Bebeklede d vitamini

kedimelvis soruyor: 10

Merhabalar,


2 aylik bi oglum var. Doktor d vitamini onerdi gunde 3 damla. Kullanmali miyim? 

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


Annegozuyle

valla ben 3 ay full verdim, sonra 2 ay ara ara verdim. mayıs itibariyle her gün dışarı çıkmaya başladık, ben azalttım, haziran itibariyle de kestim d vitaminini de, multitabs'ı da.
anne sütü alan, herşeyi yiyen, güneşe çıkan, gelişimi, kilosu yerinde bir çocuk için ek vitamin desteğinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Sonrasında hormonlu yiyeceklerin de etkisiyle izbandut gibi bir yeni nesil oluşuyor.
Doktorumuza da söyledim. Verseniz iyi olur dedi ama mutlaka demedi o da. Flor'u başka hiçbirşeyden alamaz, flor bari verin dedi.
Ama onu da vermiyorum.
Nedense kontrol bile etmeden, böylesi daha iyi diye, ekstradan yapay birşeyler verip durma durumu beni sinir ediyor.
Aynı durumu hamileliğimde de oluşmuştu. Sürekli bir ek vitamin, bıdı bıdı birşeyler desteği. Aldım hepsini gerçi.
Bu da benim fikrim sonuçta.
Açıkçası ben doktorların da her zaman doğruyu bildiklerine güvenmiyorum. Bizim çocukluğumuzda mama üreticilerinin gazıyla, 6 aydan sonra anne sütü gereksiz, hatta zararlı söylemi olduğunu ve bunu doktorların desteklediğini hatırlatırım.
Aynı şekilde bu ilaçların üzerinden ne kadar çok yazarlarsa, o kadar çok prim aldıkları gibi bir gerçek de var.
Allah başımızdan eksik etmesin doktorları, o ayrı mesele.


heval

canım bence kullanmalısın gerçekten ileride faydasını görüyorsun...


nisa06

D vitamini eksikliğe bakılmaksızın bütün bebeklere önerilir.Ayrıc güneşe çıkarmak D vitamini alması anlamına gelmez.Çünkü D vitamini diğer vitaminlerde olduğu gibi besinlerle ya da damla gibi takviyelerle dışarıdan alınır.Güneş ışığı vücuda alınan D vitaminin açığa çıkmasını sağlar.vücuttaki kalsiyumla birleşen çözünmüş D vitamini kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
o yüzden D vitamini damlasını diğer gıda takviyeleri gibi ya da vitamin şurupları gibi düşünmeyip hergün kullanmanızı tavsiye ederim.


nisa06

bunun ölçümü kemik yoğunluğunun ölçümüdür benim bildiğim.


denizmina

eskiden cocuklar sokakta, tarlada buyurmus, daha cok gunes alirlarmis. simdi evlere tikildiklarindan basladi bu d vitamini isi sanirim.denizmina

bir de minanin doktoru bingildagina bakip 'd vitaminini azaltalim' demisti. o geldi aklima simdi.


elajan

basakcelik, tesekkurler paylasim icin...yazini okudum ve onumuzdeki ay olcturmeye karar verdim ;))
Saglik ocaklari yapmiyordur herhalde bu olcumu?


Aysegul_

Başak ayrıntılı bilgilendirme için çook teşekkürler.
Dağlarkızı, doktorlar için söylediğiniz ''Aynı şekilde bu ilaçların üzerinden ne kadar çok yazarlarsa, o kadar çok prim aldıkları gibi bir gerçek de var.'' ifadesinden gerçekten büyük üzüntü duydum. Meslek hayatım boyunca bir kez olsun buna benzer bir düşünce ile ilaç yazmadım - yazmam ve doktorların çok çok büyük bir yüzdesi de yazmaz. Ancak her meslekte olduğu gibi doktorlar arasında da ne yazık ki bu tür düşünce yapısında insanlar var ancak bunu tüm doktorlara genellemek çok yanlış diye düşünüyorum. ( Kaldı ki bu ilaçlar sağlık ocaklarından ücretsiz veriliyor ) Elbette tanı ve tedaviler bilgi edinme amacıyla sorgulanmalı ancak doktorlara bu derece güvensizlik ve sürekli eleştiri de beni hayrete düşürüyor. Öyle ki her dediğine eleştirel bakacağım derken gerçekten gerekli ve önemli tedavilerden ve koruyucu yaklaşımlardan uzak kalınabiliyor. Tıp sürekli gelişen, değişen, kendini yenileyen, her zaman yeni buluşlara gebe bir bilim. Evet hatalar yanlış bilinenler oluyor ama bunlar dünya genelinde. araştırmalar ile hep daha iyisi daha yenisi bulunmaya çalışılıyor. d vitamininin herkese 3 damla 5 damla verileceği vs de kafaya göre söylenmiyor. yine yapılan araştırmalar ve konsensus sonuçları ile kararlar veriliyor.ALPAY_ARDA

D vitamini ve kan damlaları çocuklarımız için önemli olmasa bu işin üniversitesini okumuş doktorlarımız tarfından bence verilmezdi:))Hiç D vitamini ya da kan damlası verildi diye hasta olan çocuk gördünüz mü??Ben de bi çok arkadaşıma katılıyorum bu konuda Melisa'cım,kesinlikle kullanmalısın...

 


Tunam10

tam sormak istediğim konu.
bizde d vitamini kullanıyoruz.
benim merak ettiğim d vitaminin fazla alımının zararı.
benim oğluş bu d vit tadına bayılıyor.
en büyük krizde bile ağzına bir damla d vit verince susuyor.
bende günlük limiti gün içine yaydım ama korkuyorum.
kontrolden çıkarda fazla veririz diye.
d vitamini bağımlısı olduk yani:((
doktorla da konuşucam ama size de sormak istedim.Cevaplamak için Üye ol