizim testin sonucunda amip çıkmadı ama zaten tahlile gönderdiğimiz kaka ilk yaptığı gibi değildi. Daha normaldi.
Süt alerjisi testini de bir ay kadar önce yaptırdık, negatif çıktı.
Yani hala bilmiyoruz neydi o kanlı kaka?
ama geçiyor ve unutuluyor zor günler, çok üzülmeyin...angelique

tesekkurler cevap icin. bizim de sonuc pazartesi cikacak ama biz de flagyle basladik iyi geldi. alerji ihtimali korkutuyor beni, uzun surecek bisey cunku, bakalim hayirlisi..


fu

sonucu yazar mısınız? ben de merak ettim. Alerji testi de mi yaptırdınız? Bildiğim kadarıyla bir yaşından önce alerji testleri doğru sonuç vermeyebiliyor.Cevaplamak için Üye ol