Kreşten oyuncak getirme

neyse soruyor: 2

Merhabalar,


Oğlum bu sene kreşe başladı. Daha doğrusu yaz döneminde başladı. O bitti, kış için de farklı bir yere başlattık. 3 hafta oluyor nerdeyse. Oğlum kreşten oyuncak getiriyor. Arkadaşımdan aldım diyor bazen.. Bazen de bir şey demiyor. Nerden aldın bu oyuncağı dediğimde "bilmiyorum" diyor. Önce bir araba getirdi. Arkadaşım verdi, dedi. Ertesi gün oyuncağı sahibine vermesini söyleyerek yolladım. Araba 3-4 gün gitti geldi. en son öğretmenine not yazmak zorunda kaldım. O şekilde oyuncak sahibine ulaştı sanırım. Daha sonra getirdği oyuncağı hala vermedi. Dün bir kumaş parçası koymuş çantasına, bugün de bir bere.. Ona kendi eşyalarından bir tanesini arkadaşı alsa ve geri getirmese ne hissedersin diyorum veya hoşuna gider mi diyorum. Gitmez diyor. Ama bir türlü dışarıdan müdahale etmeden oyuncakları vermiyor. Çantada git-gel yapıyor. bu konuda ne yapmalıyım? Öğretmenine sordum. Fazla üzerine gitmeyin, normaldir dedi. Tamam da geri gitmeyen oyuncak ve eşyaları ne yapacağız? Bir şekilde bunu çözmemiz lazım. Sizler de benzer sorunlar yaşadınız mı? Neler yaptınız? Ben mi müdahale etmeliyim her seferinde?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


opposition

İlk başlarda oluyordu bizde de ama eve gelmeden genelde öğretmeni olaya el koyardı. Bu oyuncak kreşin, senin değil, burada hep oynayabilirsin ama eve götüremezsin gibi ikna ediyorlardı. Anneye yaptığı inadı öğretmene yapmadığından, birkaç zaman sonra bitmişti.


mohter_of_sons

onunla konuşun. arkadaşımın diyorsa; o halde arkadaşında kalmalı, senin değil geri götürmelisin. deyin.

okula aitse yine aynı şekilde, asıl mesaj ''bu senin değil, sende olmamalî'' bunu çocuğa verebilmek.

babayla aranızdaa bir oyun yaratın bir kaç kez ama aralıklı olsun. mesela baba sizin bir eşyanızı almış olsun, babaya onu size geri vermesini, sizin olduğunu söyleyin, babada onaylayarak özür dileyerek geri versin. rolleri değiştirin. ve çocuk sizi izlesin.

anaokulu öğretmeni olarak fikrim bu.Cevaplamak için Üye ol