2 yaş uyku problemi- deneyimli anneler yardım edin :(

Asancar soruyor: 10

merhaba,
tam 2 yaşında bir oğlum var. normalde çok uslu ve sakin bir bebektir. ama konu uyku olunca zıvanadan çıkıyor. bizimle yatmak istiyor. bizimle uyusa bile çok geç uykuya dalıyor. odasına alıştıralım ağlasa da almayalım dedik. odasına gidip yanında oturduk, okşadık sevdik ama nafile. çığırarak ağlıyor. kendini yandan yana atıyor. bir kere gece almıcaz artık bu defa dedik, sabah 3 buçuğa kadar durmadan ağladı. sonra yorgunluktan bayıldı da uyudu. bir de bu yaştaki bir çocuğun uyku ihtiyacı nedir? bizimki gece 10 gibi zor uyuyup gece 2-3 kere kalkıp sabah da 6 da uyanıyor. gündüz 2 saat falan uyuyor. bu kabus ne zaman bitecek, ağlamasa oynamak istese oynayacağım ama ağlamaları o kadar yüksek ve sinir bozucu ki insanın tahammülü kalmıyor, ben bu çocuğu nasıl odasına yatağına alıştıracağım nasıl deliksiz uyuyacak? deneyimli annelerden cevap bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


pembedelisi

benim kızım 3.5 yaşında 1 yaşından beri kendi odasında yatıyor bunda problem yok ama uyuma problemi aynı inanın uyku dedinmi çocuk çıldırıo .yanımızda yatırınca zaten hiç uyumuyo..gece en az 10 saat uyuması gerek aralıksız tabii ki.gündüz çok yorulursa da daha kolay uyur,eminim denemişsinizdir..ama 2 yaşlarındayken daha kötüydü benimki de.zamanla düzene girer.kendi düzenlerini kendileri yaratıyo maalesef.naapsanız boş..sabır.:))


tutQ2cheege

bizimkide uyumuyordu kendi yatağında ama dağlara taşlara dün gece 12 saat uyudu!!! meğer çocuk geniş yatak istermiş tek kişilik yatakta yayıla yayıla bir uyuduki.bide üstünü çok giydirmeyin yatarken bizimki baya yangınlı ve üşümüo aksine rahat edio.


birsenf

Bizdede uyku sorunu var uyutacağım zaman çenesi düşüyor konuşuyor devamlı ama kızamıyorum çünkü işten geliyorum anneanne bakıyor egeye onu al eve git derken saat 9 u buluyor onunla vakit geçiremiyoruz fazla bizde uyku sürecinde sohbet ediyoruz. Bizimki de uyumaya gitmek istemezdi ben şöyle birşey yaptım diş fırçalamayı çok seviyor ve yeni çıkan köpük sabundan aldık bayılıyor ona her akşam aynı şeyleri yapıyoruz pjamalar giyiliyor sonra diş fırçalanıp köpükle eller yıkanıyor (tabi oyun oynuyor) sonra beraber sütünü hazırlıyoruz ve tüm ışıklar kapanıyor benimle beraber uyuyor ya onun yatağında ya benim yatağımda bazen bir oraya bir burya solandırıyor yoruyor ama uyuyunca yatağında devam ediyor uyumaya.


Demir_Esra

Merhaba, pek çoğunuzun bildiği yöntemlerdir belki ama yine de paylaşayım dedim. Demir de tam 2 yaşında çok şükür uzun süredir odasında kendi yatağında uyuyor. Ben yaptığım pek çok araştırmada önerilen bir şeyi denedim, RUTİN!!!

Öncelikle her gece aynı saatte aynı şeyleri yaptım. Odasına küçük bir cd çalar koydum. Her gece aynı saatlerde ki bu saat 22.00, odasına götürüp pijamalarını giydirirken rahatlatıcı bir bebek müziği cd si koyuyorum. Bu arada biberonuyla sütünü almış oluyor. Sütünü içerken yatağına yatırıyorum. Kendim de ışığını çokça kısıp yaağının yanında oturup ona masal okuyorum. 2. masaldan sonra gözleri bayılmış oluyor. Bu arada atladığım birşey oldu, akşam yemeğinden sonra babası çay içerken ona da bir fincan papatya çayı içiriyorum. Ben ona çok inanıyorum bence rahatlamasını ve uykusunun gelmesini sağlıyor. Biraz zaman alıyor alışması, başlarda Demir'de bizimle yatıyordu ama önce odasına alışmasıyla başladık. Oyunlarımızı odasında oynamaya başladık. Bizde işe yaradı arkadaşlar. Umarım faydası olur.


