Bakici sendromu...

dersess soruyor: 3

Yakın bir arkadaşım 9 aylik bir bebeğe ablalık yapıyor. Başladığı 3.gun bebek anneye yapışır derecede bağlanmış. 2 hafta sonra arkadasimin yemek yedirmesine altını değiştirmesine onunla etkinlik yapmasına müsade etmiş. Lakin anne çok hassas olduğu için bebek her ağladığında büyük bir sorun varmış gibi davranılıyor diyor.Ayrica arkadaşım deneyimli çocuk gelişimci yapılması gereken şeyleri neden çocuğun böyle davrandığını anlatsada....nafile

Benim sorum: bakici ile bebek ilişkilerini nasıl düzenlediniz? Bebeğin tepkileri nasıl azaldı

6 aylık olsa bebek bu kadar olmazdı sanirim

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


green82

Bence bebek annenin tedirginliğini hissediyor. Öncelikle anneyle yakınlaşması lazım. Sonra anneden bir süre dişini sıkması gerekir, çünkü bebek yeterince ağlayınca annein alacağını öğrenirse sırf bunun için de ağlayabilir.


jelly_fish

9. ay kötü bir seçim olmuş, çocuğun tam ayrılık stresine girdiği dönemler, yani bakıcı olmasa da anne odadan çıkınca ağlayacak aslında. Ben anne işe başlamadan en az 2 ay önce anne ve bakıcının birlikte bakması gerektiğini düşünüyorum. Yavrunun alışması, bakıcının sesini, dokunuşunu öğrenmesi lazım. Hatta anne-bakıcının da birbirini anlaması açısından çok iyi oluyor. Bebek küçüldükçe bu süre azalabilir tabi ama 1 yaş civarı içine cin kaçmış gibi bir akıllanma yaşadıklarını unutmamak lazım. 

Her şekilde o kuzu annesi giderken ağlayacak, anneye başkalarından örnek vererek ne yapması gerektiği kibarca hissettirilmeli. Oğlumun gönlünü yapmadan evden çıkmazdım, ama ne zaman yüzümde küçük emrah bakışını yakalasa daha çok ağlardı. Ben de aynı hatayı yapıyordum, bakıcının önünü açmak, müdahil omasına izin vermek gerekli, bu da annenin yapacağı bir şey.
Bir de komik gelecek ama çocuğun yanında anne bakıcıya sarılsın, cici yapsın, tatlı bir ses tonuyla konuşsun onunla :) belki birazcık işe yarar.
 


dersess

Evet söylediklerinizi bir psikolog önerisi ile yapmış anne.lakin annede güven sorunu olduğu için ( kendi eşi de dahil ) çocukta da bu oluşmuş. Bu yüzden bakici arkadaş işten ayrılmak zorunda kalmış 😐 ne yazık ki anneler evladını terk ettiği bir daha beni sevmezse düşüncesi ile daha çok bağlanıyor süreci baltaliyor. Üzüldüm açıkçası bebeğin de yaşadığı üzüntüCevaplamak için Üye ol