jildando

çok yorgun oldukları zamanda uykuya dalmakta zorlanabiliyorlar, bir de inat eklenince iyice hırçınlaşıp hiç uyumaz hale geliyorlar. Bence 22.00 bir cocuğun uyuması için çok geç bir saat. Sabahta erken kalkıyor , gun içinde de 2 saat uyuması normal ama gece daha cok uyuyan bir cocuga gore normal. Bence yaşına gore az uyuyor, daha erken saatte yatırmayı deneyin. Benim iki ufaklıkta cok yorgun oldukları zaman hem daha zor uyuyorlar hemde kotu bir gece geciriyorlar. Uyku rutini de Demir_esra nın dediği gibi çok onemli. benimkiler ne kadar tok olurlarsa olsun sut içmeden uyuyamıyorlar, hatta oğlum eğer yatmadan sutu yarım bırakytıysa tekrar kalkıp biberonu bitirmeden uyumuyor. Aklı kalıyor herhalde kalan sutte:)Demir_Esra

Ya evet aslında 22.00 2 yaşında bir çocuğun uyuması için geç farkındayım bunun ve hep de sorun ediyorum bunu. Fakat bir yandan da 17.00'da eve gelen bir anne ve 19.30'da eve gelen bir baba olunca işin içinde maalesef çalışan ebeveyn sendromu, bizimle paylaşacağı şeylerin olması da çok çok önemli. İşte her zaman her şey aynı dengede sunulamayabiliyor çocuğa. Bakalım zamanla 4 yaşında okula başlayacak mesela biraz daha dengelenir diye düşünüyorum. Sabahları 8 de kalkıyor, öğlen de yaklaşık 3 saat uyuyor Demir, mümkün mertebe yorgun bırakmamaya çalışıyorum. Öyle işte :)))


SenaMina

Bizdede aynı sorun var bu aralar, 23.00 ten önce uyumamaya başladı ve uyurken yanında beni ve babasını da istiyor. Hep birlikte yatmak zorunda kalıyoruz başka türlü uyutamıyoruz çünkü. Dön sağa dön sola, bizim uyku sıramız aynen şöyle önce babası sonra ben ve en son kızım uyuyor sağolsun. 


papish

merhaba..uyku prıblemi diyince hemen girdim linke..benim oğluşta doğuştan beri uykuya geçiş problem..hiç emerek uyumadı mesela..bir bir buuçuık saat salladığımı biliyorum..hala ayağımda sallayarak uyutuyorum..yatakta tek başına uyumağa alışamadı..ama uykular hep uzun ve düzenli..dokuzuncu aydan beri odasında uyuyo..16 ay emdi sonra bir kaç ay hala kalktı geceleri su verdim süt vermedim gece hiç..(ablamın tavsiyesiydi)..şuan ki düzenimiz en geç on bazen onbuçuk süt içip  uyuyo..gece kalkmazhasta değilse sabahta dokuz buara daha çok yoruluyo onlarda kalktığı da olluyo gün içindede bir kez iki iki buçuk saat uyuyo..en çokta uyurken seviliyo öyle değil mi..benear

bende başlarda bebeğimi ayaklarımda sallayarak uyutuyordum fakat doktorumuz bebeğin sersemlediği için uyuduğunu ve bu şekilde uyutmanın zarar verebileceğini söyledi bizde her akşam 19.30 da pijamalarımızı giyip dişlerimizi fırçalayıp lambaları kapatıp 15 dakika luli kanalında dinlendirici çocuğu uykuya hazırlama programını izleyip sonra televizyonu kendisine kapattırıp babaya güle güle dedikten sonra yatağa  yatırdık biraz ninni biraz masal ve daha sonra odadan çıktım ilk günler yaklaşık 2 saate kadar bağırıyordu sonra sonra bu süre azaldı şimdi 10 dakika içinde kendi kendine uyuyor 20.30 da uyumuş oluyor tabii bu süre ebeveynler için çok zor ve yorucu bebeğim odasında ağlarken bende içeride ağlıyordum sabırlı ve kararlı olmak gerekiyor bir ay kadar sürdü alışması 2 yaşın altında çocuklar için uygulanabilir daha büyükler için uyku oyunları oynayabilirsiniz odasını toplama kitap okuma esneme oyunu gibi sizin yaptıklarınızı yapmasını isteyebilirsiniz 


vanille

Bence bir çocuk odasında uyumak istemiyorsa onu zorla orda uyutmaya çalışmamak gerekir. Bu konuda okuduğum çeşitli yazılarda da aynı şeyleri söylüyor. Doktorumuz da söyledi, özellikle 2 yaştan sonra çocuklarda korku kavramı yerleşmeye başlıyor ve olur olmaz şeylerden korkmaya başlayabiliyor. onları korkularıyla yüzleştirmeye çalışmak psikolojik problemlere yol açabilirmiş...belki odasında yalnız kalınca korkuyor çocuklarınız ve o yüzden o şekilde uyumak istemiyor ve bunu da ağlayarak ifade ediyor. Korktuğu zamanda korkusu geçene kadar yanında kalınmalı diye düşünüyorum, kendi odasında uyuyacaksa da orda beraber uyuyup, o uyuduktan sonra yanından ayrılabilirsiniz... daha çok küçükler, eninde sonunda kendi odalarına alışırlar, bu kadar zorlamak doğru değil bence...Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

2ay 10 gunluk bebek 12

berilimmmm
Son: Berilimmmm,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,